Digitální logaritmický potenciometr: jaký integrovaný obvod?

Zdravím.
Chtěl bych si udělat regulaci hlasitosti pomocí digitálního potenciometru. Několik návodů jsem našel, ale ty integrované obvody nemohu nikde najít k sehnání. Mužete poradit, nějaký sehnatelný digitální logaritmický potenciometr?

Díky Honza

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Digitální potenciometr"

tme.eu/sk/katalog/?idp=1&sea … h_stock=on

zacinaju od 0,4EUR. Ktorý Ti znich bude vyhovovať si už naštuduj :slight_smile:

Z TME kupuju dost často, ale nechápu ovládání přes seriovou komunikaci s MCU. Spíš sháním něco, co se bude ovládat tlačítky. Při prolézání netu jsem ještě narazil na PT2256, který se dá tímto zpusobem ovládat. Ovládání budu mít přes MCU digitálním kodérem a komunikace bude přes 2 piny a místo tlačítek na potenciometru dám PNP tranzistory

Nějak nechápu, proč tam chceš cpát další zbytečný součástky, když to jde přes SPI nebo I2C (TWI) ovládat přímo. Když už tam ten MCU mít budeš, tak v něm zrealizuj i “převod” z tlačítek na komunikaci pro digitální potenciometr. Použij Google, najdi si, jak vypadá SPI nebo TWI komunikace a je to. SPI je vyloženě jednoduchá, TWI je nepatrně složitější, ale určitě to není nic, před čím bys měl utíkat. Koneckonců, může se Ti pak hodit i pro budoucí použití.

Tak jsem si přečetl na netu nějakou teorii o sériové komunikaci. Složitě to nevypadá, nicméně se to musím naučit programovat. 8051 jsem pomocí assembleru celkem zvládl (az na časovac). Půjčil jsem si knihu na programování AVR pomocí assembleru ale asi to chce už lepší jazyk. nějaké základní příkazy zvládnu v pascalu tak to s ním zkusím.

Hlavně spousta dnešních mcu už má takovéhle věci jako SPI, I2C/TWI atd hardwarově, takže pak jenom zapíšeš byte do registru, povolíš a počkáš na flag. Nepíšeš přesně co máš za procesor, ale mrkni do datasheetu, třeba potřebný modul zrovna má…