Napájení vařiče na 230V stejnosměrným napětím,omezení proudu

Ahoj,
určitě jste už slyšeli o ohřívátku šálku, které je napájeno z USB. Nedávno jsem si tuto hloupost koupil, protože se mi líbila představa, že mi kafe nebo čas zůstane teplý po delší dobu. Fungovalo to jenom pár dní a pak přestalo. Po rozšroubování jsem zjistil, že Číňani se s návrhem moc neštvou a celá ta hračka funguje na principu dvou kousků odporového drátku, který je veden v blízkosti kovové podložky a pořádně se jí ani nedotýkají. Celé to bylo spálené a oprava byla zbytečná.

Stále mám ale zájem o ohřívač hrnečků a napadlo mě koupit nejlevnější plotýnku (vařič) na 220V a nepájet jí stejnosměrným napětím z počítače. Použít např. 12V větev a omezit proud na 1 až 2A. Výkon bude větší (12 – 24W oproti 5 až 10W při 5V a 0,5 až 1A u originálního ohřívátka) a celé by to mělo vydržet dlouhou dobu provozu. Nedovedu si ale představit, jak se bude chovat plotýnka, pokud do ní pustím stejnosměrný proud. Bude se chovat jako rezistor? Předpokládám, že bude mít velmi nízký odpor a že je nutné omezit proud. Máte prosím nějaký tip jak jednoduše omezit proud z tvrdého 12V zdroje?

Děkuji,

Michal Konopecký
plotynka-varic.jpg
usb-ohrivac-salku-hrnicku.jpg

Cau
jen tak v rychlosti, udavanej prikon toho varice je 1500W
1500/230=6.5A
230/6.5=35.3Ω
a pri tvejch 12V - 12/35.3=0.339 A
12*0.339=4.068W
takze plotynka bude mit cca 4W prikon, myslim ze dalsi odpovedi netreba …

5-10W pri 5 V je 1-2A , to z USB asi tezko dostanes

Preco musis mat ten ohrievac napajany z 12V z PC?
Kludne ho zastrc do 230V zasuvky a kavu nie len priebezne dohrievas (gombik vytoceny na nizkych teplotach), ale aj uvaris :slight_smile:

Ahoj,
moc díky za zájem.

Jo, to jsem se přepsal. Mělo to být 2,5 - 5W. Díky za upozornění.

Těchto výpočtů jsem se chtěl vyhnout protože pokud mi je známo, tak tento zjednodušený výpočet odporu plotýnky není přesný. Když je to připojeno na střídavých 230V, tak je to odporová a induktivní zátěž najednou. Navíc odpor je závislý na teplotě a pokud to budu napájet nízkým napětím s omezovačem proudu, tak to bude mít nízkou teplotu a nízký odpor. Podobně jako žárovka, která je bez “nažhavení” prakticky zkratovaná. Když tak prosím oprav mou úvahu, nejsem elektrotechnik, takže znalosti nejsou na Vašich úrovních. Z mého zjednodušeného pohledu, pokud připojím 12V, tak tam poteče vyšší proud, takže bych ho musel nějak omezit.

V práci nesmíme používat takovéto spotřebiče na 230VAC. Smí se používat pouze firemní konvice/vařiče v určených místnostech. Počítač mám ale rozkuchaný a z něho vyvedených 5 a 12V větve, které slouží k napájení různých zařízení.

Kromě toho nechci mít po pravé ruce doběla rozžhavenou plotýnku. Nevím, jak nízko mohu regulovat její výkon, ale tipuji že i nejnižší výkon bude několik set W a to by bylo na dohřívání vody v keramickém hrknu trochu moc…

Děkuji,
Michal Konopecký

Plotýnka má ± stále stejný odpor ať je studená nebo zahřátá. Je to motané odporovým drátem a ty mají nízkou závislost odporu na teplotě. Bude se to lišit v desítkách mR.

S žárovkou to nelze srovnávat, ta je na něco jiného, z jiných materiálů a hlavně teplota vlákna je při rozžhavení 2500 - 2900°C.

Plotýnka je čistě odporová zátěž, její indukčnost bude v řádu uH.

