Ako vymazať 16F628? Nastavené CP v HEX a MCU nejde vymazať

Dobrý deň.

Nevie niekto ako mám vymazať pic16f628 naprogramoval som ho s hex súborom ktorý mal nastavené CP a teraz nejde vymazať - stále error pri verifikácii.už na to pomaly nemám nervy mám kúpiť nový?

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "PIc16F628 CP"

Jakým programátorem programuješ ? Nezakázal sis při programování omylem LVP: Low-Voltage Programming Enable bit ?

Programujem s pickit2 clone

Cau, prectes ,erase , v tool musis odskrtnout tu ochranu a zapsat , pak by to melo bejt ok

Čau.

Skúsil som Výsledok: Program Memory is not blank starting at address
0x000000.

Nerozumiem tomu.

napis postup jak si to skousel…

youtu.be/muwFJlOQ314

Skúšal som presne podľa návodu,asi sa porúčal PIC. PICKIT ho detekuje, ale keď som ho skúsil dať do JDM programátora tak ho ani ne detekoval :frowning:
Ale aj tak vďaka za radu

pokud ho PK2 detekuje a dokaze precist tak jeste zije, neco delas asi spatne …

Nazdar. No ešte by som nezúfal.Nemusel odísť.Len si mal nastavené asi zle poistky.Pri určitej zhode keď je MCLR zakázaný,a nastavený interný oscilátor,tak sa Picko dokáže zablokovať aj proti zmazaniu aj proti ICSP programovaniu.Ale dá sa to opraviť Paral.programátorom.Alebo ešte skús tento postup:
Vyriesit sa to da, ale nebude to v ramci ICSP priamo v doske aplikácie… Ak nemas, musis si vyrobit maly programovaci adapter, kde budu signaly z PicKit2 privedene priamo na PICko, napr.petica pre IO. Hlavne je, aby malo PICko volny MCLR pin a aby PicKit2 mohol dodavat VDD. Trebars kusok plosneho spoja, jedna patica na PICko. Dalej k tomu pripojit jeden 100nF keramicky kondik medzi Vss a Vdd PICka, co najblizsie k PIC, co najkratsie vyvody a odpor cca 22kOhm medzi MCLR a Vdd.
V ovladacom SW k PicKitu si zvolis Tools->Use VPP first program entry a potom by uz PICko malo ist zmazat a preprogramovat
Za pokus to stojí.A daj vedieť,ako si dopadol.

Máš na mysli nějaký konkrétní? Já měl zato, že PICy nemají paralelení programování…(?)

Napríklad od Elnec typ Labprog+,alebo skúsiť ten postup,ktorý som popísal vyššie v príspevku.

Dobře, tak jinak, když nestačilo napovědět: PICY NEMAJÍ PARALELNÍ PROGRAMOVÁNÍ! O žádném paralelním programátoru se v případě PICů nemůžeš bavit, VŠECHNY programátory je prostě programují sériově.

Mahoney ,ja som nič nehovoril o paralelnom programovaní Pic obvodov,ale o programátore,ktorý sa pripája na paralelný port…Viem,že sa PIC programujú cez ICSP piny ( 5 pinov MCLR,VSS,VDD,PGC,PGD,a občas aj 6 pin LVP,ale ten sa používa len v zriedkavých prípadoch).Ale programátor od elnecu LAB PROG+ sa pripája k PC cez paralelný port(25pin LPT) a s týmto programátorom som už pár takto domrvených Pic ,ako popisuje autor opravil.A nielen pic,ale aj zle nastavené poistky napr.na Atmeloch,ktoré odmietli cez ICSP komunikovať.

Kup si Presto od Asixu a máš po problémech. Je to na USB. Cena cca 2000,- Kč. Já začínal s JDM programátorem. Dokonce mi fungoval a mám ho dodnes. Jenže už nemám starou desku PC. Dnešní seriové porty mají jen 5V výstup, místo 12V, a tak ten JDM programátor už nefunguje. Paralelním portům odzvonilo, sériovým vesměs také a tak zbyl jen USB. Skoro všechny procesory lze programovat sériově a ten výše uvedený umí docela dost. Ačkoliv nepoužívám Atmely, všechny zařízení, které jsem potřeboval, jsem s tím naprogramoval bez problémů.
Jinak paralelní programování jsem si kdysi užil u atmelu, konkrétně 89C2051. I když nedávno jsem si zmršil Atmegu 8. Ale Google je mocný a vytlačil návod na paralelní propojení dvou Atmeg 8 a nastavení oscilátoru na pojistek na default, tj. zpět na sériové programování a vnitřní oscilátor.
Ale u PICů řady 16F, jak se píše výše, jsem o paralelním programování také neslyšel. Avšak o paralelním programátoru ano, ale když to dnes není kam připojit! Před pár lety jsem zvažoval i něco od Elnecu, ale ty ceny mě srazily do kolen.

