Nastavení ne-PNP desky, připojeni a konfigurace ISA sběrnice

Dobrý den,

získal jsem tři starší digitální měřicí moduly, které vyráběla slovenská firma ADON:
M201 = digitální osciloskop
M301 = generátor funkcí
M102 = logický analyzátor

Jsou to externí “krabičky”, které se k počítači připojují pomocí plochého kabelu přes interní kartu B311.
Tato karta je bohužel ještě pro ISA sběrnici a není typu PnP.

K tomuto hardware patří software AMS (Advanced Measurement System).
Program je ještě pro operační systém MS-DOS, nicméně pracovalo se s ním docela slušně.

Počítač, ve kterém byla karta B311 původně vložena a ve kterém byl nainstalován program AMS, bohužel “odešel”, tak jsem kartu přemístil do jiného staršího PC s ISA sběrnicí.

Software byl původně distribuován s instalační disketou, kterou již bohužel nemám. Podle popisu v Readme souboru však pouze zkopírovala potřebné soubory do adresáře AMS na pevný disk.

Zkopíroval jsem tedy celý adresář AMS do toho druhého počítače (C:\AMS) a myslel jsem si, že bude stačit jen spustit soubor AMS.EXE a vše bude fungovat.

Problém je v tom, že program AMS se sice spustí, ale počítač nedokáže rozpoznat kartu B311 a tedy ani měřicí moduly.

Vzpomínám si ještě matně , že se tyto věci dříve řešily ručním přidělováním adres a IRQ, ale nevím jak na na to.

V SETUPu BIOSu základní desky je zřejmě možno vypnout automatické přidělování adres a IRQ a přidělovat je ručně, jenže já netuším, jaké adresy použít.

V Readme souboru programu je popsáno nějaké nastavení propojek na kartě B311 a taky spouštění programu s parametrem, pomocí kterého by snad počítač tu kartu mohl najít

Tento Readme soubor připojuji v příloze.

Počítač, na který se to snažím nainstalovat, je typu Intel Pentium 3/750MHz, operační systém Windows XP Profesional.

Najde se, prosím, někdo, kdo by mi dokázal poradit, jak vše nakonfigurovat, aby počítač ty externí krabičky rozpoznal?

Nechce se mi to vyhazovat do šrotu jen proto, že to neumím nainstalovat.

Děkuji za ochotu

Vlasta

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Nastavení ne-PNP desky”
README.TXT (5.17 KB)

Generally, quality is what you seem for in branded Tomes Footwear. burberry en ligne Carat bodyweight is the size of the diamond. burberry pas cher Utilizing booze on your feet prior to placing on the Topless fitflop sandal can aid if you have sweaty feet or if you have problems keeping them on, but of training course producing confident your feet and fitflop sandals are cleanse and dry will be required.

To ale jelo před tím pod čistým DOS a teď to jede pod DOS ve Windows XP? To by mohla být hlavní příčina potíží. Ještě to mohlo mít (odhaduji) nějaké své vlastní konfigurace (které může být potřeba přenést) v c:\config.sys nebo c:\autoexec.bat nebo v nějakém vlastním souboru v c:.

Ahoj,

ano, je možné, že to jelo pod čistým MS-DOS. Ale nevím to jistě, ten počítač už je dávno vyřazen.
Ale mně pod WIN-XP ten program jde normálně spustit, myslím, že problém je spíše v tom, že ta karta není PnP a je ji zřejmě třeba do systému dostat nějak “ručně”.

Ten software má vlastní diagnostiku, která mi prostě zahlásí, že HW není přítomen.

Vl.

V tom je ale velký rozdíl. Pod WinXP se program sice rozběhne, ale WinXP ho nepustí k ISA sběrnici a ani k portům, které karta používá. Musíš nainstalovat čistý MS-DOS. Možná by to ještě fungovalo po DOSem z Win95 nebo Win98. Kromě toho WinXP už nezná ISA sběrnici.

Tak jsem někde vyhrabal bootovací disketu MS-DOS a nabootoval jsem to z ní .

Program se spustil a diagnostika hardware zahlásila, že z těch tří měřáků je jeden přítomen a dva ne.

Takže to vypadá, že je to na dobré cestě.
Ty tři krabičky jsou propojeny jedním společným plochám kabelem (paralelně). Tak mne napadá, zda nezáleží na jejich vzájemné pozici na tomto kabelu - jestli tam nemusí být nadrátované stejně, jako na tom starém PC?

No, zkusím to …

Díky, pánové, pomohli jste mi!!

Vl.

Mám karty EM121, EM221, EM321 od ETC.
Používám je pod Win98 s příslušnými ovladači a fungují dobře. Pod WinXP nevím.

Dal se k nim stáhnout manuál i v češtině.
Na kartách jsou jumpery “base address” a “MUC”. Jestli si dobře pamatuji, adresy všech karet by měly být nastavené shodně. Rozlišení MUC je potřeba, pokud jsou v systému dvě stejné karty - dva osciloskopy nebo dva generátory…(stane se z nich jeden čtyřkanálový přístroj)
Možná pomůže vyhledat “ETC EM121 scope”. Stránky s dokumentací a ovladači se změnily a data mizí. Zkusím vše najít a někam dohledatelně “uložtit”.

Boli by ste ochotný pán @vlasta_vlcek posunúť onen softwáre ak ho ešte máte?
Mám M201 ale bez softwáreu.
Ďakujem za odpoveď.