Ako odrušiť napätie palubnej siete automobilu

Zdravim. Potrebujem prirobit infrasenzor k autoradiu. Autoradio ma zo zadu cez kabel data vstup. Data idu do radia z infrasenzora. Ten je napajany priamo z palubnej siete a stabilizatorom stabilizovany na 5V, podla obrazku. Pokial auto nenastartujem, vsetko funduje ako ma, radio na dialkove reaguje, takze senzor prijima a posiela do radia spravne data. Ked auto nastartujem, tak uz to nefunguje. Predpokladam ze koly ruseniu stabilizatora z palubnej siete. Neviem ako by som to odfiltroval. Nejakou cievkou na + aj na GND ? Prosim poradte.

Na vstup napájení do série tlumivku, paralelně ke vstupním kondenzátorům transil 18V, místo LM317 stačí 78L05 (odběr je jen pár mA), na výstup 78L05-ky další tlumivku a opět paralelně ke kondenzátorům transil 5V8. Ten LM317 se mi osobně moc neosvědčil. Vlastně ani 78xx samotný bez těch tlumivek v autě. Jsou tam v závislosti na konstrukci elektrovybavení napěťové výkyvy, které spolehlivě “prolezou” skrze stabilizátory. Proto ty tlumivky a transily. Datový kabel musí být stíněný!!! Mezi datový a plusový vodič infračidla přidej odpor větší než 10K. V čidle je 80K a je možné, že je potom datový vodič “měkký” na ruchy okolí. Viz: datasheetcatalog.org/datashe … 092_DS.pdf
Mikop

Reším stejný problém v autě, napájím mp3/mobil/pda a zárověn z nich přes aux a předzesilovač pouštím hudbu do rádia, ale rušení je hrozné. Zkoušel jsem dát před stabilizátor tlumivku a elyt a nepomohlo to ani trochu. Zkusím tu vaší radu :slight_smile:. Ty tlumivky by měly mít jakou indukčnost? Díky

Reším stejný problém v autě, napájím mp3/mobil/pda a zárověn z nich přes aux a předzesilovač pouštím hudbu do rádia, ale rušení je hrozné. Zkoušel jsem dát před stabilizátor tlumivku a elyt a nepomohlo to ani trochu. Zkusím tu vaší radu :slight_smile:. Ty tlumivky by měly mít jakou indukčnost? Díky

rozmyslam, ako by som si usetril jednu cestu za suciastkami. Na vstupe napajania harddisku su dva transily, jeden na 5 voltovej a jeden na 12 voltovej vetve. Len neviem ci su to 18V a 5V3.
EDIT: tak som sa tu na fore docital ze na 12V vetve je zrejme 13V transil.

Pro MP3 bych zkusil použít více těch LC článků za sebou. A taky větší kapacity kondenzátorů. Odběr je cca 100mA ?? Možná by bylo lepší použít spínaný zdroj s MC34063. Nevím jakou požíváš MP3, ale moje stará byla na 1 tužkovou baterku (tj. 1,5V). Pokud je tam Lion-ka, tak bude mít zřejmě 3,6V. Nebo zkus použít dva stabilizátory za sebou. Nejprve na 8V a za ním opět s LC fitrem ten na 3,3V. Minimálně se tím rozloží tepelná ztráta. Vcelku by mě zajímala i varianta s tranzistorem a zenerkou.
Ideální by bylo použít zrcadlově i LC fitr do větve GND. Ale přes signálový konektor se ta zem stejně spojí.
Ještě mě napadla možnost “vytáhnout” to napájení přímo z rádia. Většina má vstupní filtr, pokud to není nějaký “noname”. Ne vždy to však lze uskutečnit bez zásahu do palubní desky (vestavěná rádia výrobcem).

Pro MArtinn - tlumivky bych zkusil různě. Hodnoty nevím, ale cca 100 až 330 uH pro cca 2x daný max. proud. Kondenzátory bych zkusil cca 1000uF/25V

Pro xpertvis - Napětí palubní sítě je až 15V (standardně 14,4V). To by pak šel ten transil do kopru. Musí být s rezervou na vyšší napětí, jinak bude omezovat celé napětí z alternátoru a to nevydrží ani náhodou.

PS. použijte vždy pojistku!!! Mě se kdysi stalo, že při opravě otáčkoměru (tenkrát z favorita) a zpětné montáži jsem si zkratoval nechtěně napájecí kabel k autorádiu. Moje vytřeštěné výrazy a chaotické pohyby bych Vám přál vidět, když se mi začal valit bílý dým z palubky. Tak rychle jsem akumulátor nikdy jindy už neodpojil. Totéž platilo o zpětném rozebrání palubky.

LC filtr jsem zkoušel, kondenzátory různých velikostí taky a úplně beze změny. Pořád slyším pískání. Napájím přímo z výstupu z autorádia (pro cd měnič). Potřebuji alespoň 1A (PDA + napájení usb… fleška,…)

No tak potom tam budes mat nejaku zemnu slucku, ktoru principialne nejde odfiltrovat, ale bude ju treba odstranit.
Poriadne som diskusiu necital, ale pravdepodobne budes mat jednou zemou privedene napajanie a druhou zemou signal. Tie zeme su spojene a robia slucku, cez ktoru sa napaja zariadenie (z dvoch stran). No tak skus do tej signalovej zeme vlozit taky cca 100-470R odpor a daj vediet, ci sa rusenie znizilo.
Odporom zabezpecis, aby zaruseny napajaci prud v zmysle kirchohofovych zakonov isiel hlavne cez napajaciu zem. Moze sa stat, ze sa zoslabi uzitocny signal. Takze daj vediet a ak mozes daj sem aspon blokovu schemu zapojenia.

Tak sa mi to podarilo odrusit. Vcera som sa konecne dostal k realizacii, dal som tam tlmivky pred a za stabilizator ako radil Mikop, a pomohlo to.