ICD-2: Programování PIC16F628A v prostředí MPLAB-IDE

Dobrý den,
nemáte, prosím, někdo zkušenost s následujícím problémem?

Navrhuji jednoduché zařízení, ve kterém chci použít PIC16F628A (ať je ještě nějak zužitkuji).
Vzhledem k tomu, že tento mikrořadič podporuje ICSP programování, byl jsem přesvědčen, že se mi jej podaří naprogramovat přímo v prostředí MPLAB-IDE (verze 8.80), v režimu “Programmer”, s použitím hw Microchip ICD-2 (“puk”). Zdůrazňuji - nejedná se mi o debugging, pouze o naprogramování jednoduché aplikace, odladěné v režimu MPLAB SIM.
Měl jsem takovou představu, že program odladím v MPLAM v režimu MPLAB SIM a pak se jen z tohoto režimu přepnu do režimu PROGRAMMER a naprogramuji obvod.

Bohužel se mi takto PIC16F628 naprogramovat nedaří. Nevíte někdo, zda je takto tento mikrořadič vůbec možno naprogramovat (a zda je tedy chyba u mne) a nebo zda budu muset použít externí programátor (PRESTO).

Piny, využívané režimem ICSP (MCLR, RB6, RB7) mám zapojeny podle datasheetu (a tedy stejně, jako u ostatních aplikací, které odlaďuji přes ICD-2) a nejsou nijak jinak využity.

Mikrořadič samotný by měl být v pořádku.

Děkuji Vám za ochotu.

Vlasťa

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Microchip"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Programování PIC16F628A v prostředí MPLA-IDE"

Mám PICkit2, a přímo z MPLABu už jsem přestal programovat, páč se to skoro vždycky “nějak dohádalo”… Někdy neprovede Release, jindy zase reset, jednou se mi dokonce stalo, že Target powerup byl powerdown a naopak, no prostě samá legrace. Používám ten “externí” program pro PICkit2, přiložený od Microchipu, ovšem jestli takový dávají i k ICD-2, to vážně netuším.

Jinak PIC16F628A samozřejmě jde bez problému programovat přes ICSP (tedy pokud v něm není nějaká chyba a je správně udělané), mám jich za sebou takto naprogramovaných již dost (povětšinou v SSOP pouzdře).

Díky, asi tedy použiji Presto.
Jinak při programování PICek, které podporují ICD, přímo z MPLABu jsem měl velmi dlouho taky problémy - programování proběhlo bez problémů až na několikátý pokus a celé to vypadalo, jakoby se to chovalo vyloženě náhodně. Až asi po roce jsem zjistil, že chyba byla způsobena tím, že v programovacím režimu HVP (+13V na VPP) musí být pin LVP, pokud ho součástka má, držen v úrovni L! Je to uvedeno v referenční příručce k programátorům ASIX. Navíc pokud je tento pin využíván a úroveň L se tedy musí řešit pomocí pupll-down rezistoru, není tak úplně jedno, jaká je jeho hodnota. Mně to fungovalo nejlépe při hodnotě 12k.

Mimochodem - tím “externím” programem pro PICkit2 od Microchipu myslíš MPASM nebo tam dávají něco jiného?

Vl.

Jj, o LVP vím (ale i tak díky - třeba někdo další neví). S tím druhým programem žádný problém nikdy nebyl, funguje všechno, hned a v 100% kvaliě, to jen ten MPLAB má svoje nálady. Oficiálně ten program nazývají PICkit 2 Programmer software, nyní ve verzi 2.61

Presto je výborný programátor, prošel mi rukama hned ve dvou exemplářích… kde měl problémy profesionální programátor za desítky tisíc ("včela"Prog), tak Presto makalo úplně spolehlivě

Pardon, to jsem byl já, jen jsem si zapomněl kliknout na “Uživatel”…

Ja s takym niecim problem nema programujem to hore dole bez problemov navyse PK2, je pri debuginku spolahlivejsi ako Icd2 je prevda ze mam klon s cmos4066 a asi preto to obcas blbne.