Detektor světla, fotodioda-fotovoltaický režim, přip. k MCU

Zdravím,

mám zdřejmě banální dotaz, pro mě zatím nevyřešitelný. Chtěl jsem pro můj projekt použít fotodiodu jako detektor světla připojený k mikrokontroleru který bude výstup vyhodnocovat a podle světla či tmy.

Mám fotodiodu zapojenou ve fotovoltaickém režimu (tj jeden pin na zem, druhy na vstup komparatoru).

Na druhy vstup komparatoru privadim referencni napeti z potenciometru.

Výstup komparátoru mám připojen k pinu mikrokontroleru a zároveň na něm mám pull up rezistor 1k.

Komparátor mám LM311.

Problém je ten že výstup je buď trvale v nule, pokud mám pull up většín než 1k, a poku dám pull up menší (470), tak výstupní napětí děsně kolísá, chvíli 5 V, chvíli nula.

Na vstupu mám referenční napětí 0,15 V. Fotodioda ukazuje při osvětlení 0,32 V, a při tmě zhruba téměř 0 V.

Co sem se dočet tak offset by měl být maximálně 7 mV, tak tam by snad být problém neměl, kde tedy dělám chybu?

Ještě doplním že komparátor napájím z +5V, V- je v nule, piny strobe a balance jsou nezapojené.

Díky

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Detektor světla, fotodioda"

tu fotodiodu pripoj nacez odpor 1ook na +5V , aleb osi najdi nejake ossvedcene zapojenie… pandatron.cz/?54&spinac_osvetleni

díky za odpověď. Zkusil jsem dát na plus 5V velký odpor (1,5 M). A funguje to docela pěkně s jedním problémem.

Pokud rozsvítím vedle detektoru žárovku, napětí je okolo 1V při osvětlení a 4V při zaclonění zdroje světla. Refeenční napětí mam tedy 3 V a vše funguje docela dobře pokud třeba jen dám ruku mezi žárovku a zdroj.

Pokud však žárovku zhasnu a chci využít pouze denního světla rozsah mezi světlem a stavem kdy fotodiodu zakryju krabičkou je stále hrozně malý, 3,8-4,2 V. A pokud nastavím referenční napětí na 4 V opět se komparátor nepřeklopí.

Lze to udělat tak aby ta fotodioda byla ještě citlivější? Nebo se musí koupit nějaká speciální?

Díky.

zeby vecsi odpor ?

  1. Domnívám se, že komparátor není při asymetrickém napájení schopen zpracovávat korektně signály v oblasti 150mV
  2. Je vcelku nesmysl fotodiodu v hradlovém režimu jen tak věšet k Ucc. Dalo by se to, ale muselo by se o tom trochu zapřemýšlet. Dosahovaný rozkmit napětí ale bude vždy malý.
    Není však nic jednoduššího než zapojit fotodiodu v odporovém režimu a nastavit vhodným rezistorem potřebnou citlivost. A především bych vypustil ten komparátor a zapojil to přímo na MCU.