NAkoupil bych několik odporů a vlepil je do původní USB blotýnky epoxidem aby byl nějaký přenos tepla na plotýnku a napájel to třeba z 5V ze zdroje.
Případně si poříď termo hrnek :smiley:

Aha, moc děkuji za vysvětlení. Ještě mě napadlo mezi plotýnku a 12V dát MC34063A. Pokud mu zapojím potenciometr, tak budu moci jít s napětím až ke 40V a prakticky tak regulovat výkon až přibližně ke 40W.

Jak vlastně reguluje výkon ta plotýnka? Předpokládám, že spíná v intervalech - když je kolečko doprava, tak má sepnuto neustále, když je doleva, tak maximální prodlevu mezi intervaly spínání…

Moc děkuji Billy Bob Bean!
Michal Konopecký

Je tam bimetal, cize jednoduchy regulator teploty s hystereziou.

ale takle vis na com ses,
tak to vyskousej vem zehlicku a pripoj ji na tech 12V uvidis sam,
jinak inspirace elweb.cz/clanky.php?clanek=78

Někde tu byla v nějaké souvislosti zmíněna žárovka: To je dost dobrý nápad - dej si do nějaké kovové krabičky halogenku na 12V 10/20 W (případně do série ještě s usměrňovací diodou pro úbytek napětí kvůli životnosti žárovky), a můžeš dohřívat do aleluja, a bez starostí.

Dráty samozřejmě jistit - nejlépe dát pojistku do toho počítače (a taky mít na paměti, že jakýkoliv problém = nejspíš shození systému)!

To je dobrý nápad, žehlička se pravděpodobně bude chovat stejně jako ta plotýnka.

Vyhřívaná myš i použití žárovky je dobrý nápad, děkuji, ale já se právě chtěl vyhnotu tomu, abych musel vyrábět nějaký mechanický výrobek jako např. krabičku s rezistory nebo žárovkou. Plotýnka je už hotový výrobek a není nutné řešit to, aby se nepálil stůl nebo aby nehořel plast. Úprava původního čínského vyhřívátka je prakticky nemožná. Celý stojánek je strašný zmetek. Koupi nedoporučuji.

Pojistku určitě. Kromě pojistky jsem tam chtěl dát i omezovač proudu, aby ve chvíly připojení/zapnutí nedošlo k velké proudové špičce. Billy Bob Bean mi ale osvětlil, že plotýnka má narozdíl od žárovky stále stejný odpor, a proto je proudový omezovač asi zbytečný.

Michal Konopecký

Zbytečné to určitě není, jištění se dává jako prevence škod při poruše - např. pokud se prodřou a zkratují vodiče. Moderní spínané PC zdroje sice mají i ochranu proti zkratu, ale rozhodně bych nespoléhal jenom na ni - vhodná elektronická pojistka by dokázala zabránit i tomu shození systému při poruše.

Jinak přeji mnoho úspěchů při realizaci a musím říct, že jsem v této diskusi byl inspirován natolik, že už si přihřívač bastlím taky - studené kafe u počítače je totiž i můj problém :smiley: Budu dávat tu halogenku do hliníkové krabičky od krému, jen musím ještě vymyslet, jak to tepelně odizoluju od stolu z masivu :slight_smile:

Jištění určitě není zbytečné, ale pokud nenastane proudová bomba každým zapnutí spotřebiče, jako v případě žárovky, tak bych řekl, že bohatě stačí rychlá pojistka pro jištění případného zkratu.

Jsem rád, že inspiruji :wink:. Místo objemné žárovky tam ještě můžeš dát plochý cermetový rezistor na 20W. Ten se tam spíše vejde než žárovka.

Mimochodem takovýto rezistor na nižší výkon se pro účely vyhřívní používá i v jiných zařízeních. Např. v odkomárovači pro ohřev tekutiny, ze které se vypařují látky, co zabíjejí ty píchavé potvory. Rezistor je tam natvrdo mezi nulovým (středním) vodičem a fází.

Michal Konopecký

Rezistor bych musel shánět, kdežto žárovky mám… Jinak že bych si neporadil, to se s mou patnáctiletou praxí rozhodně nebojím :wink: