Stabilizace napájecího napětí pro měřící modul

Zdravím,
mám transormátor, za ním usměrňovač a pár kondenzátorů. Jak bych měl postupovat dál abych dostal co nejlepší stabilizované napětí? zkoušel jsem 7809 i zenerovu diodu, přidávat různě kondenzátory ale pořád se to hýbe. Potřebuju to pro napájení digitálních měřících modulů a pořád se mi nedaří stabilizovat hodnotu, pouze napájením z baterie to bylo dokonalé.
Je tam třeba 9V a cca 0.05mA

Kdyz to nezastabilizuje kondenzator, zkus tam dat vetsi :slight_smile:
Ted beze srandy. Zkus to popsat detailneji.
Jake je napajeni do trafa, jake trafo pouzivas, jakou zatez, jaky mustek, jak mas zapojene kondenzatory na 7809, jakou velikost pouzivas, v jakem rozmezi se odchylka pohybuje a jaka je pro tebe pripustna, cim to meris apod.
Potom muzeme radit jak dal

skor to chce kondik caa 10-100n medzi -in a - toho napajacieho zdroja… musel by som pozriet doma ako som to riesil… Lebo niesom si isty…

co znamená hýbe? kondík hned u Vcc a GND koncového zařízení určitě ano. Má ten zdroj dostatečný výkon?

momentálně mám trafo 9V 1.3VA, usměrňovací diody, kondenzátor 220uF a 100nF pak l7809 a za ním 10uF a 10nF. Když tímto napájím měřící modul tak se hodnota na displeji houpe 30jednotek nahoru a dolu, při napájení z baterie to nedělá. proto usuzuji že výstup není dokonale vyfiltrovaný

změř, jaké je tam napětí pod zátěží. co to je 30 jednotek? bude to pravděpodobně neostatečnou filtrací. máš zapojení dle datasheetu? zkus ten kondík mezi napájení a zem. skáče tot ak pomalu, že jsi schopen to vidět? usměrnění je můstkem? hoď sem schéma, fotku apod.

nepotrebuje ten stabilizator o nieco vyssie vstupne napätie, ako ma byt vystupne stabilizovane ? Smartyn pise ze ma trafo s 9V napätim, tak to je pre 9V stabilizator malo…

to je pravda, zkus jiný zdroj mající vyšší voltáž

Takovýhle malý trafo bude mít naprázdno aspoň 12V - 1.5V můstek * sqrt(2) dá naprázdno na kondenzátoru možná 16V. Teď záleží, jesli je odběr opravdu 50uA nebo je to blbě napsaný a skutečnost je 50mA. Tam už by mohl být pokles takový, že by to 11V před 7905 nedalo. Potom by bylo třeba trafo silnější nebo na vyšší napětí.

Ahoj.
Protože ten měřák má opravdu minimální odběr, zkus zatížit výstup ze stabilizátoru na 5 až 10mA. Některé typy kolísají, protože nemají minimální zátěž.
Mikop

Na začátku jsem to opravdu blbě napsal, má to obběr 0.002A. Zkusil jsem změřit napětí před 7809 a je přes 15V, takže OK, pak jsem zkusil víc zatížit výstup, beze změny, už jsem vyzkoušel všechny kondenzátory co mám. I podle datasheetu.
30 jednotek jsem myslel tak: měřící vstup je ±200mV, pouštím tam přes dělič cca 15V, na displeji lítá hodnota 13.5 až 16.5 tak v intervalu 0.2s.
Je to měřící modul ADM 2000, možná ho někdo znáte, výroba Tesla rožnov někdy v minulém století. mám jich tu pár a je mi jich líto, tak jsem je chtěl dát známímu do stab. zdroje.

Kde bereš to měřený napětí? Není to náhodou ono napájení stabilizátoru? Pak by totiž byla chyba mezi klávesnicí a židlí. Napětí před stabilizátorem se totiž takto chovat opravdu může (perioda by byla 100Hz, ale záleží na vzorkovačce měřidla) narozdíl od situace, kdy je stabilizátor stejně jako měřené napětí živeno z baterie.

Kdepak, měřené napětí beru ze stab. zdroje, ale zkoušel jsem i z baterií, pro jistotu, ale nic

máš doma nějaké jine ldo stab na 09 nebo i 05? Zkus, zda se to bude chovat stejne.

Tohle jsem taky kdysi dávno řešil, tuším že tam byl ICL7107 a LED displej, ale v principu je to skoro to samé. U mě to lítalo podobně jako tobě a nakonec byla chyba ve špatné volbě (součástek) oscilátoru a napajení -5V.

Myslím to tak, že ty moduly jsou dosti staré, tak jestli i ty “vnitřnosti” nezestárly.

Ak na vystupe 7809 merias napatie 13,5-16,5, potom mas na 100% prehodeny vstup a vystup. Nehreje sa ti tak nahodou?. Na udajnom “vystupe” mas potom nestabilizovane napatie z toho trafaku. Je to bezny stav pri opacnom zapojeni 780x.

ještě mne napadlo, je to opravdu chyba toho napájení čidla? měříš sice napětí z jiného zdroje, ale jak víš, že ten je ok a že třeba bez zátěže nedělá koniny?

Som nemal cas a zabudol na teba ten kondik si skusal co som radil… Uz si pisem poznamky… A vecer napisem ako to ma byt presne…

Zapojení L7809 mám určitě dobře, tam naměřím 9V docela přesně a to měřené napětí jsem zkoušel brát i z baterií.
S tím kondíkem to by mohlo, když jsem je změřil, kapacitu mají nižší o cca 10%. V pondělí zkusim koupit jiný a vyměnit. Pokuď to nepomůže, objednám v GME jiný. Chtěl jsem je jen využít když už je mám.
Děkuji za rady

Tak som na to mrkol kondik 3n3 zapojeny medzi svorkou COM(INLO?) a -pólom napajania.
Plati pre tento modul gme.sk/sk/hd-3438-p722-197.html
Tak to skus aplikovat na to tvoje.