12-15V na digitalni port MCU (5V)

MCU mi spina pres tranzistory napeti (to je v rozsahu 12-15V, jedna se o napajeni z autobaterie) a potrebuji dat zpetnou vazbu ze napeti bylo sepnute, tzn napr. pres odporovy delic (15k a 4k7) privedu 5V na digitalni vstup MCU a pro jistotu bych zapojil ke vstupu na port i zenerovou diodu 5.1V. Zarizeni se provozuje venku a tam muze byt teplota napr. -20 az 40C. prosim o radu/doporuceni jestli je mnou navrhovane reseni (odporovy delic + zenerka) dostatecne nebo to radeji zapojit jinak (optoclen nebo neco jineho ?). Pokud pouziju zenerku, do jakeho U je schopna “existovat” a regulovat napeti ? Zpetnou vazbu pouziju k tomu, abych vedel ze napeti bylo doopravdy sepnute a spinaci tranzistor (IRFZ44) je funkcni. Dekuji za radu, pomoc. Jsem vice programator nez elektronik.

Mně to připadá dost bezpečné. MCU mívají na vstupu záchytné diody, které by špičky (>5.5V a <-0.5V) odvedly do napájení nebo do země, takže ta zenerka navíc vypadá dobrá ochrana. Jen by to chtělo ještě tlumivku před napájecí stabilizátor kvůli napěťovým špičkám.