Výměna kondenzátoru ve spínaném zdroji

Dobrý den,
Podařilo se mi mechanicky hodně poškodit kondenzátor ve spínaném zdroji. Kondenzátor určitě potřebuje výměnu. Na jeho pouzdře je napsáno 250V225K. Na webu jsem našel, že se asi jedná o fóliový kondenzátor:

V GM electronic jsem za něj koupi náhradu, ale vypadá o dost jinak. S připojením nebude problém, protože ačkoliv je kondenzátor větší, tak se do zdroje vejde. Mám ale obavu, jestli se jedná o stejný typ. Můžete prosím zhodnotit přiloženou fotografii a říct mi, zda mohu kondenzátor použít? Vlevo je původní kondenzátor a vpravo je nově koupená součástka.

Děkuji Vám.
Pavel Pešek

To neviem ale ten zo zdroja je stavany na impulzne zatazenie…

Děkuji Vám za odpověď. Ten WIMA je možná také na impulzní zatížení, těžko říci. Hodnoty ale sedí, mám prosím pravdu? Jinak řečeno, povedlo se mi prosím koupit stejnou součástku?

Jinak neví prosím někdo na co tam vlastně ten kondenzátor je? je na 250V stejnosměrných a ne střídavých, takže si říkám na co asi je a jak moc je kritická jeho kapacita…

Pavel Pešek

Dle datasheetu je to PET metalizovaný kondenzátor. Obkresli zpětně nejbližší zapojení, ať zjistíš na jaké napětí skutečně má být. Soudruzi z Číny občas použijí cokoli a už jsem se setkal s tím, že pro usměrněných 230V, ho v klidu použijí. Je testován na 1,6 x U. Ale může pak pracovat na hranici svých možností. Je to z nějakého spínaného zdroje?

Ahoj,
zapjení teď nemám možnost obkreslit, ale jakmile se k tomu dostanu, tak to udělám.

Kondík je z počítačového spínaného zdroje. PSU jsem “velepšoval”, aby se hodil i k napájení něčeho jiného (mám s ním v plánu napájet nějaké switche a routery). Předělával jsem konektory, vyměňoval ventiáltor, apod. Dokonce jsem na 5V a 12V větev přidal elektrolytický kondenzátor, aby byl výstup lépe filtrován. Jedná se o starší zdroj, samozřejmě bych si mohl koupit nový nebo použít jiný, ale moc se mi do toho nechce, protože jsem do něho už dal hodně času a práce, abych ho předělal.

Četl jsem, že PC PSU mají tendenci občas vybuchnout a poškodit připojený počítač velkým přepětím na výstupu. Myslíš prosím, že je to možné např. díky tomu, že tam dám blbý kondenzátor? Napadlo mě dát na výstupy, které budu používat, pro jistotu nějaký transil a zabezpečit se tak před katastrofickým scénářem.

Když se Ti tam vejde, kup na 400V a je to. Pokud je to starší zdroj, tak určitě vyměň všechny elektrolytické kondenzátory, hlavně ty výstupní.
Ty transily budou sichr, ale dej do kladných větví pojistku. Zdroje většinou nejsou zkratuvzdorné.
Mrkni na: danyk.wz.cz/s_atx.html
PS. Každý zdroj může občas vybuchnout a poškodit nejen připojený počítač velkým přepětím na výstupu.

Do spínaného zdroje lowESR
tme.eu/cz/katalog/elektrolyt … 264&page=1

Moc děkuji za rady.

Můžete mi prosím říci, ty nízkoimpedanční low ESR kondenzátory se tam dávají kvůli jejich živostnost (aby dlouhodobě přežily ty krátké impulzy) nebo kvůli jejich schopnosti filtrace u spínaných zdrojů?

Kvůli životnosti se tam mají používat kvalitní nejen el. kondenzátory. Doporučeno na 105 stupňů. Problém low ESR je, že ty obyčejné tolik nefiltrují a díky většímu ESR se i hřejí a tím klesá jejich životnost. Souvisí vše se vším. Pokud máš místo ve zdroji je lépe použít výstupní kondenzátory na min. dvojnásobné napětí, než je napětí jednotlivých větví. U 5V min. na 16V, u 12V na 25V. Je také vhodné místo jednoho velkého kondenzátoru, použít více menších se shodnou či větší celkovou kapacitou. Ještě upřesním, že obvod, který řídí PC zdroj snímá u nových zdrojů i všechna napětí reguluje ± do 10%. O stejný výkyv se pak stará hromadná výstupní tlumivka. Na tom na odkazu na Danyka výše se podívej na zapojení výstupních větví. Je to vesměs stejné.

Na odkaz jsem se už díval, děkuji.

Co jsem se teď dozvěděl je zajímavé. Jinak řečeno, všechny elektrolytické kondenzátory ve všech počítačových komponentech a na kterémkoliv místě, by měli být low ESR. A ještě to můžu zobecnit - všechny kondíky ve všech zařízeních, kde jsou spínané zdroje.

Tohle je teda věc, která se moc nedodržuje. Pokud vím, tak low ESR je vždy na 105 °C. Jestli je kondík low ESR nebo ne, jsem si nikdy nevšímal. Teploty si ale všímám a mohu s určitostí říci, že je spousta komponent, které jsem rozebíral (např. čtečky karet, mechaniky, apod.), kde jsou obyčejné kondenzátory. Docela chyba, výrobci se evidentně snaží ušetřit na úplně všem.

Pavel Pešek

Pozor, ne všechny kondenzátory na 105 stupňů jsou Low ESR. Někdy je to na něm napsané, ale většinou ne. Na webu dodavatelů součástek si zkus vyfiltrovat, které jsou normální a které ne. V běžných zařízeních typu mechanika atd. není nutné mít špičkové kondenzátory. Zde většinou již jen filtrují DC napájení proti proudovým špičkám. Ale tam, kde jsou spínané zdroje, jsou nutností, kterou moc firem nedodržuje. Je to prostě o ceně. Běžný kondenzátor stojí cca do 10 Kč a kvalitní Low ESR několikanásobně více. Ve zdrojích odcházejí především tím, že pracují při vysoké frekvenci a přitom se zahřívají. Zrovna mám na stole zdroj 12V/4A. Všechny výstupní kondenzátory jsou nafouklé a zdroj nejede. Po výměně za nové na 25V je jako nový. Původní byly na 16V. To se jim muselo zdát o čertech. Zdroj je od nějakého monitoru.

Přesně tak. Jsou potřeba v místech, kde jsou zatěžovány velkým pulzním proudem (mezi jejich parametry je i dovolená hodnota tohoto proudu) a je nutná velká kapacita. U nějakého švába v mechanice jsou ony proudy malé/krátké, takže na překlenutí těch pulzů už stačí keramika. Ta zajistí nízkou impedanci pro krátké pulzy a obyčejný elyt už je tam jen jako pomalejší zásobník energie.
U blokovací sady digitálního IO se ještě dává tantal (místo low esr elytu).

Pokud se nemýlím, tak ten kondík je v sérii s primárem trafa a má za úkol zamezit DC sycení trafa.