Ochrana třífázového motoru

Dobrý den,

mám ve sklepě čerpadlo, které je poháněno třífázovým motorem. Jednou nám vypadla jedna fáze (pojistka), motor ještě chvilku jaksi běžel a pak se přepálilo vinutí.
Motor jsem vyměnil, ale nechci, aby se to opakovalo znovu, proto vymýšlím, jak takové situaci předejít.

Mám představu, že bych snímal napětí z fázových vodičů, tato usměrnil a použil jako log. signál pro další vyhodnocení. Nevím však dost dobře jak na to. Zkoušel jsem kolem fázových vodičů omotat pár závitů drátu a doufal, že se tam něco naindukuje. Nenaindukovalo se prakticky nic. Pak jsem ještě zkusil protáhnout fázový vodič ferritovým kulatým jádrem (4 závity) a jako sekundár jsem tam navinul 20 závitů drátu. Naindukovalo se asi 20mV střídavého napětí, což je dost málo.
Asi by šlo při notné dávce trpělivosti namotat toho sekundáru více, ale byla by to docela makačka - nechce se mi do toho.
Zesilovat to operačním zesilovačem taky příliš nechci, protože je tam všude dost rušení silovým polem a mám obavu, že by to mohlo dělat problémy.
Navíc ve fázových vodičích se při spuštění motoru objeví dost velká napěťová špička (několik voltů), to by se ale asi dalo něčím odříznout (transil?).
AvšaK celé se mi to zdá trošku složité - neznáte někdo jednodušší způsob, jak motor ochránit?

Díky,

Vlasťa

st-temco.cz/data/files/000/0 … 3v1-40.pdf

FW si napíšeš vlastní

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
hf3v1-40.pdf (164 KB)

Mikop - jsi nejlepší!

Budu Tě chválit, kudy budu chodit!!

Díky moc!

Vl.

Ještě jsem si vzpoměl, že na jednu akci do serverovny jsme koupili hotové relé. To je připojeno na GSM a posílá SMSky o stavu.
To relé dělá Elko, typ HRN54 a HRN57. Je 3-fázové a hlídá jak přepětí, tak podpětí.
Viz: web.tuke.sk/lf-kltp/Ucitelia/Mou … z_2007.pdf

PS. Typ toho relé HRN57N umí i sledovat N vodič. Navíc to podpětí také není na škodu. Cena, viz níže 820,- Kč s DPH
Ceny a manuály jsou tady: 230vac.cz/Hlidaci-napet_ova- … de=&list=2

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
katalog_elko_cz_2007.pdf (13.7 MB)

Uplne staci pouzit tri obycajne lacne 230V rele s kontaktami do serie.

napriklad

RT424730
RELPOL RM84-2012-35-5230

Akonahle v jednej faze nie je napatie, rele vypne a seriovy obvod sa prerusi. Nie vzdy treba hladat riesenie s jednocipakom. Aj ked ako taka mozgova rozcvicka - preco nie :wink:

inak na meranie prudu su vhodne napriklad z:

tme.eu/cz/katalog/?idp=1&sea … _order=ASC

prudovy transformator PPAC1010, alebo iny, podla velkosti prudu. Transil je na mieste vzdy. Par zavitov to urcite neporiesi :slight_smile:

Vyhodnocovanie prudu ma za vyhodu to, ze ak by doslo k preruseniu vinutia, alebo jednej faze kabelaze, elektronika motor ochrani. To sa neda ani s optoclenmi a ani s 230V relatkami. MCu vsak k tomu “viacmenej” treba,lebo treba osetrit stav vypnuty - netecie prud a stav zapnuty - netecie prud. Rusenia by som sa nebal. Nema tam byt ake, pokial tam nie je zle zrealizovany frekvencny menic. Staci dodrzat elementarne zasadny navrhu vzhladom na EMC a nema byt preco problem.

