230V rozvaděč (zásuvková lišta) se spínači a LED signalizací

Ahoj,
nedávno jsem se rozhodl, že si potřebuji postavit takový testovací rozvaděč síťového napětí 230VAC. Prakticky jsem se rozhodl postavit klasickou zásuvkovou lištu, ale s tím rozdílem, že každá zásuvka bude mít svůj vypínač, kterým budu moci jednoduše vypnout připojené zařízení. Rozvaděč jsem nechtěl mít trvale pod proudem, spíše jenom na testování. Co se týče 230 V, tak jsem dost schopný to udělat bezpečně. Mám ale obavu, že jsem udělal chybu v zapojení světelné signalizace.

Nápad byl takový, že u každého spínače bude duální LED, která bude svítit zeleně (zapnuto) nebo červeně (vypnuto). Přikládám schéma, jakým způsobem jsem zapojil spínače a LEDky. Vše fungovalo v pohodě, až do chvíle, než jsem k rozvaděči připojil zátěž (počítačový monitor, který jsem opravoval). Před připojením zátěže (zásuvka naprázdno) každá duoLED reagovala a svítila zeleně nebo červeně. Po připojení zátěže se ale ozvala rána (málem jsem se posral) a LED přestala fungovat.

Dvoubarevné LEDky u zásuvek, kde nebyl připojen spotřebič, normálně fungují. Tam kde spotřebič byl, svítí LED buď jenom zeleně, nebo vůbec. Některé mají vidět uvnitř pouzdra spálený flek.

Může mi prosím někdo říci, kde jsem pochybil? Elektronické součástky byly připájeny na opravdu kvalitně udělaném plošném spoji s dostatečně velkými izolačními mezerami. Součástky jsou SMD (viz. schéma), ale při návrhu jsem myslel na to, že SMD snese nižší napětí a daná velikost SMD by měla být v pohodě. Nevím, kde jsem udělal chybu a prosím nějakého odborníka, aby mi poradil. Moc děkuji.

Pavel Kohout

Použité součástky:
5mm červeno zelená DUOLED
2x 56k rezistor v SMD 1206
2x 1N4148 dioda v SMD 1206
300V jednopólový spínač
230V rozvadec.jpg

Ahoj.

  1. na odporech v SMD se tepelně ztrácí cca 2,3W při odběru 10mA
  2. odpory mají nevhodné pouzdro, malé rozteče
  3. diody 1N4148 jsou podle datasheetu jen do 75V
  4. není tam nikde ochrana proti špičkám
    Vyhledej si zapojení na webu zapojeni led na 230V a prostuduj si to.
    Mikop

zirafoviny.cz/modules/news/a … storyid=50
belza.cz/ac-led/kontrol.htm
belza.cz/ledlight/nighli.htm
blog.antonindanek.cz/clanek/nocn … ovodskeho/

1N4148 zde nejsou problém (maximální závěrné napětí je na nich 3V díky LED). SMD odpory tu opravdu nemají co dělat. Odpory by měly téct 2.3mA (0.53W), to je ok a 2 běžné odpory to vpohodě zvládnou. Neměly by však být uhlíkové, ale metalické.

Ovšem barvy bych otočil. Dát varovnou diodu na vypnutou zásuvku a opačně není ideální.

Co fotka místa, ze kterého rána vzešla?

perfektna schema -…ako sa faza usmerni cez ledku a diodu a prejde spotrebicom (monitor, ziarovka)

Nápady některých amatérů a čínské výrobky mají mnoho společného!

Atlan: máš recht, to mi nedocvaklo. LEDka a 1N4148 spotřebič asi opravdu nezvládnou :laughing:.

Aha, v tom bude hlavní zakopaný pes. Moc všem děkuji za analýzu.

Je vůbec prosím možné vymyslet schéma, v němž může být použita duo-LED? Tzn. schéma, ve kterém nejsou dvě samostatné LED…

S pozdravem,
Pavel Kohout

Teorrticky jej len to musim premysliet… Vecer tu hoddim schemu pojde to.

Přidáš 2 odpory navíc. Střed diod dáš na N a mezi konce diod a každej pól vypínače vložíš uvedenou dvojici rezistorů.

Schema indikace
230V indikátor2.png