Oprava pevného disku: HDD se netočí, přes 12V neteče proud

Ahoj,
dal by mi prosím někdo tip, jak bych měl postupovat, pokud se chci pokusit opravit pevný disk z počítače? Kamarád mi dal disk, který mu z ničeho nic přestal fungovat. Jedná se o SATA HDD Seagate 7200.11 500GB. Již jednou se mi podařilo opravit obdobný disk. Tehdy se ale jednalo o prkotinu - disk se asi setkal s přepětím a měl zkratované transily, které stačilo vyměnit. S tímto diskem si nejsem rady.

Po připojení na napětí teče do disku asi 200 mA na 5 V větvi. Na 12 V větvi se nic neděje a disk nevydá ani hlásku (neroztočí se). Když jsem odšrouboval základní desku, tak všechny součástky vypadají v pohodě. Zkoušel jsem prozváněčkou měřit, kde je GND, 5V a 12V a zjistil jsem, že ty tři kontkakty, které vedou do středu disku (viz. přiložené fotky), jsou připojeny na GND. Na druhé sadě kontkaktů, mezi nimiž je otvor pro šroub, jsem našel GND a 5V. To žádného z kontaktů ale nevede 12V. Pokud vím, tak 5V je prímárně určeno pro napájení elektroniky a 12V pro motor disku. Logicky tak usuzuji, že některý z těch malých kontaktů musí být propojen s 12V. Ale není. Říkám si tedy, zda není třeba možné, že na desce je odpálená nějaká pojistka. Má s tím prosím někdo zkušenost?

Děkuji.
Jan Belan
hdd-seagate-7200-11-500GB-1.zip (1.18 MB)
hdd-seagate-7200-11-500GB-2.zip (1.55 MB)
hdd-seagate-7200-11-500GB-3.zip (1.4 MB)

Velmi obecně: motory v discích bývají BLDC takže tam to pole jakoby rotuje, motor v disku neroztočíš jen tím, že mu dáš zem a 12V, to řízení je docela netriviální záležitost. Takže to není úplně ideální diagnostika.
Mám pocit, že nějakej starej disk jsem zničil, když mi za chodu vypnulo jedno napětí. Tak doufám, že ty novější to maj ošéfovaný a neskončil ti podobně.
Čich…občas něco není vidět, že hořelo, ale smrdí to… mezi tou elektronikou a tělem disku bejvá izolace, koukni jestli na ní není něco vidět. Opravoval jsem jeden disk a ten se nehlásil, protože měl na těch packách konektoru IDE studeňák :smiley:
Osobně bych asi postupoval tak, že bych šel od konektoru po 12V a hledal kam až se to dostane…
Pokud by tam byly fakt nějaký důležitý data tak zkus sehnat co nejpodobnější disk a půjčit si elektroniku. Popř bych ho připojil k pc a podíval se co o sobě řekne přes smart nebo přes utilitu výrobce.

Ahoj,
děkuji za odpověď. Na datech na tom disku nezáleží, jen jsem se chtěl pokusit ten disk opravit. Po připojení k PC se nic neděje, nic ho nedetekuje. Elektronika i izolace vypadá naprosto v pohodě, součástky jsem již očichával :wink:. Zkusím multimetrem prozvonit SATA konektor, zda tam není studeňák a podívám se, kam až se dostává 12V. Děkuji.
Jan Belan