USB 2.0 -> LPT/COM redukce pro programátor-bude fungovat?

alza.cz/premiumcord-usb-2-0- … .htm#popis
alza.cz/premiumcord-rs-232-lpt-d288210.htm
chystám se jeden tenhle převodník koupit, protože na notebooku už nemám LPT a RS232 porty. Někde jsem četl, že některé tyhle převodníky nefungují korektně jako virtuální porty a jsou určeny jenom pro připojení tiskáren a myší apod… což je vzhledem k potřebnému využití na prd.
Uvítal bych nějaký komentář nebo připomínku :astonished:

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Ostatní"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "LPT/COM redukce"

Niektore pregramatory vyuzivaju moznost priamej manipulacie s bitmi rozhrania LPT/COM. To uz na prevodnikoch USB/nieco nefunguje a preto nie je mozne takuto redukciu pouzit na programovanie napriklad s PonyProgom. Toto vsjo.

Samotny prenos RS232 funguje bez problemov.

Urcite by som nekupoval prevodniky s cipmy prolific. To su take smejdiki, ze bezie bezia a zrazu komunikacia nejde. Pomoze iba vytiahnut redukciu a znovu ju zasunut. No clovek najprv hlada chybu u seba, hlavne ked nieco vyvija. Je to na slak trafenie. Jednoducho su to smejdiki. Urcite si kup redukciu s FTDI, napriklad od SOSu. Som s nimi velmi spokojny.

Jednoduché převodníky mají obvykle nižší napěťové úrovně.

alza.cz/premiumcord-usb-2-0- … .htm#popis

nakonec mi došel tenhle převodník. Stáhl jsem a naisntaloval ovladače od výrobce FTDI a zkusil něco naprogramovat na programátoru SDKATM16. Problém je, že programování trvá strašně dlouho, zkoušel jsem si pohrát s hodnotami v konfiguráku, ale nepomohlo. Tušíte někdo co s tím?

S tím nic neuděláš. USB má velké latence. Ve správci(advanced port setting ve vlastnostech virtuálního COM portu) můžeš latenci snížit (default je 16ms, minimum 1ms), ale i tak to bude pomalé.
Problém je v tom, že se musí po usb poslat příkaz na nahození pinu, proběhne odezva, pak se nastaví/čte jiný pin a každá operace je zatížena onou latencí, která u hw uartu není. To způsobuje tu nehoráznou pomalost. Je to dáno principem usb a krom vynucení zkrácení odezvy se s tím nedá nic dělat.
Tento problém není u pouhého datového přenosu, pro který jsou převodníky určeny. Tam se jen data nalejou do bufferu, ten se odvysílá a hotovo. Nečeká se na potvrzení kadého bitu.
Na stejný problém bys narazil při komunikaci mezi mcu a PC, kdyby byla komunikace potvrzovaná. Než přijde potvrzení, potrvá to dobu.

hm takže ta redukce je pro mě totálně useless

Až si budeš chtít pokecat mezi mcu a bookem, tak se bude hodit :wink:.
Dělají se i do express card jesli to na stroji máš, ale nevím, jak reagujou.
A s jejich cenou je levnější koupit programátor do usb jesli ten port nepotřebuješ na něco jinýho.