Přenos dat po síti 230V

Ahoj.
Mám dotaz na přenos dat po síti 230V. Jedná se mi obdobu, řekněme RS485, ale modulovanou na přenosovém signálu. Vše obousměrně. Je to pro ovládání různých zařízení několika bajty. Sháním nějaký odkaz na IO, které řeší modulaci a demodulaci. Např. TDA5015, ST7540, ???
Ale přenosová rychlost by mohla být trošku vyšší. Ty dva IO výše mají jen 1200 a 4800. Druhá věc je dostupnost a cena.
Nevíte někdo, zda přenos řeší nějaká norma? Našel jsem pouze ČSN EN 50065-1. Tam píšou, že cca do 145KHz je to jen pro odběratele a dodavatele.
Zajímalo by mě, jak je to v zařízeních pro přenos ethrnetu? Tam jsou rychlosti daleko vyšší.
Díky

Musis uznaz ze dane vedenia niesu velmi vhodne na prenos vysimi frekvenciami…

To máš naprostou pravdu. Pro domácí použití to však může být velice zajímavé. Mě však zajímá způsob a HW těch zařízení. Jak jsem psal v příspěvku výše, není mi jasné, jak na nosné do 60MHz, přenesou až 500Mbps. Tedy používá se modulace:
• QAM 4096/1024/256/64/16/8 - Quadrature amplitude modulation
• QPSK - Quadrature Phase Shift Keying
• BPSK - Binary Phase Shift Keying
• ROBO Carrier Modulation
Je to z popisu odtud:
wifi.aspa.cz/edimax-hp-5101k-kit … s-z105824/
Ale jaké konkrétní typy IO to jsou, jsem zatím nikde nesehnal. Nechce se mi vše vyrábět standadními součástkami.
Můžu nějakou sadu koupit, ale mám strach, že obvody budou zákaznické. Takže nebudou k sehnání a pokud na nich bude vůbec nějaký popis.

Tak jsem nelenil a “lousknul” jednu krabku od Corinexu - AV Phoneline Ethernet Bridge. Je to zařízení, které se připojuje po jednom krouceném páru nebo využívá pár telefonní linky. Něco jako DSL. Chvástají se hodnotou přenosu ethernet 128Mbps. Čip uvnitř, který se stará o komunikaci je od Analog Devices, a to AD9865BCP. Je to Broadband Modem Mixed-Signal Front End. Dá se říci, že to je ta součástka, která řeší fyzickou vrstvu. Pro 230V samozřejmě s dodatečnými ochranami a případným oddělením. Pro moje potřeby je to kanón na vrabce, ale jsem z toho trochu pochopil, jak to vlastně funguje. Připojuji pár fotek té krabky.




No to ani nahodou. Na sietove napatie je potrebne nosnu namodulovat, takze nestacia len nejake ochrany a dodatocne oddelenie. Treba kompletne vyriesit modulacnu casť s prihliadnutím k nízkej a ešte k tomu premenlivej impedancii 230V sieti.
Ak potebuješ prenášať pár bajtov, mala by Ti stačiť prenosová rýchlosť aj 1200Bd. ňou vieš preniesť tak 120B/sek. Po odrátaní pomocných bajtov ako napr.zabezpečovacie a adresné, ostáva Ti tak minimálne 60B/sek. To na ovládanie osvetlenia a zisťovanie stavu čidiel by malo bohate stačiť.

Ten IO to moduluje. Ty ochrany jsem myslel dodatečné. Ano máš pravdu, stačilo by 1200bd. Ale ten IO (TDA5015) je dost starý. A IO ST7540 až 4800bd, jak jsem psal výše.
Ohledně té modulace. Nestudoval jsem datasheet detailně, tak nevím nyní přesně, zda se posílají data v nule či kdykoliv v sinusovce. Budu pátrat.

NE555 je este starsia a vyrba sa/ predava sa. :slight_smile:

U mousera maju ST7540 mraky aj v kusovom mnozstve. Dobre si pozri aplikacnu schemu.

Pozri tiez u Farnella

AFE030AIRGZT

Ano 555 by se dala použít jako vysílač. Ale jako přijímač to nepůjde. Proto jsem pro ten transciever. Ale díky za odkazy. Ten Mouser by šel, cena je skvělá. Projdu si i datasheet toho AFE030AIRGZT

To bol iba priklad, ze co je stare a co nie. Nie aby si to pouzil ako tranceiver :slight_smile:

Odzkoušel jsem zapojení s TDA5015 ve spolupráci s PIC12F683. Prozatím na stejné fázi a vypadá to, že by to jelo. Sice jen krátce, protože mi na přijímací část spadl odstřihlý drátek a součástky se vypařily. Tak jsem vyhodil ten TDA5015 a chci to zkusit jen s tím picem. K vysílání použiju PWM, ale není mi jasné, jak na příjem. Modulaci bych použil např. Manchester. Nosná (PWM) mi vychází 111KHz při 4MHz. Máte někdo nějaký nápad?

PS. Ještě mě pro příjem napadl NE567 - tónový dekodér (fázový závěs). Ale tady nevím, jak rychle zdetekuje signál.

Hoši, vy jste řízci :smiley: :smiley:

Jinak obvykle nepoužívám věty jako “kup si to už hotový”, ovšem v tomto případě by to asi bylo nejlepší řešení… aby se pak jednoho dne řešiteli nevypařil místo drátku a pár součástek třeba barák, až na pár dnů odjede…

To Mahoney - To vím taky, že koupit to hotový je skoro ideální, nebýt těch cen. Mě zajímají principy a také vlastní řešení zapojení a funkcí. Vypařit se krom té desky nemá co, neboť finální návrh bude vhodně ošetřen - no pojistka byla trošku silnější. To co jsem psal je “vývojový kit”, dá-li se to tak nazvat. Ale musím konstatovat, že se mi taková věc už docela dlouho nestala. Proto jsem si vzpoměl na na jedno fórum, kde jistý člověk má naprosto skvělou definici - součástky fungují na základě dýmu, když dým unikne, tak už nefungují !!! Bylo to skoro přesný …

PS. Hoši, vy jste řízci - beru to jako poklonu. :bulb:

A vo tom to je …