Oprava LCD monitoru-podsvětlení(CCFL trubice)nemůže naskočit

Ahoj,
již řadu let mám LCD displej Fujitsu Siemens SCENICVIEW P19-2. Je to výborný 19“ monitor, který mi bohužel začal odcházet do věčných lovišť, ale jelikož jsem správný český kutil, rád bych se pokusil o opravu. Nové monitory nejsou drahé, ale zaprvé mám v našem malém bytě problém umístit na stůl širokoúhlé LCD a zadruhé se mi nechce vyhazovat jinak dobrou obrazovku.

Před dvěma lety začal monitor po vypnutí po nějaké době jemně křupat. Myslím, že je to chladnutím a následným smršťováním (pohybem) jednotlivých plastů při chladnutí. Tímto problémem začínám, ale myslím, že na problém s podsvětlením to nemá vliv.

Před nějakou dobou začal mít monitor problém s nastartováním. Má kontrolku, která svítí modře, pokud monitor běží a žluto-oranžově, pokud je ve stand by. Po zapnutí kontrolka začala modře blikat, a pokud jsem monitor zapnul v noci (tzn. bez okolního osvětlení místnosti), tak jsem viděl, jak při každém bliknutí modré LED kontrolky jemně blikne jakoby bílá na celé ploše LCD displeye. Osobně si myslím, že to jsou fluorescenční CCFL trubice, které slouží k prosvětlení LCD displeye. Když jsem monitor nějakou dobu nechal jen tak, tak se nakonec spustil.

Po pár měsících se to ale zhoršilo. Monitor stále naskakuje, ale musel bych ho nechat naskakovat několik hodin, tzn. aby monitor naskočil, tak by bylo nutné zapnout počítač a nechat blikat modrou LEDku (a tedy nechat blikat podsvětlovací zářivky) po několik hodin. Zářivkám se asi nechce nastartovat.

Chtěl bych se pokusit monitor opravit, ale nemám nejmenší tušení s čím začít. Má s tím prosím někdo zkušenost? Když ho rozšroubuji, kam se mám prosím nejprve podívat? Co vyměnit?

Moc děkuji.
Jindřich Konopa
lcd-monitor-fujitsu-siemens-scenicview-p19-2.jpg

Zrovna mám rozebranou 22". Ale tam je vadný IO. Jaký to má zdroj? Je přímo na 230V nebo má napájecí adaptér? Každopádně vyměň všechny elektrolytické kondenzátory na desce, protože měnič pro CCFL zářivku jim dává zabrat. V případě, že zdroj 230V je na desce, může být chyba i tam. Ta vadná zářivka to může být samozřejmě také. Ale přikláním se k těm kondenzátorům. Ještě taková poznámka. Pokud je na světle alespoň trochu vidět obraz z PC, tak je to v měniči pro CCFL zářivku, pokud nenaskočí vůbec nic, tak v hlavním zdroji.
Mikop

Ahoj,
má interní zdroj - 230V jde přímo do monitoru.

Vůbec nenaskočí, takže se pokusím vyměnit elektrolyty.

Děkuji.
Jindřich Konopa

Díky moc za tip na výměnu elektrolytických kondenzátorů - pomohlo to. Vyměnil jsem skoro všechny elektrolyty, pravděpodobně i nějaké, co byly v pořádku, ale bylo jednodušší vyměnit více kondíků než muset podruhé šroubovat monitor :wink:.

Kupodivu ale žádný kondenzátor nevypadal poškozeně - kondenzátory nebyly nafouklé. Měli pouze na vršku hlavičky nějakou barvu. Nejsem si jist, zda je to vyteklý elektrolyt, protože některé součástky byly značeny barvou (asi, že byly otestovány nebo kdo ví proč).

Děkuji.
Jindřich Konopa

Ta barva je zřejmě z výstupní kontroly. Co se týká toho nafouknutí, není to vždy jednoznačné. Kondenzátor vyschne, čímž ztratí kapacitu a zvýší se mu ESR (sériový odpor). To nafouknutí či prasknutí je vlivem tepelných ztrát při funkci.
Mikop
PS. Na tom obrázku se mi zdá, že ten elyt u tranzistoru (má zelenou barvu nahoře) nafouknutý je.

Ale jenom malinko - viděl jsem nafouklé kapacitory na základníc deskách počítačů a ty teda byly - nafouklé jako žárovky :wink:. Každopádně jsem vyměnil všechny kondy, co jsou na obrázku a dokonce jsem tam dal větší kapacity a větší napětí, takže by to mělo sloužit dalších pět let.

Jsem rád, že vím, že ta barva není elektrolyt - docela mi to vrtalo hlavou, zda je to právě jak říkáš nějaká kontrola. Každopádně kdyby měl elektrolyt význačnou barvu (třeba oranžovou), tak by to určitě pomohlo. Dobrý tip pro výrobce :wink:.

Děkuji Mikope, zachránil jsi mi LCDčko :wink:.

