STM32F100 RTC se zpožďuje

Ahoj, narazil jsem na problém se kterým si nevím rady. U demo kitu s ST32F100 jsem zprovoznil RTC s externím krystalem a už 2 měsíce mi tam běží. Za tuto dobu se mi zpozdilo o 7 sekund. Navrhnul jsem pak vlastní desku a tam se mi se stejným kódem, stejným krystalem, který už nemůže být blíže k MCU čas za jeden den zpozdí o 40 sekund. Nemáte někdo zkušenosti s příčinou? Dík

40 sekund na den to je už jaksi dost na krystal (naopak 7 sekund za 2 měsíce je nějak až moc přesně). Žeby zrovna mizerný kus? Nebo přehřívání od okolních součástek? Častěji se krystaly spíš trošku předbíhají, aby se daly paralelním kondenzátorem dolaďovat. Nebo - jestli není MCU naprogramovaný špatně - s interním RC oscilátorem, ta nízká přesnost by tomu odpovídala.

Přehřívání součástek můžu rovnou zavrhnout, protože krystal je úplně na samotce a na desce se ani nic nezahřívá. Zkusil jsem ho alespoň vyměnit a budu čekat den co se stane.

Pani nesranduje :slight_smile:
40sekund za den sposobenych internym RC? Tak stabilny a presny RC je pomaly lepsi ako keramicky rezonator :slight_smile:

chyba 40 sek. za den jepsia ako 1/2000, co v preklade znamena mensia ako
0.05%. RC ma narok na 0.5-2%, co znamena 400 az 1600 sekunda den.