Hasičské stopky-přenost stavů terčů

Zdravím,
potřeboval byych prosím vyřešit přenášení stavů terčů k samotným stopkám, cca na vzdálenost 100 m. Drátově by to šlo vyřešit také, ale bezdrátově by to bylo elegantnější. Na terčích budou 2 indukční snímače, ty bych napojit do black boxu. Hledal jsem nějáký bezdrátový modul, ale nejsem si jist. Nemáte někdo zkušenosti s bezdrátovým přenosem. Děkuji

U nás používáme pro připojení časomír wifi připojení (a TCP protokol s UART převodníkem). Myslím že to jsou už nějaké hotové moduly přenášející UART přes wifi. Nevýhoda - kvůli rušení občas vypadává spojení, není to tak spolehlivé jak dráty, musí se s výpadky počítat.

JSem spíš myslel něco gme.cz/moduly-pro-vf-prenos- … -p627-001/. Na wi-fi asi nemám…

Spíš bych potřeboval nějáké dva moduly, do bysílače by šel vstup A a B z terčů a z příjímače by šel výstup Y1 a Y2… hlavně žádná složitá komunikace :slight_smile: asi nejlepší bude ten ebay.com/itm/New-4-Channel-4 … 2ec87a2e74 rozdělám vysílač a napojím na terče a bude

Realizoval jsem bezdrátovou komunikaci na těchto modulech :

Přijímač - tme.eu/cz/katalog/?idp=1&sea … rameters=1
Vysílač - tme.eu/cz/katalog/?idp=1&sea … rameters=1

Přenos je realizován tak, že na DATA pin vysílače jsem posadil TXD výstup mcu, na DATA pin přijímače jsem posadil RXD vstup mcu. Vysílání probíhá tak, že odešlu 0xFF (start bitem se probudí vysílač a začne vysílat), počkám cca 1 ms a odešlu předem dohodnutou sekvenci bytů (abych sesynchronizoval přenos a poznal, že je to ten správný vysílač a nechytám něco od souseda) následovanou datama. Přijímač chytá ruchy, takže RXD stále něco přijímá. Jakmile se probudí vysílač, tak se linka ustálí a začne kopírovat TXD vysílacího MCU. Tím se zajistí “propojení” RXD a TXD jednotlivých kontrolerů. Jakmile přestane vysílací MCU vysílat (TXD pin zůstane v log. 1), tak se vysílač automaticky po cca 70ms vypne). Vysílač se probouzí při změně log. úrovně datového vstupu a usíná 70ms po poslední změně.

Výhodou je, že pásmo 868MHz ještě není tolik používáno a není tolik zarušeno.

Vysílače v pásmu 433 a 868 MHz však nesmí vysílat trvale. Budeš tedy muset přenášet jenom stavy/změny terčů, případně při delším intervalu beze změny opakovat vysílání v určitém odstupu od posledního vysílání.

Ten komplet z E-Baye taky nebude vysílat trvale. Vysílač při trvalém stisku některého z tlačítek odvysílá nějakou sekvenci a tím to skončí. Podržení nebo přepínání stavů už si musíš vyřešit na přijímači.

Mi stačí jenom impulz, zbytek bych si dořeším ve stopkách. Díky

To je sice hezký, nicméně musíš oddělit právě ten Tvůj impulz od okolního rušení. Tím pádem nepotřebuješ přenášet data, ale potřebuješ alespoň nějakou rozeznávací sekvenci.

Nebo pak jednodušeji použít ten vysílač z E-Baye. Ten tu sekvenci odešle a přijme za Tebe. O to je to jednodušší.

Ten z ebay mám v plánu, alespoň odzkoušet a pak se uvidí.

Ve své časomíře pro požární sport používám VF moduly od Flajzara:

flajzar.cz/vf-moduly-868mhz/ … hz-fsk.htm
flajzar.cz/vf-moduly-868mhz/ … aturni.htm

V terčích mám 89C2051 a VF modul s 16cm prutovou anténou (společné pro oba terče), v přijímači (vlastních stopkách) také 89C2051 s VF modulem a směrovou, 3-prvkovou anténou, stav snímačů se vysílá neustále (rychlost 2400 baud). Při přímé viditelnosti je signál naprosto bez problémů (útok na 2B nebo 3B v pohodě). Díky směrovosti přijímací antény nemusím přenášet žádné inicializační sekvence, ale jen stav snímačů (8-bitové slovo), tudíž UART posílá data pomalu a VF přenos je spolehlivý . VF moduly vlastně jen nahrazují drát pro UART.

Petr

Jaký je rozdíl mezi 434 MHz a 868 MHz co se týče dosahu?