forum.mcontrollers.com - hlavní stránka forum.mcontrollers.com - fórum

.: fórum - hlavní stránka :.
Technology Stronghold by Rudolf Vesely
How to build Microsoft System Center hosted cloud series
FAQFAQ HledatHledat Seznam uživatelůSeznam uživatelů Uživatelské skupinyUživatelské skupiny RegistraceRegistrace
ProfilProfil StatistikaStatistika Soukromé zprávySoukromé zprávy PřihlášeníPřihlášení

Propojení dvou zařízení - ochrana pinů

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory

radekpaos
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 22 únor 2013, 11:00    Předmět: Propojení dvou zařízení - ochrana pinů Citovat

Ahoj, jen jsem tak přemýšlel, není to nic konkrétního, ale prosím o kontrolu myšlenky:)

Mějme:) dvě zařízení, např. nějaký NAND na jedné straně a MCU na druhé straně, obě
pracující na 5V (stejný zdroj napětí, stejná zem). NAND je výstup a MCU vstup. Na MCU vstupu je interní pull-up.

Na MCU chci číst výstupní hodnoty z NAND. Je-li tam log. 0, tak na vstupu MCU chápu, že zdetekuji log. 0. Je-li tam log. 1, tak zdetekuji log. 1. Zatím asi žádný problém nevidím. Ale jak ochránit výstup NAND a vstup MCU, aby nedošlo k nějakému "průšvihu", např. když výstup na NAND bude mít o malinko větší napěťovou úroveň /v důsledku vnitřního zapojení čipů, pořád jsou oba obvody napájeny stejným napětím). Přemýšlel jsem, zda stačí pro tuto ochranu dát do zapojení NAND-MCU sériově diodu - ta by měla zabránit toku proudu z MCU do NAND (výstup z NAND je tak chráněný) a současně snížit o cca 0,7 napětí výstupu NAND směrem k MCU a ochránit tak vstup MCU.

Je má úvaha správná nebo ne? Jak říkám, nemá to konkrétní využití, jen jsem přemýšlel. Díky.

Arrow administrator: přesunuto z "Ostatní"
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Panda38
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 22 únor 2013, 11:55    Předmět: Citovat

To asi řešíš opravdu zbytečně. Díky výstupním spínacím prvkům nedosáhne výstupní rozsah NAND hraničních napětí (výstup z NAND bude v rozsahu dejme tomu LOW=0.5V a HIGH=4.5V). Povolené vstupní napětí MCU může být i nepatrně větší než rozsah napájení, i proto že vstup obsahuje záchytné diody, které napětí omezí, takže vstup může být až např. -0.5V ... +5.5V.

Dokonce i když omylem přepneš krátkodobě MCU na výstup a kolidují tak 2 výstupy proti sobě, tak to mohou obvody bez problémů přežít (ale opravdu jen krátkodobě).

Kdybys to zapojil přes diodu, tak bys zhoršil rozlišení napětí při přeběhu, mohly by vzniknout problémy s nedostatečnou rychlostí přepínání signálu a nestabilní rozlišení úrovně.

Nebo jsem nepochopil na co se ptáš. Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky

radekpaos
Profesionál
Profesionál

PříspěvekZaslal: 22 únor 2013, 12:06    Předmět: Citovat

ptám se asi přesně na to, na co odpovídáš:) hm, tak jsem vytahoval kalhoty daleko před brodem:) člověk se pořád učí:)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra mcontrollers.com -> Elektronika s mikrokontroléry, procesory Časy uváděny v GMT + 2 hodiny

Strana 1 z 1
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.