Zdroj proudu pro LED osvětlení.

Mám tu zapojení na které bych se chtěl zeptat. Jedná se o zdroj proudu pro osvětlení LED diodami s možností PWM regulace jasu pomocí mikrokontroleru. Jen se mi zapojení zdá trochu divoký, tak bych chtěl poprosit Vaše názory jak na zapojení, tak na výběr součástek. Proud diodami bych si představoval cca 10-15 mA.
Proudovy zdroj pro LED osvetleni.png

Dobra rada, nemysli na to.
Debilni vlastnost LED diody je takova, ze kdyz se prorazi PN prechod nadproudem, tak jde do zkratu.
Zadna LED dioda neni stejna, tudiz jedna muze odebirat 10 mA a druha 20mA. Treti treba 30mA a je konec.
Odber vsech diod je 1.2A.
Nevim jestli si koupil hotovou vec, nebo budes delat diodove pole sam, ale kdyz jsem delal osvitovou jednotku pro fotocestu, po asi 5 pokusech jsem dosel k tomu, ze LED museji byt zapojeny paralelne a maximalni mnozstvi LED na jeden odpor jsou 2. Ja ale davam pro kazdou zvlastni odpor. Vzdy se totiz stane, ze se zapaji LED ktera z nejakeho duvodu odejde a vezme s sebou nekdy vsechny ostatni, co jsou zapojeny seriove.
Zdroj 3V 2A je velice levny a nestoji za to riskovat se sitovym napetim.

Teď tomu trošku nerozumim. Pokud jsou všechny LED zapojeny v sérii, jak můžou mít LED každá jinej proud ? To přímo odporuje Kirchhoffovům zákonům. Úvaha je taková, že po usměrnění je na kondenzátoru 220V. Každá LED dioda má nějaký úbytek napětí. 220-úbytky na LEDkách musí dostat napětí na LM317 do rozmezí, které LM317 nejenom ustojí napěťově, ale i při řekněme 10 mA uchladí.

Pokud budu uvažovat nad tím, že bych dal třeba 12V zdroj a tím rozsvicoval LEDky, pak musím vyřešit i zdroj samotný. Buď bude 20W zdroj trvale pod napětím (a můžu použít pulzní zdroj, který má minimální vlastní spotřebu), nebo použít klasické trafo a vyřešit jeho zapnutí při PWM > 0.

Mikrokontroler bude pod napětím trvale tak jako tak, protože bude mít na starosti dálkové ovládání světla a pár dalších věcí, ať se nefláká, ale na to je to připravený.

Původně jsem uvažoval i o zářivkovém osvětlení s řízením jasu přes 0-10V interface, který používají některé stmívatelné předřadníky (některé DALI předřadníky umí i tlačítkové ovládání), ale je to hodně drahé řešení …

Jak píše DragonSoul, tohle nedělej, dostaneš se do maléru. (také jsem zpočátku myslel, že je chceš zapojovat paralelně)

Po usměrnění budeš mít na kondenzátoru přes 300V, není na to dimenzovaný. Stabilizátor je do 37V, nevím jak Tě napadlo ho zapojit do takového obvodu. Nemůžeš jen prostě odečíst napětí na LED. Podobně tranzistor, je jen na 50V. Napětí na 80 LED v sérii bude kolem 250V ale může být i hodně někde jinde, to je dost nestabilní, nejisté a hlavně nebezpečné zapojení po všech stránkách. Vlastně je jisté v tom, že po prvním zapojení budeš mít ránu a veselý ohýnek.

Jestli jsi to nemyslel jako vtip, tak raději běž od elektroniky rychle dál.

Je pravda, že před síťovým napětím mám respekt a raději pracuji s napětím do 12V. Jediné, co jsem k síťovému napětí připojoval byly LED diody přes kondenzátorový zdroj proudu …

V každém případě děkuji za rady a připomínky. Vrátím se do oblasti s více dráty a větší bezpečností.

Skvělé rozhodnutí. :slight_smile: A myslím že to zapojení pak ani nebude náročnější - jen vzít zdroj 5V/1-2A (stejně je potřeba pro napájení MCU), každá LED samostatný odpor (v SMD jsou malé a levné) a spínat tranzistorem, tím se dá dobře vyřešit regulace jasu. Jen doporučuji regulovat jas ne lineárně, ale exponenciálně (tj. zpočátku malé přírustky, pak větší), protože lidské oko nemá lineární vnímání osvětlení.

Což, vlastní mcu se zdrojem je v rozvaděči, kam jsou připojeny i přívody ke světlům, zásuvkám, PIR čidlům, vypínačům (lépe řečeno snímačům) atd. Tam je mozek celého bytu (nebo alespoň jeho části) …

Jen k tomu Tvému schématu, proud se nastavuje odporem R1. Tudíž by FET musel být paralelně s ním. Podobné schéma jsem již viděl u venkovní čínské LED lampičky. Ledek tam bylo asi 50 v sérii, místo R2 tam byl fóliový kondenzátor a místo LM317-ky to byla 78L05-ka. Čuměl jsem na to jako péro z gauče.
Pokud chceš z MCU řídit impulzní zdroj, dá se to paralelně přidaným optočlenem k původnímu. Tedy jeho výstupní část (např. u PC817 piny 3 a 4, což je ten tranzistor).
U spínanch zdrojů pokud dojde ke zvýšení napětí na výstupu zdroje, více se otevře tranzistor v optočlenu a tím přestává či ubere primární část. A zase obráceně. Vlastně tím jeho otevřením simuluješ vyšší napětí na výstupu. Jedným pinem můžeš celý zdroj zapnout (např. přes relé) a druhým řídit PWM do paralelního optočlenu. A je to galvanicky oděleno !!! Původní optočlen určitě nijak neupravuj, abys nezrušil celou regulaci.
Ty nebudeš používat Led pásky nebo tak něco?
Přečti si o tom něco tady:
belza.cz/ledlight/leddriver2.htm
belza.cz/ledlight/leddriver1.htm
belza.cz/ledlight/ledbulb.htm

PS.
Ještě jeden odkaz na snad nejjednodušší regulovaný zdroj. Ale určitě se lépe reguluje např.12V.
danyk.wz.cz/impulz.html

Našel jsem to zapojení čínské lampičky, ale je to hustý…

Kondenzátorový zdroj s regulátorem proudu realizovaným pomocí 7805-ky. Nebo mi něco uniklo ?

Ano, je to tak, ale kdybys viděl tu desku, nezapojil bys to ani na plochou baterku :slight_smile:

Aha, takže ne schéma, ale jeho provedení je hustý ?