Zvýšení proudu z USB-jak dostat 1,2 A z USB portů notebooku?

Dobrý den chtěl bych si sestavit malý 2 x 10W zesilovač ale narazil jsem na menší problém. Každý z mích USB portů dává proud 500mA, ale já bych potřeboval 1,2 A. Jelikož mám nootebook tak tento problém nemohu vyřešit dvěma USB kabelama. Tak bych byl moc rád za nějaký nápad.

Děkuji moc za případnou odpověď.
Nápady posílete na email odstraněno
J.Raska

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Zvýšení proudu"

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Vymazal jsem emailovou adresu. Není zakázáno zveřejňovat kontaktní údaje, je zakázáno žádat o soukromou pomoc, kterou nemohou využít ostatní čtenáři fóra.

Pokud máš svého notebooka rád, tak jedině externí napájení…

Případně můžeš zkusit udělat si “odbočku” z napájecího kabelu notebooku. Pochopitelně udělat si konektorovou vložku, ne že budeš střihat kabel.

Zvlastne. Na vykon 2x10W by si potreboval z 5V portu asi 1.2A. To je ale uplne ze pri 100% ucinnosti len 6W, respektive 2x3W.

Ale podme na to z druhej strany. Zosilovac bude budit nejake repraky - na sluchatka asi nema zmysel davat 2x10W.
Repraky maju bezne bud 4 alebo 8ohmov.

P = U * U / R

U = SQRT(P * R )

U = SQRT( 10 * 4 ) = 6.3V
U = SQRT( 10 * 8 ) = 8.9V

Kedze sa jedna o striedavy signal a vykon je efektivna hodnota z neho a predpokladajme signal tvaru sinus tak potom Umax na repraku bude

6.3* SQRT(2) = 8.91V, pri jednom zosilovaci musis mat napajanie >17.8V
8.9* SQRT(2) = 12.6V, pri jednom zosilovaci musis mat napajanie >25.2V

Toto je len cisto teoreticky nacrtnuty priklad. Samozrejme ak stavias zosilovac v triede AB este musis pocitat s nejakym napatim na samotnych budiacich prvkoch, lebo nedokazes dat na reprak bez skreslenia priamo napajacie napatie + ubytky na filtroch a tak podobne.

S Ucc 5V a zosilovaci v triede AB (napr. TDA2030 a podobnych) by pri 5V Ucc bolo napatie na repraku +/- cca 2V. S tym nie si schopny dosiahnut vykon 10W ani keby si mal k dispozicii prud 134A a ani jednym zosilovacom v triede D, ale zhruba asi tak 2*2/4 = 1W, co zodpoveda prudu 200mA pri 5V. A to uz USB samozrejme da. Hodnoty su ale velmi cisto iba teoreticke.

Vies si trocha pomoct tym, ze reprak zapojis na dva zosilovace fazovo posunute o 180°, ale stale to na tych 10W nevidim. A to pisem iba o sinusovom signali. Napriklad ak ma taky zvuk kopaku zniet neskreslene, potom potrebujes mat znacnu vykonovu rezervu pre neskresleny prenos prave tychto kratkodobych spiciek.

Podciarknute a zhrnute. Ak trvas na 2x 10W, potrebujes dostatocny externy zdroj s dostatocnou filtraciou.

Mozno si niektori spominaju na zariadenia v malych plastovych krabickach (radia, prehravace) s velkou nalepkou 100W PMPO, alebo aj s viac watami, pritom kazdemu co i len trocha znalemu muselo byt hned jasne, ze z toho sa 100W nedostane ani nahodou.

A kuzlo bolo prave v tej skratke PMPO. Ta znamena asi tolko, ze 100W je schopne zariadenie dodat ak by malo dostatocny zdroj napajania (ktory pritom ale b krabicke samozrejme nebol, mozno tak 2-5W) a pri dostatocnom chladeni - ktore tam samozrejme tiez nebolo. Takze tych 100W asi prezentovalo max. wataz z katalogoveho listu pouziteho zosilnovacieho svaba.