Tip na transparentni LCD display

Preji hezky den.
Kamarad projevil zajem o postaveni zarizeni, ktere dokaze zobrazovat ruzne udaje promitanim na zed.
Vim ze existuje spousta hotovych DCF hodin s promitanim na zed, ale chtel bych mit kontrolu nad tim co se zobrazuje.
Myslel jsem, ze sezenu nejaky pruhledny LCD display, namontuji pod nej nejake led a optikou to promitnu na zed, ale nemuzu najit nic vhodneho pro ten display. Mohlo by to jit treba taky odrazenim standartniho 7-segmentoveho LCD pres zrcadlo do optiky ale to se mi zda slozite.
Nemate nejaky tip? Treba i 4x7 segmentu transparent. Nedelali jste neco podobneho?

Nejjednodušší možnost je vzít běžný LED displej (např. červeně svítící) a jednoduše ho promítat přes obyčejnou čočku (nejsou potřeba zrcadla). Pro noční zobrazení je dostatečná svítivost i při použití malých segmentovek, pro denní osvětlení se musí použít větší.

A nebylo by lepší použít transflektivní LCD a prosvítit ho ?
Například tenhle :
cz.mouser.com/ProductDetail/Lume … Ji5hk1Y%3d
Nebo použít, co napsal Panda38 - LED displej - superbright red (SRWA) displeje svítí parádně :
tme.eu/cz/katalog/?idp=1&sea … 917&page=1

Další možnost je, že se vybere vhodný typ LCD (takový, který nemá řadič nebo páskové vodiče “za zády”, ale všechno bokem), reflexní vrstvu zezadu opatrně sloupnout a zbytky lepidla opatrně umýt izopropylem. Záleží taky čím se bude prosvěcovat, např. u halogenky by bylo třeba zajistit, aby odpadní teplo žárovky displej neohřívalo, ale u nějakého malého displeje z mobilu a LED světlem to možná nebude potřeba nějak moc prožívat. Dál bude potřeba taky myslet na to, že některé řadiče integrované na okrajích některých displejů z mobilů mají chip citlivý na světlo a při osvícení přestanou správně fungovat, takže zastínit.

POZOR !!! Myslel jsem si, že tímhle způsobem si podsvítím 7-segmentový LCD bez řadiče (reflexní). Ta fólie přilepená zespod skla je v podstatě polarizační filtr. Když jsem ji sloupnul, tak na LCD nebylo nic vidět (bylo z toho jenom průhledný sklo s jakýmsi náznakem čehosi, kde měly být vidět roszvícené segmenty). Přiložil jsem fólii zespodu a bylo vše OK. Když jsem fólii otočil o 90 stupňů, tak jsem měl displej černý a segmenty stříbrné. Takže tohle sice jde, ale LCD nemůže zůstat holý. Musel by se mezi LCD a zdroj světla ještě vložit průhledný polarizační filtr. Pak by to šlapalo.

Balů: Ano, to je dobrá poznámka. Musí se samozřejmě sundat jen ta odrazivá vrstva, polarizační fólie tam samozřejmě musí zůstat. Odrazivá vrstva je velmi tenká oproti té polarizační, je to v podstatě jen takový “alobal”, možná proto sis nevšiml, že to není jedna vrstva, ale dvě. Chce to trochu cviku. Jinak pokud jsi ten displej nevyhodil, tak polarizační fólii můžeš vzít i jinou než jen tu původní, jen budeš muset natáčením té cizí fólie zjistit, jak jsou orientovány krystaly, a až poté vystřihnout požadovaný tvar. Vhodné fólie na pokusy se dají získat např. rozebráním LCD panelů ze starých monitorů, tam nejsou lepené, ale zpravidla jen vložené.

Ne, nevyhodil jsem ho. Nalepil jsem fólii zpět. Kouknu na to ještě jednou, jestli by to šlo od sebe nějak odděit. Jestli je to, jak píšeš, pak zůstala polarizační fólie na tom stříbrným podkladu. Tak do detailu jsem to nestudoval. Šlo to hodně špatně odlepit, tak mě nenapadlo, že odloupávám více vrstev najednou. Díky za poznámku. Zvědavost mi nedá, jdu na to kouknout.

Tak jsem to právě od sebe oddělil. Displej je pod fólií trošku ohmatanej, ale funguje to. Až bude čas, tak fólii znova sloupnu, pečlivě očistím a pak ji přpevním zespodu znova i s LED podsvícením.

K tomu promítání. Pokud tu fólii otočím o 90 stupňů, pak je displej inverzní. Tedy celý černý s průhlednými segmenty. Toho by se dalo využít.

Pro úplnost - ten displej, co jsem právě preparoval je TESLA 4DR823B zakoupený na Aukru. De-facto jsem z něj udělal 4DT823B.

Napadlo mě ještě použít displej z MT 5110, 3310, 3330, 3410 apod. Ty jsou prusvitný a dají se přepnout do inverzního režimu - tj. displej je černý a jsou na něm světlé body. Návodů, jak použít displej z 3310-ky je plnej internet …