Vyvedení uzeměnní ze zásuvky

Ahoj, mám pár zařízení, u kterých výrobce píše, že mají být uzemněny (bleskojistky, ups apod.), zejména mne to teď trápí u přepěťové ochrany RJ45 vedení. Ze zařízení vede zelený nebo zelenožlutý kabel. Mohu uzemnění - mám třívodičovou soustavu - provést tak, že ze zásuvky vyvedu zelenožlutý ochranný vodič a spojím jej s daným chránícím prvkem? Nebo ne? Snad jsem se vyjádřil dost jasně:) Díky.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

Zeleno-žlutý na zeleno-žlutý, v tom by neměl být problém.

Stačí připojit na kostru počítačové skříně / racku / switche…

Předpokládám, že máš něco od APC či Salteku. Pokud je to použito v racku, ten by měl být zemněn vodičem CU přůřezu min. 4mm. Většinou se používá 6mm. Tento má být samostatně veden na zemní svorku patrového rozvaděče. Ten je kovový a nemá izolační třídu 2. Ač se to tak sice nemá, používá se i vyvedený zemní vodič z přívodní zásuvky. Ale přívodní kabel je většinou max. 3 x 2,5mm. Pokud není zemněn rack, ochrana funguje jen částečně. Přepětí se svede na všechny kovové části v racku, tedy i switche atd. Ty většinou mají standardní napájecí PC koncovku, ve které je zemní vodič obsažen. Tím se do jisté míry ochrání vstupy switchů. Záleží na velikosti přepětí. V totální většině případů je to dostatečné. Pozor ale na PoE. Ty přepěťové prvky na to musí být stavěny. Normálně mají vnitřní ochrany bleskojistkou (která hodně snese, ale je pomalá) v kombinaci s transily. Ty jsou kolem 6V, ale také kolem 50V pro PoE. Viz odkaz na 2 výrobky Saltek:
saltek.eu/cz/files/vyrobky/DL-1G.pdf Do 50V
saltek.eu/cz/files/vyrobky/DL-Cat.%205e.pdf Do 8,5V

PS. Jakákoliv ochrana je lepší než vůbec nic.

Ahoj všem, přesně tak to je, děkuji za odpovědi.