AT89S51 a přestavník kolejiště-jak vybudit cívku přestavníku

Zdravím. Mám procesor AT89S51 kterým spínám přestavním ke kolejišti. Spínám ho přes tranzistor BD682. Kolektor připojen k zemi, mezi +12V a emitor připojena cívka přestavníku. Mezi pinem a bází tranzistoru mám odpor 1K. Když bez MCU ukostřím odpor do báze, stranzistor sepne, ale když ho připojím přes procesor, tak zůstává otevřený. Tento problém jsem vyřešil tím, že jsem dal odpor do báze 30K. Síce jsem tímto eliminovat problém s pootevřenou bází, ale nastal problém v tom, že ne tranzistor neotevře natolik, aby dokázal vybudit cívku přestavníku. Poradíte co s tím? Díky. Honza

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "AT89S51 a přestavník kolejiště"

Dej tam NPN, např. BD681 nebo nějaký N-mosfet a cívku připoj na +12V a druhý konec na kolektor a emitor na GND. Nezapomeň na antiparalelní diodu k cívce. Pokud tu cívku nemůžeš zapojit na +12V, můžeš buď odělit bázi přes optočlen nebo přidat ještě jeden tranzistor NPN, který bude řešit napěťové úrovně.

Co Ta to napadlo takto zapojit PNP tranzistor? To tak bolo niekde uverejnene?

dobra literatura je napriklad toto:

robodoupe.cz/wp-content/uploads/ … lopate.pdf

robodoupe.cz/2012/tranzistor-jako-spinac/

spsemoh.cz/vyuka/zel/tranzistory-bip.htm

myinfo.sk/download/SKOLA/004 … 120str.pdf

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
tranzistor_polopate.pdf (110 KB)
004-ELEKTRONIKA_skripta_E_1_El.fakulta_120str.pdf (1.41 MB)

To že napíšeš “Co Ta to napadlo takto zapojit PNP tranzistor” mi moc nepomůže. Tím mě akorát naštveš, protože se akorát povyšuješ. PNP je tam proto že pin MCU “uzemňuješ”. Tudíž se zátěž připojuje mezi + a pin. PNP řízený MCU je vidět třeba na stránkách DH servisu, akorát tam má zátěž mezi zemí a kolektorem. Když jsem spínal uplně obyčejným tranzistorem (nějaký 0,5W) relátko a byl do báze odpor 1k, tak to fungovalo bezvadně. Jelikož má přestavník celkem dost odběr, musel jsem použít výkonější tranzistor a nic jiného než darlington doma nemám.
pin.JPG

Ještě doplním, mezi kolektorem a emitoram mám ochrannou diodu

Keby som sa povysoval, neuviedol by som Ti odkazy, kde sa daju veci nastudovat.

Zapojenie ktore uvadzas je pre spinanie s potrebou prudoveho zosilnenia nevhodne. vola sa napatovy sledovac a aj to este aby fungovalo,musia byt hladiny +U na mcu a na zqtazi rovnake. Ak bude na zatazi napatie vacsie ako na mcu a to minimalne o takych 0.6/1.2V vyssie, tranzistor bude vzdy otvoreny. A to do takej miery, aky max.prud potecie cez bazovy odpor a cez ochranny substrat v mcu. V kazdom pripade v takomto apojeni tranzistor prudovo nezosiluje. Cez E bude tiect max.prud priblizne ako
do bazy, takze teoreticky ho v tomto pripade ani nepotrebujes. Preto sa ti ani nedala zopnut vacsia zataz. Zapojenia s tranzistorom su tri. So spolocnym kolektorom, spolocnym emitorom a so spolocnou bazou. Podrobnosti napr. vo vyssie uvedenej literature. Kazdezapojenie ma ine vlastnosti.

Honzo tohle zapojení by Ti fungovalo jenom v případě, kdyby měl procesor výstupy s otevřenými kolektory a neměl ochranné diody proti přepětí. Takhle se výstup z MCU rozhodně nedá (ani nesmí) zapojit, protože neustále teče proud z +12V do +5V na procesoru a starší typy MCU nemající ještě ochranné diody to může zničit. Musíš použít NPN tranzistor spínaný kladným napětím z MCU a jím buď ovládat to relé nebo bázi toho PNP tranzistoru. Ochranná dioda by měla být antiparalelně na relé, aby zachytávala zpětné rázy při rozpojení, jinak to může zpětně prorazit do MCU. Také je nutné napájení MCU dobře filtrovat, protože rázy z cívky ho mohou např. resetovat.

Díky Pando. Doma kouknu na nějaké výkonové NPN tranzistory, které najdu. Diodu přehodím z tranzistoru na cívku přestavníku. Zapojení jako jsem dal výše mám tedy nechat, ale použít NPN s tím, že emitor pujde na zem a colektor k cívce, chápu-li dobře s tím, že musím místo log.1 zapisovat na pin log.0.

