AVR Dragon debugging: Nefunguje ladění AVR MCU přes ISP

Pouziva nekdo AVR Dragon k ladeni kodu?Koupil jsem si jej, mohu pomoci nej programovat, ale ne ladit.A nevim kde je chyba

:arrow_right: administrator: přesunuto z "AVR"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "AVR Dragon problem"

Ahoj.
Prosim napis co pouzivas za prostredi, jaky procesor chces ladit a jak to mas zapojene…

Mam zapojen ATMega48 na nepajivem kontaktnim poli pres ISP rozhrani
Procesor mohu programovat,ale nemohu ladit kod

Zde jsem nahral video
www.youtube.com/watch?v=ZWf09NnQL-8
ktere ukazuje jak jednoduse mohu menit Fuse na AVR Dragonu pomoci
Vysoko napetoveho programovani( HVPP)

Dalsi ukazuje muj problem, kdy nemohu ladit pomoci debugWIRE( pres ISP) rozhrani
youtube.com/watch?v=M4J-K5BvRTA

Diky predem za pomoc

Pomocou ISP sa program ladit neda. Na to je JTAG, pripadne debugwire. Debugwire nie je isp, lebo pre komunikaciu sa pouziva iba pin reset.Pre debugwire musis mat zapnutu prislusnu poistku a neviem co este dalsie. Treba pozriet do datasheetu.

Když chceš ladit tak za prvé musíš používat JTAG, jak bylo napsáno.
Za druhé se ladí v debugeru a ne v programátoru.

Takže klikni na Debug -> Select platform and device (tam nastav Dragona a tvoji součástku). Po kliknutí na Finish se ti otevře okno simulátoru AVR studia a v případě, že jsi připojen přes JTAG na MCU nehodí ti to žádnou chybu a můžeš ladit.

Ale on chce ladit ATmegu48, která JTAG nemá. Ale místo toho má debugWire. NEmáš nějaké zapojení na nožičce resetu ? nebo to vedeš přímo z Dragona ?

ANo, pouzivam debugWIRE a RESET mam primo z ISP( 5 vodic) na pin 1 ATMega48 a presto nechodi, viz video

Jestli jsem si dobře všiml a nepřehlédl tak nemáš ve fuse povolený DWEN
(debug wire enable)

Toto jsi doufám četl? gme.cz/_dokumentace/dokument … -534.1.pdf

DWEN samozrejme povoleny je.Dragon primo vyzaduje pro debugovani DWEN nastavit

Zkus ten DWEN ještě nastavit přímo v záložce fuse zaškrtnutím políčka - vím, že povolení DWEN se dělá zápism 0 do příslušného bitu fuses, ale mám takový pocit, že právě v té tabulce neodpovídá to, že zaškrtlé políčko znamená zápis 1 do bitu. Pokud se teda ještě s tebou MCU po ISP baví. Pokud ano pak je jasné, že se to tím dodatečným nastavením, jak to je na tom videu nepovedlo.

Já jsem teda nikdy debug wire nepoužil, ale občas jsem měl problém i s přihlášením přes JTAG - pak ale stačilo odpojit a zas připojit USB konektor z Dragona a pak se to chytlo.

Muze nekdo kdo ma Dragon, zmerit odpor mezi VTG a GND.
VTG je pin 2 na ISP konektoru.Dik

220-235kohm

A kdyz mam jen cca 70 Ohm co muze byt spalene?

Jó to nevím, ale někde na webu jsem kdysi četl, že to atmel spáchal moc rychle a dost často odcházeli napěťové přepínače nebo stabilizátory, teď nevím. Dokonce tam byla dokumentace jak to opravit… Ovšem nevím jestli je to i tvůj problém… A hledal jsi už na webu ? Nějak mi to připomíná moje trápení s JTAGICEmkII :slight_smile:. Když jsem si jí koupil tak mi ze začátku taky nefungovala. Nefungoval ani programátor ani JTAG, jediné co šlo tak to bylo debugwire… Vyřešila to až reklamace s tím, že ten kus byl opravdu vadný…

Tak jsem koupil noveho Dragona a funguje OK

A zkusil jsi ho reklamovat toho vadného ?

Treba dat bacha na problem, pri ktorom Dragon rad odchadza do kremikoveho neba. A to je napajanie zariadenia zo zdroja, ktore nie je SELV. Pre rychlu orientaciu, z takeho zdroja v ktorom nie jej klasicky trafak, ale nejaka spinana cara. Pri nevhodnom zastrceni zastrciek (zamena N a L) moze vzniknut celkom slusny napatovy rozdiel medzi GND zdroja PC (a tym aj GND Dragona) a GND zariadenia. No a prave toto Dragona bezpecne odfajci. Takze bud si sprav samostatny budic a dragon pripoj cez odpory napriklad 100R vratane napajania a zeme, alebo pouzi galvanicke oddelenie USB/USB alebo galvanicky oddel MOSI, MISO, CLK, /RES, len potom budes musiet Dragonu podhodit napatie 5V aby uveril, ze zariadenie ma napajanie.