RC regulator, 5V stabilizátor nefunguje správne

Zdravim.
Na RC regulátore Mystery 30A do lietadla su tri LM2940 1A Low Dropout regulatori. Tj regulátor by mal byt schopný z LiPo batérie, ktorej napätie sa pohybuje okolo 11.1V regulovat na napätie 5V, a kedze sú 3 regulatori, tak 3A. Z tychto troch regulatorov by mal byt napajany len prijimac a serva lietadla. Pokila je pripojeny len prijimac, vsetko je v poriadku, regulator napaja prijimac, tak ako ma. Odber do 80mA. Ked sa pripojí servo, regulator zacne robit problemi, prijimac nedostava energiu. Nemam osciloskop. Skusal som na vystup dat kondenzator 3300uF, ale velmi to nepomohlo, Skusal som aj odrusovaciu cievku, no ta nepomohla vobec… Niektori ludia s tymto stabilizatorom problem nemaju, no vela ich problem ma.
Nema niekto skusenost s podobnym stabilizatorom, nestretol sa niekto s podobnym chovanim, vie mi niekto poradit, ako by sa dal problem odstanit ?
Dakujem.

Cau, externi BEC to vyresi,to servo je v poradku ? muze bejt nacaty a mit vetsi odber, nebo ty stabilizatory …, skus to zmerit jaky je tam napeti s pripojenim servem

Zdravim. Nerobi to len s jednym servom, skusal som vsetky. Serva podla mna funguju dobre, lebo so setovym regulatorom problem nieje. V setovom reg. je ale na napajanie serv pouzity 78L05 stabilizator. Napätie som meral s multimertom, stabilne 5.03V, aj bez pripojeneho serva, aj so servom. Servom sa hybat neda, kedze nejde prijimac. Asi budu ozaj nacate stabilizatory. Len si neviem vysvetlit od coho, kedze som regulator este nepouzival…

Ty tři LM2940/LM2940C jsou zapojeny jak? Protože pokud jsou paralelně, tak je možné, že buď kmitají (nikdy jsem nezkoušel ani 78xx zapojit paralelně pro zvýšení proudu) nebo u některých typů stabilizátorů musí být minimální odběr. Je tedy možné, že serva v klidu mají tak malý odběr, že stabilizátory pak nepracují správně. A nebo jsou opravdu v pytli.
A co zkusit tohe: serva.cz/zdroj-5v-3a-s-lm2596/
Ale protože je máš v již hotovém regulátoru, zkus je nahradit 7805. Pinově je kompatibilní a stojí pár korun. Není však nízkoúbytkový. Ale za zkoušku to stojí.

kazdy stabilizator ma na vystupe odpor (nemeral som ho). Ale dva zo stabilizatorov som odpajkoval, a ponechal len jeden, aby som vylucil vzajomne rusenie. Ale nepomohlo to. No a skusal som to len s prijimacom, s ktorym to este fungovalo bezproblemovo (odber do 80mA). A potom som pripojil este aj servo, a uz bol problem. Takze vzajomne sa nerusia, v tom to nebude, a ani v minimalnom odbere to nebude.

a poradit si neumime ? treba pomoci MCU,nebo setovy regulator, 7805…, zatizit to necim jinym

jak uz rekl Mikop tak ta stabilizace nemusi fungovat spravne
tady pomuze externi BEC nebo je skusit vymenit, za cenu LM2596 se da koupit ten BEC

cca tenhle img-fotki.yandex.ru/get/6107/26026410.1/0_846cd_15cc6734_L.jpg ?
promer jestly sou zapojeny paralerne nebo jak

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
0_846cd_15cc6734_L.jpg

Teď jsem koukal, že regulátor Mystery 30A je pro brusheless motory (střídavé). Podle té fotky nevím, zda jsou na druhé straně (zespodu) spínací tranzistory. Ale používají se 3-fázové motory, tak by to odpovídalo. Ty taky dost žerou. Stíhají to aku? Jsou dost tvrdé? Ty 3A jsou pouze pro napájení příslušenství. Stabilizátory jsou zřejmě paralelně spojené výstupy přes 0R22. Co jsou ty holé dráty napravo mezi přívody aku? Našel jsem k modulu popis a tam je napsáno, že se programují fce. Co zkusit nějaký reset nebo přeprogramování? K napájení 5V to vliv mít nebude, ale… Odkaz: rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1342342
Zkus zapojit na výstup 5V žárovku z auta 12V/21W nebo 10W. Mělo by jí to utáhnout a změř kolik je napětí. Pokud to klesne, budou ty stabilizátory asi vadné. Píšou tam i o dobrém chlazení, tak jestli se neuvařili.

urcite a nebo nekde pobliz,

kondik

tohle se resi na X RCforech, slabej ci spatnej stabilizator → vymena stabilizatoru/externi BEC

tet uz jen zbejva aby nam Xpertvis zmeril to napeti pri zatizeni a bude to jasny

pripojil som zataz (12V/10W ziarovka). Jeden zo stabilizatorov sa zahrial velmi rychlo (sekunda-dve), a neprezil to. Teraz je na vystupe uz len 9.5V, kym na vstupe je bateria 12.3V. Tak som ten jeden dal prec, a ostatne dva davaju po pripojeni zataze 3.8V.

Samozrejme externy BEC som objednal, hned ako som prisiel na vadu toho na regulatore, ale nedalo mi to, a chcel som sa pokusit ho “opravit”, nakolko je regulator novy, a nemal sa ako pokazit. No moje skusenosti na to nestacia, tak som sa spytal tu na fore.

Ako som pisal, ostatna elektornika lietadla je v poriatku, nakolko so setovym regulatorom nieje ziaden problem. Tak som prisiel na to, ze problem je len s tymito stabilizatormi.

BTW druha strana regulatora (9ks vlavo su 4407, 9ks vpravo su 4420):

Tak to je hustý, ta druhá strana. Opravdu jsem čekal max. 6 mosfetů. Je to pěkně zpracované. Pokud odešel jeden stabilizator, tak to vypadá, že byl opravdu vadný. Ty stabiizátory se budou hřát vždy. Napájení 11V - 5V = 6V x 1A = 6W !!! A to x 3 = 18W !!! Tedy nepočítám úbytek na odporu 0R22. Tyto jsou tam jako přizpůsobení rozdíných parametrů stabilizátorů. Stabilizátory vyměň určitě všechny tři. Pokud máš místo a nebude to hmotnostně těžké, doporučuju spínaný zdroj BEC. Bude sice větší, ale nebude topit.
Ještě k té žárovce jako zkušební zátěži. Každá žárovka má velmi malý odpor vlákna ve studeném stavu. Tudíž teoreticky může krátkodobě způsobit přetížení. To ale stabilizátory musí zvládnout, protože po nažhavení vlákna bude odběr tak 400mA u 12V/10W. Krátkodobě by to zvládl i jeden.

Určitě kmitaly… Jestli dobře vidím na té nekvalitní fotce, tak jeden kondenzátor je špatně připájený (ten vpravo nahoře, u červeného drátu)

nj nekvalitna… ospravedlnujem sa, bolo malo svetla :slight_smile:
to nekvalitne pajkovanie, to su moje dodatocne upravi. To je fotka robena uz po tom, ako som to vzdal. Tak som ho tam len prichytil, aby som vedel, ze tam bol…
Pajkovanie od vyrobcu vyzeralo kvalitne, ale ako som pisal, reg. nefungoval uz od vyroby spravne.
Dakujem za reakciu.