Konec výmluv pro bastlíře - ARM v DIP28 pouzdře je dostupný

NXP link
ARM blog link

Viděl jsem ho v nabídce GM, za 40 Kč (na objednávku). Je docela lákavé ho zkusit. Když dělám s cortexy, je to dost propastný rozdíl oproti např. AVR a přitom cenově nejsou nějak moc dražší. gme.cz/mikroprocesory-ostatn … -p979-087/

A v čem je ten propastný rozdíl? Na tom linku je něco velice podobné AVR, tak zrovna tady mi uniká důvod přecházet na jinou platformu …

Především - je to 32bitová ARMv6 architektura, mnohem výkonnější a vybavenější než 8bitová instrukční sada AVR. Tenhle jede až na 50 MHz. Vnitřní vybavení je bohatší, např. možnosti módů portů (pull-up, pull-down, open-drain, multiplexované funkce). Při porovnání výkon/cena daleko předčí AVR.

Fajn.
Dejme tomu, ze se rozhodnu prejit na tento procesor…
Co k tomu budu potrebovat?
Lze programovat Cortex-M0 v AvrStudiu? Lze pouzit muj stary bi-prog popr. avr dragon programator?
Navody si snad uz najdu, pokud presvedcis vice lidi, tak toto tema rychle poroste…

Také bych s tím rád někdy začal víc (myslím soukromě, zatím používám AVR). V práci programuju STM Cortex4 přes JTAG konektor (ten u toho LPC jak vidím není). K vypálení se používá STM utilita, vývoj a překlad programu se dělá v Keilovi (ten podporuje ARMy). Tenhle LPC se dá programovat buď přes SPI rozhraní nebo interně bootloaderem.

AVRStudio myslím je i pro 32bit ARMy. Pak ještě i Visual Studio by mělo umět (Embedded), ale možná nebude mít definice pro tyhle CPU. Možná tedy nejraději ten Keil. Vypadá že standardní programátory SPI by mohly na to fungovat.

Protože LPC1114 má pouze SWD rozhraní a postrádá JTAG rozhraní, nelze zatím pro ladění použít OpenOCD. V současnosti ale pracuje Tomek Cedro na přidání knihovny LibSWD do OpenOCD a implementaci SWD. Základy SWD popisuje článek na LPCware.
Alternativou k OpenOCD je projekt Black Magic Debug Probe, website je zde.
Na programování LPC1114 se používá FlashMagic, na Linuxu lze po úpravě použít lpc21isp.
Mikrokontroléry LPC1114 podporuje také CooCox CoIDE.
Návody na konfiguraci Code::Blocks a Eclipse pro Cortex-M3 lze aplikovat i na procesory Cortex-M0.
GME mikrokontroléry LPC1114 v pouzdře DIP28 sice prodává, ale musíte si objednat minimálně 13 kusů.

13 kusů je pro amatéra dost, ale jasně jsou to teprve začátky. Těším se až se to víc rozšíří (díky průkopníkům novinek) a stanou se běžnější.

V diskusi na MCU.CZ říkají, že se v pražské prodejně GME dají koupit a v Brně je prý mají skladem.

já osobně si myslím, že pokud chtějí NXP oslovit dosavadní uživatele 8bitů a toto má být vstupenka na 32bit, takže je to slepá ulička - 28 vývodů je “zoufale” málo a pro aplikace, kde to minimum postačí je celem na nic, že to jede na 50 mega - na takové opravdu stačí ta atmega8, což je pomalejší ekvivalent tohoto MCU.

To si myslím, že lepší cesta vede tudy .

Na druhou stranu, kdyby dělali chip v DIL 40 - to by byla jiná.

V Pražském GM se dá už objednat LPC1114FN28 po jednotlivých kusech (ne už 13). Není to sice přímo dělo, ale dobrý rozběh na levné ARMy.

28 zase až tak málo není a už jsem dělal aplikace kde byl potřeba výkon na pár pinech, stačí třeba DFT

ARM Cortex M0+ v DIP8 - listopadová novinka: NXP link