Začátky s Eagle-jak na tepelné můstky a technologické značky

Ahoj, mám takový problém, při návrhu DPS v Eaglu. Schéma i board mám tak nějak udělaný. Potřeboval bych to zkouknout-zkritizovat a poradit s nějakými drobnostmi, které mi v návrhu chybí nebo bych měl případně změnit…

  • jak je to s konstrukční třídou pro takto velkou desku? a jak bych jí případně změnil?
    -jak udělat tepelné můstky a technologické značky?

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Úpravy v Eaglu”


Kde jsi to šílený schéma na štěnici našel? To je vážně síla :slight_smile:.
Parametry desky (minimální šířka spoje, minimální mezera…) se nastavují v DRC podle toho, co je výrobce schopen spáchat. Elektrolyty budou určitě v menších pouzdrech. Když je polovina součástek vývodových - jsou tam nutné smd? Beztak by na to určitě stačila jednostranná deska s nekolika málo propojkami a rozhodně menší :wink:. Taky tahle deska sežere hondě chloridu (odleptáváš obrovskou plochu). Bylo by lepší tam vylejt polygon.
U spojů se vyhni použití ostrých úhlů (mají horší elektrické vlastnosti) a nevypadají vůbec hezky. Ten nepěkný vzhled platí i o všech úhlech, které nejsou celočíselnými násobky 45°.
Co si představuješ pod tepelnými můstky?

Jen pro inspiraci - trochu jednodušší štěnice naladitelná na FM rádiu:
stenice.gif

Ako sa chces dostat k tomu C trimru srobovakom? Nebolo by lepsie ho otocit? C7, C11, C… uplne nevhodne blizko su tahane spoje. Inak zvysok ako Piityy

to schema by malo byt dobre ma koncovy stupen tak ze sa to nebude tak rozladovat…atd. Ale co sa tyka navrhu plosaku pre Fm stenicu to nieje blikatko… tie dlhe spoje s toho urobia rusicku ked sa to vobec podari rozchodit ani stou rozliatou plochou to nebude jednoduche… neeexistuje hotovy navrh ja myslim ze hej…

skus pozriet tu pira.cz/ su tam nejake schemy aj plosaky pripadne sa inspiruj pri stavvbe…

Určitě by to šlo udělat o hodně jednodušeji, ale schéma jsem dával tak nějak dohromady sám (něco podobného jsme měli ve škole) a s pomocí kamaráda, ale asi se nám to moc nepovedlo :frowning: Jen jsem si chtěl zkusit doma něco zbastlit. Zároveň jsem chtěl použít ten návrh (schéma, board) jako semestrální práci do školy.
Polygon mám z obou stran, jen jsem ho sem zapomněl hodit. S tím trimrem to je dobrý nápad, díky :wink:
Teď jestli to dobře chápu, čím vyšší konstrukční třída (tedy šířka vodičů a izolačních mezer) mi ovlivní cenu desky. Je to tak? Jde to v Eaglu nějak nastavit?
Ty tepelné můstky se zapínají: Change-Thermal-ON/OFF, ale pořád nevím co to je…

A taky ať hledám jak hledám nemohu najít napájecí svorky(plošky). Ono se to dokáže i samo napájet ze vzduchu ? :slight_smile:

Cenu desky ovlivňují rozměry spojů/mezer jen do určité hranice. Např. výrobce standardně vyrábí 0.3mm a za příplatek 0.15mm. Aby plnil polygon svoji funkci (stínění, rozvod tepla, snížení impedance spoje), měl by mít co největší plochu a být co nejméně přerušován. Naopak při jeho nevhodném použití můžeš vytvořit parádní anténu. Maximum spojů by tedy mělo být vedeno vrstvami, ve kterých se polygon nenachází. To by tady mělo jít snadno.
Thermals v eaglu mají souvislost právě s polygony. Když máš třeba plošku kondiku v polygonu a vypnuté thermals, na mědi neuvidíš, kde přesně ta ploška bude. Když thermals zapneš, budou kolem plošky mezery a ploška bude do polygonu připojena úzkými spoji.

Caven: dobrý :smiley:
=> kotry: v eaglu je součátka “pinhead” - pinová lišta. Jako konektorový minimum nebo v začátku návrhu vhodný.

Hm, docela by mě zajímalo, jak má fungovat ta část s tranzistorem T2. Zřejmě to má být oscilátor, ale jaksi chybí cívka(paralelmě k C14), C8 (12pF) nebude elyt. ale keramika, jako C9.

no pri R6 by asi mal byt paralelne kondik elektrolit, navyse chyba kondenzator hned nanapajani nejaky elektrolit kedze to bude bezat asi z baterie 9V rozhodne nezaskodi. mozno by sa tam toho este naslo…

Ještě jsem zapoměl na to, jesli “to jde v eaglu nějak nastavit”. V board editoru je vlevo na nástrojový liště zhruba uprostřed tlačítko “DRC”. Tam si nastavíš návrhový pravidla a pak pomocí “check” zkontroluješ, jesli jsi je někde neporušil. Na poslední záložce lze zapnout kontrolu násobků 45° při vedení spoje. Na začátku návrhu si vždycky nastav rastr, ve kterém hodláš pracovat.

tak jsem se to pokusil upravit, snad už je to lepší :wink:



ještě bych měl prosbičku, nevím jestli to v té kontrole DRC nastavuji správně mohl by mi to někdo zkontrolovat a říct jaká je to konstrukční třída??
uloz.to/12122526/nova-slozka-rar

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
Nová-složka.rar (139 KB)

Zpočátku mi do DRC z nějakého neznámého důvodu nešlo zasahovat. V jaký jsi to dělal verzi? Nyní jsou minimální mezery/spoje/vrtání nastaveno na 0.5mm. Jaká je to třída musíš vědět sám. Osbně jsem tohle slovní spojení od střední neslyšel. Zkrátka se nastaví DRC dle možností výrobce (pokud nejsou někde zvláštní požadavky - proudové zatížení, elektrická pevnost…) a vyřešeno.
stenice.zip (73.3 KB)
brd.gif

Mám verzi 5.6. To je opravdu to moje schéma? :astonished: Díky moc! Ještě se mám asi co učit :smiley: Jak je to s vkládáním textu? Koukám, že vy jste ho tam dal a žádnou chybu vám to nepíše. Vždycky, když se ho pokouším vložit např. do nějaké vrstvy tak mi to hned napíše v DRC chybu NO VECTOR FOND…

Je hezké, jak navrhujete tu desku, ale stále nikdo nepřidal cívku paralelně k C14 !!

Kotry: nemám text v mědi, proto ho to nekontroluje. Kontrola fontu lze vypnout v poslední záložce DRC. Mimochodem - pokud to nebylo úmyslně, měl jsi chybu v polygonu - nebyl to totiž GND polygon (syntaxe příkazu viz help).
Standa: do VF nevidím, to je na tvůrci. Ani napájení tam zatím není.

Teď jsem nějak nestíhal, ale už to mám předělané. Cívku jsem přidal, tak snad to bude fungovat :slight_smile: Děkuji všem za pomoc