Výroba vlastní nabíječky na (starší) mobilní telefony Nokia

Ahoj,
chci si vyrobit vlastní nabíječku na starší mobil Nokia, který ještě nemá microUSB port. Resp. bych chtěl být schopen nabíjet Nokii z vlastního 5V zdroje a nemuset používat síťový adaptér.

Sehnat Nokia napájecí konektor není problém (jeho rozměry jsou 3,5 x 1,35 mm a koupil jsem tento v GM), mám ale problém s napětím. Na originální nabíječce Nokia ACP-7E (klasický malý Nokia Adaptér) je uvedeno:

Pokud připojím multimetr naprázdno na tento adaptér, tak mi to ukáže docela velkých 9V.

Nabíjení zkouším na Nokia 6021. Když připojím napětí z laboratorního zdroje, který jednoznačně je schopen dodat potřebných 355mA, tak mi na displeji Nokie 6021 se vypíše „Not charging“. Zkoušel jsem různé úrovně napětí od 3V do 5V, ale stále to samé. Při použití originální nabíječky ACP-7E ale nabíjení funguje naprosto skvěle.

Nemá prosím někdo tušení v čem je chyba?

Díky,
Luboš
power-dc-1-3mm.jpg

Kdysi jsem si s tím hrál, a ta nokie, co jsem měl já, chtěla 3.66V a 561mA. Při 4V už psala to co tobě, při 600mA nenabíjela vůbec.

Právě jsem zkoušel 3,5; 3,6 a 3,7V a nic se neděje, stále jen nápis „Not charging“. Nechce se mi věřit, že by ten adaptér byl tak dobrý, že dával úroveň napětí s přesnotí na desetiny voltu…

Nechápu proč uvádíš proud. Vždyť já připojuji napěťový zdroj. Proud jsem uvedl jen proto, abych dal vědět, že proud je dostatečně nízký, aby ho můj laboratorní zdroj dokázal dodat. Proud do mobilu netečě téměř žádný (max. jednotky mA), protože nabíjecí proces vůbec nezačně („Not charging“).

Děkuji Honzo,
Luboš

Ahoj
Vim urcite, ze nektere mobily a nejedna se o nejnovejsi modely ale klidne i 5 let stare s nabijeckou komunikuji. Pri pripojeni nabijecky se odesle do nabijecky serie pulzu a ceka se na pulzy poslane spatky. Vyrobce se tak jisti proti pouzivani neoriginalni nabijecky a zaroven muze diky tomuto reseni nabizet tyto nabijecky draze, protoze zakaznik nemuze najit nahradu…
Pokud muzes, zkus tu nabijecku rozebrat, je tam vetsinou viditelny zality cip.

Tak to mě vůbec nenapadlo.

Vidím prostě jen obyčejný napájecí konektor bez datových vodičů, takže mě vůbec nenapadlo, že by tam mohla probíhat nějaká výměna dat. To bude pravděpodobně ten problém. Na nabíječku mrknu, děkuji.

Luboš

Stym napetim musis ist bysie aby ti to zacalo nabijat… Ja stym nokiacky adapterom dobijam nicd 9 v bateriu, ak nechces riskovat… A mas konektor tak ho pripoj na origo zdroj a medzi tento konektor a zdroj daj merak a meraj napatie po pripojeni telefonu a inicializovani nabijania predpokladam ze tam bude okolo 5 v pri nabijani…

Uvedl jsem ho proto, že tenkrát, když jsem si s tím hrál, napájel jsem to s laboratorního zdroje, tak si ta Nokie vzala klidně i 1,5A, ale nabíjela pouze pří omezení zdroje na 560mA ± 10.

Koho by napadlo, že je to tak složité. Když jsem kupoval konektor, tak jsem očekával, že na to píchnu kabel a 5V a bude se nabíjet :wink:. Tedy tak, jak by to udělal každý mobil s mini USB nebo micro USB.

Pokusím se teda změřit napětí adaptéru během nabíjení. Děkuji za tip.

To je teda něco. Nokie je fakt hloupá…

Moc díky,
Luboš

Hloupá bych neřekl. Kdyby pustila do baterie cokoli dostane na konektor, tak by ti baterie mohla krásně explodovat.
Spíš bych nejdřív zkusil napodobit nabíječku co se týká elektrických parametrů, tedy napětí na prázdno + vnitřní odpor (který samozřejmě nejde změřit přímo, ale pomocí zátěže).

Ahoj,
tak jsem na to konečně kápnul. Někde na eBay jsem našel USB nabíječku, která dávala 6V a 350 mA. Omezil jsem proud na laboratorním zdroji na 350 mA a napětí jsem dal právě na 6,0V a začalo se to nabíjet. Pokud snížím napětí nebo zvětším maximální hodnotu proudu, tak se nabíjení zastaví. Jinak nabíjení je docela srandovní. Stabilizovanému laboratornímu zdroji při nabíjení bliká kontrolka omezovače poudu asi s frekvencí 2Hz. Jinak řečeno, mobil si periodicky dvakrát za sekundu bere maximum proudu a pak přestane nabíjet a pak si zase vezme maximum proudu a tak stále dokola.

Může mi prosím někdo poradit, jak nějak jednoduše udělat proudový omezovač? Mám tvrdý zdroj 12V. Stabilizátorem stáhnu na 6V, to ale nebude stačit. Potřebuji ještě nejak vyřešit omezení proudu, jako je na laboratorním zdroji. Stačil by jenom rezistor? Nebo dva do série o stejné hodnotě a udělat napěťový dělič a nemuset tak použít stabilizátor.

Děkuji moc za výborné tipy.
Luboš

Můžeš na to použít L200, který má jak napěťovou tak i proudovou regulaci, nebo LM317 jako proudový regulátor. Aplikační schéma najdeš přímo v datasheetech obvodů.

Díky Techniku za bezva info o L200. Ten obvod má krásně jednoduché zapojení, jen pár součástek a hotovo. Díky.

Luboš
l200-regulator-schema.jpg