Osvětlení bytu/domu pomocí LED pásů-pásy s LEDkamy na stropě

Ahoj,
kupuji si byt, který budu nedříve rekonstruovat a až po dokončení se nastěhuji. V bytě budu dělat nové rozvody elektřiny (a ethernetu), protože je tam ještě původní hliník. Když tak přemýšlím o osvětlení, tak mě napadlo, zda bych v každou místnost neobehnal pásem LED diod (teplá bílá nebo možná RGB). Umístil bych je pravděpodobně do rohu mezi stropem a zdí, aby svítili směrem dolů pod úhlem 45 stupňů.

Instalace nebude nijak složitá. Někde na zeď bych umístil pěkné krabičky z ABS bílého plastu a do nich bych umístil spínané zdroje 230V – 12V. Spínané zdroje mají absolutně minimální spotřebu, pokud na jejich výstupu není spotřebič (LEDky), takže bych je nechával neustále pod proudem, abych je nestartoval při každém cvaknutí spínače. LED pásky bych umístil například na tenké dřevěné lištičky, které bych přibyl na zeď a které by sami o sobě mohli být pěkná dekorace. Je mi jasné, že plastové krabice nebudou působit nejpěkněji, ale jde mi převážně o úsporu za svícení a ne o vzhled.

Hlavní světla na stropě bych nechal původní, jen bych k nim udělal nové měděné vedení, jak jsem již psal na počátku. Důvod je ten, že samotné ledky nedokáží svítit intenzitou, jako hlavní žárovkové světla. Můj předpoklad ale je, že by LED diody svítili 90% času, protože většinou člověk potřebuje vidět na jídlo na stole nebo aby se nepřerazil cestou na záchod :wink: a nepotřebuje vysokou intenzitu světla, kterou dávají hlavní světla.

Pokud se LED pásky objednají ve větším množství ze zahraničí, tak vyjdou docela levně. Spínané zdroje taktéž nejsou nijak extra drahé, takže by ani samotné pořízení a instalace nemuselo být příliš drahé. Úspora bude ale výrazná.

Co si o tom prosím myslíte?

Děkuji,
Zdeněk Žvejkal

Zkoušel jsem 5m Led pásku teplá bílá s výkonem cca 15W/m - od Flajzara. Svítilo mi to pocitově víc než stojací lampa s 300W halogenkou. Pokud bych pokoj obehnal dokola, bylo by to skoro 20m. To bych už musel mít na plný výkon (15x20=300W jako ta halogenka) sluneční brýle. Má to však výhodu svícení z vícebodového směru. Ještě poznámka k napájení. Pásky jsou vesměs na 12V. Při těch 5m (75W) mi to při napájení z jednoho konce už na druhém konci nesvítilo stejně jasně. Měřením jsem zjistil, že je tam úbytek cca 2V. Proto počítej s vícebodovým napájením pořádným průřezem vodičů. Jinak se pásek i hřál, protože jsem ho neměl na ničem nalepený. K tomu se používají kovové hliníkové lišty. Co se týká spínaných zdrojů, pokud budeš něco rekonstruovat, osobně bych je zasekal do zdi, např. do KT125 a zapínal přívod 230V. Zdroje sice skoro nic nežerou při chodu bez zátěže, ale nějakou minimální potřebují a ta se řeší odporem na výstupu. Je však pravdou, že se potom nedají zapínat či řídit třeba z dálkového ovládání, když nejde to napájení.

PS. Pozor na zdroje. Kup kvalitní, protože Led jsou značně choulostivé i na malé zvýšení napětí či špičky a přepólování. Odchází jas. 13,8V ze zdroje s aku není 12V, vlastní zkušenost.

obecně souhlas s odpovědí, doporučuji ale třeba do obýváku rgb. Pozor také na to, aby zdroj byl připojen odpovídajícím vodičem (vzhledem k proudu), mezi zdrojem a led pásy. A ještě drobnost, bacha na souběh/křížení ethernetu a el. vedení. Jsou na to kvůli rušení normy.

Moc děkuji za velmi podnětné tipy.

Co se týče výkonu, tak mě vůbec nenapadlo, že by to nakonec mohlo být jako primární světlo, tzn. hlavní žárovkové by se již nemuselo instalovat (a konečně mi došlo, k čemu jsou ty hliníkové lišty na LED pásy, děkuji). Když nad tím tak přemýšlím, tak by asi stačil pásek s nižším výkonem. Třeba si spočítat, kolik potřebuji Wattů (ne méně než žárovkové světla) a jaký mám obvod místnosti a podle toho vybírat výkon kupovaných LEDek. Je zbytečné investovat to zbytečně výkonného osvětlení, které mi stejně nikdy nepojede na maximum, leda bych si chtěl doma v budoucnu pořídit turbo solárium :wink:.

Krabice KT125 by sice pod zdí vypadala dobře a ke zdroji by byl přes víčko i přístup, kdyby se něco pokazilo, na druhou stranu mám obavu o zahřívání. Sice to nebude pěkné, ale až ke stropu (aby nemuselo být dlouhé vedení 12V) dám krabici, která bude umístěna přímo na zdi a někde té krabici udělám otvory, aby zdroj dýchal. Přece jenom i zdroj s vynikající účinnosti, se trochu zahřívá. Navíc velikostně předimenzovaná krabice bude výhoda do budoucna, kdybych tam v budoucnu chtěl dát nějakou elektroniku třeba na stmívání nebo klidně i na ovládání plesknutím :wink:.

Co se týče RGB, tak to budu muset první vyzkoušet na zdi v reálu na nějakém menším kousku řetězu. Kamarád mi totiž dal zbytek RGB řetězu a došel jsem k názoru, že je to tak leda na osvětlení vánočního stromku. Bylo to totiž osazené R, G a B ledkami. Jinak řečeno, pro každou barvu tam byla diskrétní součástka. Nemusím asi zdůrazňovat, že bílá se z toho nedala udělat. Doufám, že ty lepší pásky již mají přím RGB LED, na které se dá dávat a divák nevidí (pokud se nedívá opravdu z blízka) jednotlivé barvy.

S pozdravem,
Zdeněk Žvejkal

Jestli jsi ty Led pásky už nekoupil, přečti si tohle (označeno jako “Zkušenosti z provozu”): belza.cz/ledlight/ledbulb.htm
Vzpoměl jsem si na to dnes, kdy jsem si všiml, že nám doma na chodbě už zase skoro nesvítí Led moduly, který využíváme jako noční světélko. Svítí každou noc asi 10 hodin. Už jsem je měnil jednou, asi před necelým rokem. Konkrétně jsou to tyto: gme.cz/led-moduly/led-modul- … -p960-157/ Samozřejmě bílé, které už nemají. Jsou tam 3 x “autoledky”. Pokles svítivosti je subjektivně značný. Přijde mi to, že velmi málo svítí už jen vlastní čip a luminační vrstva ne. Zřejmě to byly pěkný čínský šidky. Tenkrát stály tuším okolo 30,- Kč. Zkus si zjistit u těch pásků životnost nebo počet hodin do polovičního jasu. Nikdo to běžně neuvádí, ale docela by mě to zajímalo. Protože jinak to budou docela vyhozený peníze.