Detekce a demodulace signálu: jak detekovat signál pom. MCU?

Ahoj. Potřebuji nakopnout, jak detekovat v MCU signál pouze jedné frekvence bez použití externího obvodu. Nemyslím tím zpracování, jako zesílení ,ořezání atd. Chci detekovat pouze konkrétní nosnou (cca 100KHz) a poté zpracovat podle doby, kdy je nosná. Tj. zpracovat demodulaci. A aby to nebylo tak jednoduché, můžu použít jen řadu 12F a snad i 16F.
Dík.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Detekce a demodulace signálu"

Sprav si z OZ uzkopasmovy filter na 100kHz a z dalsim OZ si sprav detektor.
Nepises, aku amplitudu potrebujes spracovat, ako frekvencne daleko su dalsie neuzitocne zdroje frekvencii a ani nepises kolko casu na spracovanie mas a ani kolko nosna moze trvat. Na to, ze by si pomocou mcu cez AD prevodnik nacitaval vstupny signal, postval nan FFT a na zaklade vysledkov zistil ci je pritomna nosna s tymito mcu proste zabudni. Bez predchadzajuceho analogoveho spracovania to nespravis.

Martine jak jsem pochopil Mikop chce softwarové řešení, bez hw obvodů, tedy FFT.

Ved som myslim na to aj odpovedal. S takymi PICmi a detekovat cez FFT signal na 100kHz (nepise sirku pasma a frekvencnu blizkost nezelaneho signalu, co su velmi dolezité udaje) by som na to rychlo zabudol.

Ak vsak ma na vstupe jediny obdlznikovy signal s prave jednou frekvenciou, moze pouzit meranie frekvencie. Na to FFT potrebovat nebude a postaci asi aj ten PIC. Skratka chybaju udaje zadania.

Ještě to upřesním. Na vstupu LC filtr (sério-paralelní zapojení - pasivní pásmová propust, ne moc ostrá), dále tranzistor s AC vazbou, z něj výstup obdélník TTL, pokud bude dostatečný signál. Těm OZ se chci vyhnout z důvodu jednoduchosti. Ale třeba to nepůjde. Proto ty dotazy. Díky

No len znovu sme sa nedozvedeli odpovede na moje otazky. :frowning:
Alebo ze teda Ti staci zmerat iba frakvenciu na tom vystupe tranzistora.

Sorry za ty nejasnosti. Když v tom chvíli ležíte, tak Vám ani nedojde, co je jasné a co ne pro ty, kteří o dané konstrukci nic nevědí. Ta frekvence bude pevná a jedna strana ji bude modulovat - vysílám-nevysílám. Řekněme modulaci 1200bd, standardní uart. Přirovnám to k přenosu IR, který je však modulovaný většinou na 36KHz - viz příloha. Chci tím nahradit HW modem. Vysílání není problém, ale ten příjem. Ty OZ mě napadly jako první. Použít třeba 4-násobný OZ. Jeden jako zesilovač a tvarovač a další tři jako pásmový filtr. Ale to je to, čemu se chci vyhnout. Prostě to zjednodušit, co to jde. Na vstupu MCU se teoreticky může objevit i jiná frekvence, třeba všeobecně známá 50Hz. Ale tu by měl potlačit ten vstupní filtr.
IR modulace.jpeg

Ak Ti po linke nebezi nic ine iba tych 100kHz a je modulovany povedzme tymi 1200Bd, potom je to o to jednoduchsie.

Tymi 100kHz spinaj tranzistor NPN. Ten bude mat medzi C a Un nejaky odpork, napriklad 2k2 a medzi C a E kondenzator. Kondenzator si navrhni (odskusaj, vypocitaj, odhadni) tak, aby ak bude tranzistor 5us zavrety, aby sa C nestihol cez ten 2k2 nabit na napatie, ktore by uz mcu vyhodnotil ako log.1. Nasledne otvorenie tranzistora kondik zase vybije. Ked bude vypadok “nosnej” trvat napriklad 20us, tak uz napatie na kondiku bude zodpovedat naptiu pre log.1 v mcu.
Miesto tranzistora by som na Tvojom mieste aj tak pouzil aspon jednoduchy OZ (s primeranymi paramerami) vo funkcii komparatora. Jeho vystup potom zapojis na ten kondik cez diodu. Lahko si pomocou zapojenia OZ zmenis polaritu vystupneho signalu a trimrom/potenciometrom na jednom zo vstupov si elegantne nastavis komparacnu uroven pre nosnu. S tranzistorom mozes mat pri 100kHz problem so saturaciou, ak nevies ako spravne zapojit antisaturacnu diodu.

To Martin. Díky za rady. Jestli jsem to pochopil správně, tak ten tranzistor by zároveň demoduloval signál. Nebo případně ten OZ. Priznám se, že takto mě to nedošlo. Takže to asi dopadne na ty OZ, protože to bude stabilnější a spolehlivejší. No, zkusil jsem další názory. Ještě jednou dík.