generátor pravúhl. impulsů pomocí PC

Zdravím, potřeboval bych si postavit jednoduchý laditelný generátor obdélníkových impulsů. Jsou hlavně dvě kritéria- nemít tam překmity a offset, tj.impulzy nemají jít až na 0V ale cca na 0,3V. Napadlo mě zapojít na výstup zvukovky operační zesilovač zapojený jako komparátor, šlo by to? Akorát nevím jak jednoduše udělat ten offset. Ještě by mě zajímalo na jaké frekvenční rozlišení bych se zhruba mohl dostat s obyčejnou zvukovkou. Děkuji.

Nevím důvod proč to chceš dělat přes PC, ale nebylo by jednosuší to udělat pomocí 555 a offset pomocí součtového zapojení OZ? Ale zase z tý zvukovky dostaneš vyšší frekvence, ne?

Přes pc, protože je jednoduchá přeladitelnost, navíc hned vidím jakou frekvenci tam pouštím, možnost sweep frekvence apod. Součtové zapojení- teď nevím co tím přesně myslíš, já znám součtový zesilovač spíše používaný v D/A převodnících, který dělá něco jiného než offset.

Bylo by vhodne co za programy jsi zkousel, abychom nenavrhovali neco co uz si zkusil a nevyhovovalo ti.
Nasel jsem nejaky freeware generator zde
heliso.tripod.com/download/generator/dsg.htm
Potom trosku promakanejsi
dr-jordan-design.de/Download/SigGen.zip
Nesplnuje vsechny pozadavky, ale najit neco free v kvalite co potrebujes je velice slozite.
Pokud ovsem mas nejaky napad jak to postavit ale mas problem s nejakou malickosti radi ti pomuzem. Vymyslet komplet projekt ovsem nedokazu.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
Digital Signal Generator.zip (79 KB)
generator.gif
SigGen.zip (201 KB)

Díky, fungovat to může, ale obdélníky to nemůže udělat, protože výstup běžných zvukovek dá nejvíc 20kHz sinusový signál. S vhodným softwarem nemám problém, ten se dá i případně naprogramovat, problém je s hw okolo aby to byly fakt obdélníky a nebyly tam zákmity a ta stejnosměrná složka aby tam byla.

to je ono ten součtový, funguje to stejně, napětí bys přes odpor převedl na proud a sčítal bys ho s konstantním proudem, který by byl odvozen z offsetu a ve vazbě bys měl odpor, na kterým by ti to vytvořilo úbytek napětí posunutý o ofsetové napětí, jestli jsem teda pochopil jak to funguje. A výstup by byl posunutej o 180°

Možná jsem to v prvním příspěvku napsal nesrozumitelně, co vlastně chci. Tak to trošku rozepíšu. Potřebuji generátor obdélníkových pulsů, s nastavitelnou frekvencí(i střída by se hodila). K tomu bych využil PC, program pro ovládání mám, ten bude generovat pouze harmonický(sinusový) signál, tento signál půjde na výstup zvukové karty. Můj nápad je tento výstupní signál přivést na komparátor, tím by na výstupu komparátoru už byly obdelníkové pulzy. Toto by mělo teoreticky fungovat, praticky jsem to ještě nezkoušel, tak snad mě tam pak nepřekvapí nějaké parazitní vlastostni, či něco neočekávaného. Problém je jak dosáhnout u těchto pulzů offset 0,3V které tam potřebuji. Napadly mě jen samé moc složité řešení jak toho offsetu dosáhnout, myslím si, že to jde nějak dost jednoduše, jen si nějak nemůžu uvědomit jak.

Jo, tohle vypadá použitelně, takže myslíš za ten komparátor dát ještě další OZ? No a kdybych použil neinvertující vstup OZ tak by to nebylo otočené, ne? Nebo takhle to zapojit nejde(na tne neinvertující)?

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
Citace byla pozměněna.

Pdle mě to potřebuje zápornou vazbu, takže asi ne. Bude to vadit, když to bude posunutý o 180°?

No hodit to pak zpětnou vazbou na invertující vstup… Jo, když tak nad tím přemýšlím, asi blbost. Chci to napájet nesymetricky, půjde to vůbec? Tak myslím, že by na výstupu asi ani nic nebylo, když by to mělo být otočené.

Myslím že by to šlo udělat takto, ale bude záležet jaký OZ vybereš, aby stíhal vysoké freqvence. V GM jsem se díval, tak tam mají i nějáké OZ i do 55 MHz.
Ty výpočty jsou pro stav, kdy bude signál v log 1 (+5V), pokud je tam nula, tak tam teče jenom proud z tý reference a jenom ten proud dělá úbytek na tom zpětno vazebním odporu.
img.pictureup.cz/251020129b15f65bfa342954dcacfd76573f3f29166d609b.jpg
Obrázek nějak nejde, tak jsem ho hodil do souboru

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

Nejde to sice přímo ovládat z PC, ale pomocí MCU bys to zvládnul.
Mě se to docela líbí. Jednodušší to asi už nebude.
pandatron.cz/?3444&generator … z_-_pgen45

Škoda že to nemá ten offset, ale jinak to vypadá zajímavě. Dokonce tam mají i schéma :slight_smile:

Díky, jen si tak říkám, že snad nebude nějak ovlivňovat komparátor těch 0,3V protože je to vlastně jen přes odpor přímo na jeho výstup. Napadlo mě i přímo těch 0,3V zapojit na výstup komparátoru, to by nešlo? Jestli by to bylo jen “měkké” vlivem děliče, nebo by to ještě něčemu vadilo?

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven

To bych musel kupovat mikroprocesor a navíc potřebuju rozsah cca od 30Hz do 20kHz.

Teď teda nevím co myslíš, z toho zdroje 0,3V poteče konstantně proud 0,3mA, to by měl zvládnout, spíš bych zjistil, jaký proud dokáže dát ta zvukovka. Kdyby to nedala, tak by se to dalo přepočítat na menší proud, to co jsem vypočítal bylo jenom jako příklad.

Tak to nevím, připojit to na výstup, to asi ne, to by se mohl třeba hádat ten komparátor s tím zdrojem.

Tak to je další otázka, to by chcelo odzkoušet, u komparátorů jsme napájel normálně 0 a 12V a fungovalo to.