Jeden optoclen pripadne relatko mozes usetrit tak, ze dve zapojis medzi L1-L2 a L2 -L3. Rele musi mat samozrejme cievku na 400V. Pred optoclen musi byt vlozeny vhodny odpor. Staci aby jedna faza vypadla, automaticky sa vypne jeden zo signalov, pripadne oba (ak vypadne L2).

Napr. 400/0.002 = 200kohm, dal by som kludne dva 100k do serie, vykonova strata na nich spolu bude 400V400V/200000 = 0.8W, takze urcite by mali byt 2W-ove. Optoclen PC814 (netreba potom antiparalelnu diodu) a k optoclenu urcite paralelne odpor tak 10k, staci SMD 1206, viac ako 0.1mW na nom nebude (1V1V/10000). Optoclenom bud cez kondenzator tranzistor a na vystupe mas pekny vyfiltrovany signal.

Martine, díky za informace. Jen ještě pár drobností.
Ten můj motor je 380V/1,5kW. Dá se odhadnout, jaký proud teče jednotlivými fázemi, aniž bych to musel měřit? Se silnoproudem nemám zkušenosti, nedokážu to spočítat :frowning:.
S proudovým transformátorem jsem nikdy nedělal. Z vyobrazení v datasheetu to vypadá, že se otvorem v tělese trafa jen prostrčí fázový vodič - je to tak?
V katalogu TME, který jsi mi poslal, jsou proudová trafa od 5A do několika stovek ampér. Není mi jasné, čím se od sebe liší, pokud je “primár” vytvořen jen prostrčením fázového vodiče skrz dírku v jádru trafa? Tam přece nemůže dojít k nějakému přetížení nebo snad ano?
Je jasné, že při stejném transformačním poměru bude u transformátorů pro větší proudy vyšší výstupní napětí (pokud tam větší proud skutečně poteče), ale jinak v nich nevidím rozdíl?

Díky,

Vl.

Z toho co uvadzas vyplyva, ze z jednej fazy si motor cucne 1.5kW/3 = 0.5kW. Pri prechode (ano, pred davnym casom aj v Cechach :slight_smile: ) na 400V rozvod si Tvoj motor zoberie 400/380 * 1.5 = 1.58kW.
Takze max. prud v “beziacom” stave bude 0.53kW/230V = 2.28A (pri 380V by to bolo 2.17A, takze rozdiel je prakticky zanedbatelny)

Je pravda, ze cez vsetky uvadzane prudove trafaciky sa vodic prestrci cez tu dierku. To je uplne v poriadku.
Rozdiel je prave v tom pocte sekundarnych zavitov trafa a v tom sa jednotlive trafaky lisia. Pekne je to vyobrazene v prislusnych grafoch. Inak TALEMA ma vyrobny zavod na tieto trafaky ( pokial sa nemylim ) v Cechach.

Transformatory pre rozne prudy nemaju mat preco rovnaky pocet sekundarnych zavitov, takze nebudu davat rovnaky sekundarny prud pri roznych primarnych prudoch. Preto sa jedna o rozne prudove trafaciky :slight_smile:.

Zdoraznujem, jedna sa o PRUDOVY transformator. Ak chces snimat napatie, samozrejme musis prudovy transformator zatazit nejakym odporom a snimat striedave napatie na na nom. Pozor, velke I transformatory X/5A pri rozpojenych svorkach zvyknu “strielat” od vysokeho prepatia, ktore sa moze vytvorit medzi vystupnymi svorkami. Takze prudovy trafak by mal byt vzdy zatazeny nejakym vhodnym odporom. Vsetko si najdes v prislusnych pdf k jednotlivym I trafacikom.

V pdf sa tiez pise, ze trafaky maju pretazitelnost 250%. To znamena, ze ked pojde cez primar 10A I trafaku viac ako 25A, potom uz prevod nie je linearny ale nejaky iny, lebo jeho jadro je presitene a prevod nie je linearny.