Jindřich Konopa

Fix je od kontroly, ale ty tmavý bobky u středů křížů už signalizují problém.

Je to spínanej zdroj, takže doufám, že jsi koupil kondenzátory s nízkým odporem (Low ESR). Jinak se může stát, že budeš brzo měnit znovu.

Tak to jsem netušil. Koupil jsem tyto kondenzátory na 105 °C (nevím zda jsou i low ESR). Že mám koupit teplotně odolnější kondíky mi bylo jasné (přečetl jsem si to na pouzdru). o Low ESR jsem nevěděl :wink:. Děkuji za tip.

Jindřich Konopa

Mohu prosím vědět, jak se poznají ty lowESR kondenzátory? Je to napsané někde na pouzdr součástky? Odkazované kondenzátory na 105°C mají požadovaný nízký odpor?

Děkuji
Petr

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak se vám povedlo monitor rozdělat? Odšrouboval sem 4 šrouby pro uchycení stojanu, ale nevím co dál (nejsou zde žádné další šrouby) děkuji moc.

Po celém obvodu jsou západky a plastová čela jsou do sebe zaklapnuty. Zkus opatrně, nejlépe plastovým plochým nástrojem (nebo pokud máš dobré nehty), rozevírat plasty. Začni raději uprostřed. Jde to samozřejmě i šroubovákem, ale zůstávají po něm stopy na plastu.
Mikop

Děkuji za odpověď, jěště bych měl menší problém : povedlo se mi z části oddělat rám kolem monitoru nicméně ze spodu drží na rámu kryjící reproduktory a tlačítka a ten se mi nedaří touto metodou oddělat drží taktéž jen na záskočkách nebo je na to nějaká finta?

Jěště posílám obrázek s problematikou.
imageshack.us/photo/my-images/204/p22iso.jpg/

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

Nejde sundat ten rámeček na repro zepředu? Možná jsou tam šroubky. Nevíém.

Rámeček na repro právězě sundat nejde zkoušel jsem ho stejně jako to krytí obrazovky podebrat kreditkou ale drží tak že jsem jednu ohnul. Šroubky tam nejsou. Hlavní problém je že nevím co drží v čem, jestli musí jít první dolů ten rám na monitor nebo ten na ty repráky, jelikož jsou do sebe nějak zaklapnuté.

Tak už se mi o povedlo otevřít chtělo to tam nacpat šrubovák a zabrat na to že sen skoro ohnul šrubovák se vevnitř nic nezlomilo a odskočio to. Boužel v monitoru je problém který nedokážu identifikovat. Vyměnil sem Elity, proměřil diody a tranzistory zdá se že jedou. Monitor po zapnutí asi 2 sec normálně běží ani nebliká a pak se vypne akorád podsvícení. Zenerova dioda která byla na netu popisováná jako častý problém je v pořádku. Nemá prosím někdo k tomuto monitoru schéma, že bych prěmostil ochranu co vypíná podsvícení? Popřípadě pokud někoho napadá kde by ješte mohla být chyba uvítal bych pomoc děkuji.

Zde je obrázek napájecí desky a toho co jsem zkontroloval (elektrolyty a tu velkou diodu jsem vyměnil):
imageshack.us/photo/my-images/27 … 70559.jpg/

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory

Mám něco podobného. Podsvit naskočí na cca 2 sec. a vypne se. Ale jen podsvit. Když podsvítím LCD externě, tak normálně jede. Zřejmě bude zase vadný IO, který má na starosti VN pro CCFL.
Mrkni tady: s-o.webnode.cz/

Zkontrolovat POŘÁDNĚ (klidně i lupou, někdy je to blbě vidět) spoje u všech cívek a tepelně namáhaných součástek, zejména v invertorech - někdy se časem vytvoří studené spoje, a pak se to může takto projevovat. Pokud to nezabere, jsou špatné CCFL trubice (což se bohužel často projevuje úplně stejně, taky jen bliknutím; někdy se ještě jakoby pomalu rozsvěcují, než to zhasne, což může být zase obojím - jak trubicí, tak invertorem)

ja som vymenil kondiky a po 2 rokoch znova, a potom este raz. Jediny co som nemenil bol ten 82uF/400V, taky neviem zohnat, a neviem ci tam nemozem dat aj inu kapacitu.

Můžeš, ale větší hodnotu, např. 100uF/400V. Problém je s trochu atypickou hodnotou a velikostí a nové se tam většinou nevejdou. Pokud bys rozměrově nesehnal stejné, zkus, pokud se tam vejdou, paralelně dva s poloviční kapacitou (např. 47uF/400V) a přilepit je tam tavným lepidlem nebo oboustrannou páskou. Deska trochu hřeje, tak ať se neposunou na desce kam nemají.

Tady můžeš objednat snad podobný:
ame.cz/ELYT-82-400-105-konde … 10699.aspx
cz.farnell.com/panasonic/eeued2g … dp/9696520