Tovární nastavení BIOSu-mazání EPROM přepínačem pomocí 30VAC

V jedný diskuzi mě jeden člověk tvrdí, že se bios dostane do továrrního nastavení tím, že se přepne nějaký switch a tím se pustí do eprom 30V střídavých a tím se uživatelská paměť eprom vymaže a následně se tam nahraje defaultní data. Prý to tak už funguje od 386. Já mám starší desku s C2D a hodnoty se mě nastaví zpátky po pouhém vyndání baterie, což on tvrdí, že to jen zastaví hodiny. Žádný přepínač či tlačítko na základovce nemám a ani manuál se o ničem takovým nezmiňuje. Kde je pravda? O střídavých 30V jsem nikde nikdy nečet a o vnitřnosti PC se zajímám zhruba 20 let.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Tovární nastavení biosu"

tak o striedavych 30V som nepocul ani ja. Skusenost mam taku istu ako ty, ze staci vytiahnut bateriu. “Len” hodiny sa tym urcite nezastavia, Bios sa dostane do tovarneho nastavenia. Na doske byva este ttojkolik s jednym jumperom. jumper je z tovarne napichnuty na dvoch kolikoch, presununtim na na druhy kolik a zapnutim PC? sa bios tiez resetne. Je to v manualy, neviem presny postup, nerobim to casto :slight_smile: mozno to je premostenie na tych 30V, ale inak vytiahnutie baterie funguje.

To bude nějaký vtipálek. :slight_smile: Nevím na co by tam bylo 30V na mazání CMOS, když se maže buď hardwarově vyndáním baterie nebo odpojením a zkratováním napětí jumperem nebo softwarově přepisem. Jumper je tam vlastně jen na to, aby se nemuselo čekat několik minut než se vybijí kondenzátory.

To jsem rád, že nejsem úplně blbej. 8) Zkoumal jsem ty jumpery u sebe na desce. Ty tam mám. Dva jsou připojený a ten volný, co se za provozu nepoužívá, tak visí ve vzduchu. Těch 30V se u mě nemá tam kudy dostat.

EEPROM se sice mažou vysokým napětím (u MCU se na FLASH používá 12V), ale nevím nic o tom, že by to bylo střídavé.
Nicméně to nejdůležitější je, že nastavení biosu se uchovává v paměti CMOS. Ta dokáže udržovat data pouze pokud má napájení (ona 3V baterie). Manipulací s jumperem se jí to napájení přeruší a ona ztratí data. BIOS si po startu přečte její data, zjistí, že nejsou platná a nastartuje na default. Žádné vysoké napětí a rozhodně ne střídavé!
edit: hmm, pozdě :slight_smile:

I tak děkuju za potvrzení,

Tak jsem se dozvěděl, že těch 30V slouží jen k mazání EEPROM. Což se mě stejně nezdá, že by to byl standartní postup implementovaný dp všech základovek.

Ale základovka běžně EEPROM nemaže, nemá důvod. Tedy, starší desky měly EEPROM a neměly možnost update BIOSu (takže EEPROM nemazaly - BIOS by smazal sám sebe) a novější mají Flash (na rozdíl od EEPROM se nemaže po bajtech ale po blocích) a při update BIOSu (jindy se nemůže mazat) přepisují co vím tak s +5V nebo s +12V. Vyšší napětí používaly jen staré typy EEPROM a ty se dávno v základovkách nepoužívají.