Ak potrebujes merat male prudy, napriklad do 2A (pre istotu upozornujem, aj ked je to podla mna logicke, ze prudovym trafakom mozem merat iba striedave prudy. Pre jednosmerne prudy vyssej hodnoty su vhodne napriklad obvody ACS713, ACS712) a mas k dispozicii I trafo na 10A, staci cez tu dierku prestrcit pat zavitov primaru a vysledok na sekundare bude rovnaky, ako by si cez obycajny priestrk tlacil 10A. Skratka je to trafak so vsetkym vsudy :slight_smile:

Díky, zkusím sehnat jeden kousek a vyzkouším, co se s tím dá dělat … :slight_smile:.

Dobrou noc!

VL.

Promin Martine, ale takovou blbost jsem uz dlouho nevidel. Kde mas ucinik cosinus fi? U asynchronnich motoru hrozi nejvetsi nebezpeci prave pri podpeti, motor se nerobehne pritom proud vinutim je nadmerne vysoky.
U synchronniho motoru s rostoucim napetim klesa proud i ucinik.

Motory 1,5kW jsou drahe, a vynalezat k nim jisteni je do jiste miry hazarovani s nimi. Pro tyto pripady jsou uz davno vynalezeny motorove spoustece. Staci se podivat do tabulek, a podle typu motoru vybrat ten spravny spoustec. Jsou schopny ochranit motor jak pred vypadkem faze, podetim tak i pretizenim.

Ucinnik som naozaj opomenul. Vypocet samozrejme plati pre cistu odporovu zataz, co motor nie je.

O 3f 1.5kW motore pre cerpadlo je diskusia napr. tu:

e-filip.sk/default.aspx?Cont … lastAnswer

Když opomenu to nadšení z vlastního bastlení, spousty času a peníze do toho vložené, osobně bych uronil slzu, sáhnul do peněženky a koupil hotovou věc. Ale pravda, o tom to není…

No, chápu, že nejlepší je koupit hotovou a vyzkoušenou věc. Ale v mém případě je to skutečně jak o penězích (nejlevnější spouštěč okolo 1200,- Kč), tak i o tom bastlení - člověk má radost, když něco vymyslí a ono to funguje (pokud to funguje :slight_smile:.
Když se mi to podaří vyrobit, budu to mít prakticky zadarmo - vše na to mám, s výjimkou proudových čidel, pokud bych se pro ně rozhodl.
Výhoda řešení s procesorem by taky byla v tom, že bych tam mohl zabudovat i vypnutí motoru po určitém čase. Stalo se nám, že při nedostatku vody ve studni čerpadlo běželo několik hodin jak urvané, protože tlakový spínač jej pochopitelně nevypnul.
A co se týká “nebezpečnosti” podomácku zhotovéného zařízení - myslím, že toto není zase tak složitý problém, aby se nedal spoplehlivě vyřešit. Navíc se jedná jen o ochranu, i bez ní může motor spolehlivě fungovat, nic tím nepokazím, když to vyrobím :slight_smile:.

Díky za rady, něco z toho určitě použiji.

Vl.

Jako reviznímu technikovi se mně při čtení tohoto vlákna ježí vlasy hrůzou. Taky patřím k těm co si rádi něco sestrojí, ale v tomto případě bych vsadil asi na jistotu. Při použití motorového jističe mám zajištěno spínání a jištění proti zkratu i přetížení a to zacenu do 700Kč (Ve Valmezu koupit např. v Rexelu u Dezy.
SM1.pdf (208 KB)
SM1.pdf (208 KB)

Urcite dobra volba. :slight_smile:

Tam kde ide o bezpecnost by som nejaku tu korunu radsej ozelel.

Máte pravdu, už jsem se rozhodl, že to koupím hotové. Nevěděl jsem, že se to dá pořídit za tak rozumné peníze a ještě k tomu bez poštovného ve ValMezu.

Takže - díky za rady a za tip.

Vlasťa