AD MCP3204 - prispôsobenie vstupov pre teplotné snímače LM35

Chcel by som vás poprosiť o radu. Mám rozrobený teplomer s 16x2 LCD displayom, pričom chcem ako teplotné snímače použiť obvody LM35. Pre vyššiu presnosť chcem použiť externý A/D prevodník MCP3202. Problém je v tom, že neviem, ako ošetriť vstupy. Jednak sa mi nepáči citlivosť snímačov (10mV/C), preto som rozmýšľal nad neinvertujúcim zosilňovačom s napaťovým zosilnením 10. Takto by som zvýšil citlivosť na 100mV/C, čo už sa mi zdá byť prijateľné z hľadiska rozlíšenia teplomera. Problém mám však aj so zápornými teplotami, kedy je na výstupe LM35 záporné napatie. Potreboval by som nejaký zosilňovač, ktorý by mal na výstupe vždy kladné napatie, no vedel by som na nejakom poine uP vyhodnotiť, či sa jedná o kladnú alebo zápornú hodnotu. Vedel by mi niekto s týmto poradiť?
Za každú radu vopúred ďakujem

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "MCP3204-prispôsobenie vstupov"

Tak použij senzor, který má i při záporné teplotě kladné napětí (např. lm335). Jaký je problém s citlivostí? Při 12b převodníku, referenci 5V a 10mV/°C máš rozlišení 0.122°C. Absoulutní přesnost je minimálně o 1 řád horší a přidáním operáku, nebo nějakého usměrňujícího zapojení se to rozhodně nezlepší.
Mimochodem - kdybys použil digitální DS18B20, měl bys rozlišení 0.06°C (možnost použití však záleží na vzdálenosti a připojení).

Tie snímače už mám objednané, takže by som ich rád použil. Len neviem, ako vyriešiť problém so záporným napatím :confused: DS18B20 sa mi páčia, nemusel by som použiť A/D prevodník, čo stojí za zamyslenie. Okrem teploty budem sledovať aj napatie akumulátora, na čo by mi stačil 10b A/D prevodník v PIC16F690. Viem si jednoduchšie predstaviť aj kalibráciu
úbytky napatia na vodičoch) k prijatému dátovému slovu by som vždy pripočítal konštantu uloženú v EEPROM. No musím porozmýšľať ako ďalej…

LM35 má na výstupu záporné napětí jen pokud mu ten výstup něčím stáhneš pod úroveň GND. To znaméná mít v zapojení záporné napájení, nebo operákem vytvořit pro čidlo virtuální zem např. o 1V nad GND. U druhé možnosti by odpadlo záporné napájení, hodnota by šla přímo měřit diferenciálním převodníkem prakticky bez chyby zanesené operákem.

piityy:už začínam chápať, čo mi chceš naznačit. Som ešte v práci, no hneď ako prídem domov, sa pustím do pokusov na kontaktnom poli. Zatiaľ ďakujem za cenné rady :wink:

Pozeral som do DS od A/D prevodníka, MCP 3204 je možné použiť aj v diferenciálnom móde, ale stále neviem ako bude uP vedieť, či je telota záporná alebo kladná.