PS. Programuješ s PICKIT2 Clone zapojený nebo nezapojený procesor?
Matně si vybavuji, že jsem kdysi při zapojeném procesoru a ICSP programování taky pohořel, protože jsem MCLR používal jako výstup a programátor potom nedostal procesor do režimu programování.

Simil: No to jsi sice nepsal, ale i tak je ta tvá rada dost z cesty, protože vzhledem k výše napsanému to může být jakýkoliv programátor, který umožňuje vstoupit do programovacího režimu přes Vpp (způsob připojení k PC samozřejmě o ničem nerozhoduje).

Doporučuji pořídit si onen PK2 nebo PK3 - podpora, cena a poměr užitná hodnota/cena je prostě bezkonkurenční, za podobnou cenu nic lepšího není (a bastlit např. PK2 se vzhledem k ceně originálu a času strávenému nad bastlením klonu snad ani nevyplatí).

Mahoney,chalan vyššie si odfajčil picko,ja som mu len napísal návod,ako sa to dá ešte opraviť.Už som tak pár obvodov spravil sebe aj iným.Pokiaľ to neskúsi,tak sa tu mi dvaja darmo poučujeme.Niečo už som s Pic obvodmi vyskúšal,tak viem čo hovorím.Tu máš link,kde som už takto poradil aj inému,a pomohlo mu to. svetelektro.com/modules.php?name … 7#p3321272
Mám aj PRESTO,aj ELNEC LabProg+,aj PK2.Pokiaľ použije návod,ktorý som napísal v prvom príspevku,kľudne to opravý aj s PK2.Než som sa to naučil s PK2,opravoval som takto domrvené Pická rady 12F a 16F s tým programátorom od ELNECU.To je vvšetko,čo som chcel povedať.Aspoň som chalanovy niečo poradil,na rozdiel od Teba,čo len rýpeš do mňa,a tomu chalanovy si nič rozumné neporadil.
PS:Ak máš doma Pic 16F628A,skús si nahrať doňho ten súbor z linku,ktorý som sem dal,a mahel si s ním zablokoval PIC proti opetovnému programovaniu.Potom si ho skús tým ,mojím" postupom odblokovať.Keby to nefungovalo,tak mu to neradím.

Nerýpu do tebe, jde mi jen o to, že to tu nebude číst jen “chalan hore”, ale po čase i další lidi, kteří budou řešit ten samý problém (a to jakože fakt budou), takže zavádět tu z cesty s nějakým pravěkým Elnecem na LPT nebo podobnýma věcma je fakt zbytečný, i když to třeba i funguje (notabene když na to vyřešení problému stačí PK2, na čemž jsme se shodli oba).

Takže jelikož jsme si nejspíš jen trochu hůř rozuměli a jinak jsme prakticky zajedno, tak navrhuju si podat virtuální pravici a víc se v tom nepatlat. Souhlas?

Ja som do nikoho nerýpal,len som popísal ako sa to dá skutočne spraviť,a je jedno,či používa Pickit,alebo obstarožný a neskutočne drahý programátor od Elnec,ale zase si dovolím tvrdiť,že s Pickitom nenaprogramuješ ani 1/100 obvodov z tých,čo dokáže Elnec.Já som Ti rozumel dobre,češtinu mám vo zmáknutú.Len mi nedá sa spýtať,skúsil si si ten hex do Picka nahrať a potom ho tým mnou popísaným návodom opraviť?Pretože já som sa s podobným problémom zapodieval asi pred 3 rokmi,a strávil na nete neskutočne veľa hodín,prelúskal mnoho diskusii,až som na jednom fóre narazil na ten popis,a on skutočne opravil všetky domrvené pic obvody v mojom šuflíku.S poslednou vetou v Tvojom príspevku súhlasím.Maj sa.

Teď jsem si s tím nehrál, musel bych to rozkládat v kuchyni a hned vedle mi spí děcka, ale ani není třeba, protože taky už mám z minulosti ze začátků pár bloklých PICů za sebou (hlavně 12F), takže volbu “Use VPP first program entry” znám dobře a vím, že funguje (a od té doby si nevypínám /MCLR, pokud to není vyloženě nutnost zapojení, a za ORG 0 dávám pro jistotu cca 3 NOPy). Já měl ovšem tehdy štěstí, že jsem řešení našel během půlhodiny, takže to tolik nebolelo. Hezký večer.