Detektor úniku vody

Ahoj, rád bych předešel důsledkům případného vytopení, tak jako součást automatizace zvažuji detektor úniku vody, jenže zatím jsem nenašel žádné rozumné, spolehlivé a pomocí mcu realizovatelné řešení. Nemáte někdo nějaký tip? Díky.

Aco ten MCU ma robit akoze ? lebo ako cidlo pouzijes 2 nerezove droty…

no vyhodnocovat situaci. ono to není tak jednoduché, dva dráty nemusí stačit (přirozená vlhkost prostředí, rychlost reakce apod.)

2 dráty jsou nejrychlejší co může být. Zálelží jak to má být citlivé. Jesli to má reagovat na zvýšenou vlhkost, nebo určitou hladinu (krom drátů třeba plovák)…

hladina - potřeboval bych minimální, čili já nevím, 1mm na uvedeném prostoru. Ale potřebuji se současně vyvarovat chybovým stavům - falešným poplachům.

vodu bych předpokládal nedestylovanou

Nazdar.Tu máš nejaký odkaz, bobhobby.com/2008/01/27/wate … pic12f683/

Na co MCU? Pouzij tohle zapojeni, je to levne, jednoduche, na pripojeni staci jen 2 draty a muzes na ne tech snimacu navesit prakticky neomezeny pocet.
Nepises k cemu to chces pripojit, ja to mam zapojeno primo na vstup GSM brany u alarmu, ma vstupy tazene pres cca 10K na +12V. Vstup mam nastaveny tak, ze ignoruje sepnuti kratsi nez 1s. Ke snimacum vedou desitky metru dratu tazenych vedle silovych kabelu, a za asi rok provozu zadny falesny poplach.
Citlivost je dostatecna, reaguje to i na spojeni elektrod rukou.

dík, to vypadá dobře, co tam máš za ty tranzistory?

To uz nevim, nejspis KC635 protoze jich mam doma nekolik tisic a tak je pouzivam na vsechno. Melo by to fungovat s vicemene jakymkoliv tranzistorem. Kondik si taky nepamatuju, ale odhadem tak 10-20uF je tam pro potlaceni ruznych spicek nachytanych z okoli (EMC) a jeho svodovy proud zajistuje, ze baze nevisi upne ve vzduchu. Dej tam normalni “cerny” elektrolyt co najdes v supliku.

díky, půjdu na to, konečně jsem vyšetřil trochu času:)

mohu tedy použít jako náhradu např. BC639 - gme.cz/bipolarni-tranzistory … -p210-051/ ? Díky.

mozes ked ho mas doma, lebo inak nevidim dovod davat tranzistor co znesie 1A a navyse ma prehadzane vyvody.

A doporucoval by som vyskusta najprv ako sa to bude spravat kedze tanzisoty sa vyrabju s betou od 100 do viac ako 600. (oznacene pismenami A,B,C) Tak aby si to stym zosilnenim neprehnal…

nemám jej, jen přemýšlím, co koupit a nezvorat to:) nasel jsem, že bc635 je náhrada za kc635, kterou jsem nikde nenasel (GME, SOS).

Dej tam jakykoliv maly NPN tranzistor co doma najdes/z neceho vypajis, prip. kup nejlevnejsi co maji v krame.
Ty KC635 jsem pouzil proto ze byl po ruce, bude to fungovat s temer cimkoliv.