Ještě mě napadlo, abych nemusel řešit napěťové úrovně, tak bych tím MCU spínal přes tranzistor 5V relé a tím relátkem ovládal přestavník takto:
volny.cz/masinky2003/ovladan … vniku.html

Cize sa jedna o upne ine zapojenie, Takze zapojenie ktore si dal vyssie nechat v ziadnom pripade nemas, lebo je nefunkcne. Urcite sa riad radami vyssie uvedenymi. To povodne zapojenie je nezmysel. Nepouzivaj ziadne dalsie pomocne rele na 5V, je to zbytocne a stoji to omnoho viac penazi a miesta na doske.

Ak potrebujes spinat OC v MCU v kludovom stave s pull upom, potom tym vystupom MCU spinaj PNP tranzistor a az ten nech spina NPN tranzistor. Prudove zosinenie bude sucinom toho PNP a NPN takze budes na tom obdobne ako by si tam dal NPN darlingtom, len sa vyhnes prechodovym javom pri restarte zariadenia.
spinanie_oc.pdf (27.6 KB)

Martine nestačí jen odpor z báze koncového NPN přímo na výstup MCU, bez druhého tranzistoru? Myslíš že to nevybudí? (v tom případě by ani odpor z báze na zem nemusel být třeba, napětí na BE přechodu by to mělo udržet rozepnuté).

Netusim, ako staci nahradit tranzistor odporom. Schema sedi, vratane odporov medzi bazou a 5V respektive medzi bazou a GND. PNP tranzistor funguje ako invertor. Spinacim prvkom ja NPN. Ak by sa miesto x51 s pullup technologiou pouzilo napr. AVR, ten PNP by tam samozrejme byt nemusel.

Ak po restarte zariadenia s x51 nechces, aby cvaklo rele kym sa ta x51 nakonfiguruje, treba to spravit takto.

Nuže, už mám problém vyřešen. On ten přestavník si totiž bere cca 1,5A a proud z MCU není dostatečný, aby vybudil tranzistor. Tudíž docházelo k tomu, že když byl odpor do báze 15k tak se sice tranzistor otevíral a zavíral tak, jak jsem chtěl, ale nebyl uplně otevřený a cívka přestavníku jen zavrněla. Když byl odpor menší, tak se tranzistor sice otevřel, ale MCU už ho nedokázal zavřít, protože do báze tekl velký proud. Takže stačilo jen aby MCU ovládal budící PNP a za ním výkonový NPN a je vyhráno.

Zkusil také zapojit maloodběrové relé přes BC640. Stačí pouze 4k7 odpor z MCU do báze a bezproblému funguje.

Honza

Tak ještě dodám, že PNP tranzistor si ze mě dělal legraci. Včera večer to fungovalo a dnes již ne. Doplnil jsem odpor mezi + a pin 1k a zatím to mám na zkušební desce a funguje už bez poruch :slight_smile:

Neboli použijeme-li modernějších výrazových prostředků, tranzistor se upgradoval na qubitovou jednotku s komplexním kvantovým stavem |psi>=a|jede>+b|nejede>. Velmi vzácný jev.

:smiley: celkem jsem se hned po ránu zasmál :slight_smile:

Tak problém jsem vyřešil pomocí 12V relé, které ovládá přestavník. Tím jsem se i vyhnul chlazení tranzistorů.

Emitor tranzistoru jde na +12V. Mezi kolektorem a zemí je relé. Mezi bází a +12V je odpor 270 ohmů a mezi MCU a bází je 3k3.

Už jsem dlouho s vláčky nic nedělal, tak nejsem moc v obraze, ale kdybys místo 12V ss používal k přestavníkům postaru 16V střídavých, čisté řešení je optotriak (MOC3020 apod).

Já jsem ale nikde nepsal že používám 12V na přestavníky. Mám je připojené k trafu přes relátka. Tudíž na střídavé napětí. Jen byl problém, že tranzistory ovládající relé zůstávaly otevřené. Problém již vyřešen. Nicméně, samotný přestavník Peco si vezme při záběru cca 1,5A a to by bylo moc i na ten optotriak. Relé mi příjde jednodužší.

1,5A mi připadá na přestavník strašně moc. Při 16Vst. by měl brát tak 0,1A. 1,5A je celkový mximální proud z 16V sekce trafa FZ1, nezmýlilo tě to ? Nebo jsi to tak vážně naměřil ?
Kdybych to sám s tím optotriakem nezkoušel, tak bych to sem nepsal… Fungovalao to parádně (nehleďte na to, že tam mám tranzistor, neměl jsem zrovna optotriak v knihovně po ruce, ani nevím jestli jsou dobře čísla vývodů).
P.S.: bavíme se o přestavníku výhybek, případně mechanických návěstidel, jo ?
prestavnik.png