Zkušenosti s Atmel AVR ISP programátorem betterSTK200 na LPT

Chtěl bych si zkusit naprogramovat nějaký ten Atmel. Jelikož si nechci hned koupit relativně drahý programátor, chtěl bych se zeptat, zda na začátky by stačil tento Zatím chci programovat Atmel samostatně, až po koupi profi programátoru bych programoval přímo na DPS s dalšími obvody. Je tento programátor bezpečný? Nerad bych si něco odpálil na PC.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Programátor na Atmel”

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
betterSTK200.gif

Primo s timto programatorem nemam zkusenosti, podle zapojeni by to melo byt v pohode, maji tam ochrany LPT portu proti staticke elektrine a proti prozvoneni linky do LPT, CMOS budic pouzivaji jako oddeleni.
Ja jsem zacinal jenom s LPT programatorem pres 4 odpory, taky to fungovalo.
Musis na programovani pouzit program Ponyprog, coz me za chvili prestalo bavit, taky je tam docela “problem” nastavit spravne pojistky, ale pokud se v nich nebudes hrabat a pro zacatek ti bude stacit 1Mhz, tak si uzijes docela zabavy.
Potom te prestane bavit furt se prehazovat do Ponyprogu, tak si muzes poridit treba tenhle gme.cz/vyvojove-prostredky-pro-obvody-atmel/programator-avrprog-usb-v2-p752-447/.
Beha pod AVR Studiem, podporuje i Window7, akorat pod 64-bit musis vypnout kontrolu digitalniho podpisu ovladace…
AVR Dude ho dokonce umi pouzit jako HID, takze ani nepotrebujes ovladac.
Preji hodne uspechu…

To že budu muset použít Ponyprog je mě víceméně jasné, jelikož otamtud je ten programátor. Pokud bych do toho pronikl a viděl, že na to opravdu mám, tak jsem uvažoval o Dragonu nebo o [urlhttp://asix.cz/prg_presto.htm]Prestu. Pokud zjistím, že na moje pokusy bude stačit i ten z GME, tak nevidím důvod, proč bych měl za něj dávat 2x - 3x tolik. Zkouším to v Basicomu, jelikož ten je pro mě jazykem nejblíž. Tak se pak asi rozhodnu podle toho, co Basicom přímo podporuje. Ale to je docela daleká budoucnost, jenž teoreticky ani nemusí nastat a do té doby bych chtěl používat výše uvedený programátor.

P.S. Ten bastl vychází asi na 100Kč. Říkám si, zda by se nevyplatilo koupit si ten programátor hotový z GM a vědět, že chyba je v programu a ne v programátoru. Navíc podporuje Basicom a na pozdější možné hrátky s jtagem bych taky nemusel zapomenout.

Pokud máš HW sériovej port, stačí do úplnýho začátku https://forum.mcontrollers.com/t/jak-naprogramovat-attiny45-doporucte-jednoduchy-programator/1494/7

HW sériový port mám, ale jen na základovce. Záslepku s konektrorem jsem nikdy neměl. V manuálu k základovce žádný podrobný popis sériovýho konektoru není. Je to jen klasický obdélníkový konektor s označením pinu 1. Pokud bych předpokládal, že 1 pin na základovce je i 1 na canonu, tak bych si ten programátor mohl vyrobit. Nevím však, jak je číslovaná druhá řada konektoru. Vím že se používají dva styly číslování konektoru. Jeden typu “čtení řádků” 1,2,3,4,5 a druhá řádka 6,7,8,9,10 ale pak občas i “smyčka” 1,2,3,4,5 a druhá řádka 10,9,8,7,6. A já nemám tušení který je zde použit.

U toho LPT se mě líbila představa že je to i současně při napájení. Takhle budu muset připojit na společnou zem zdroj 5V, ale to by mělo být i tak bezpečný, když napájím ten laboratorní zdroj ze stejný fáze?

Dvouřadý MLW konektory se značej tak, že jsou u sebe nejbližší čísla, tedy žádná 6 vedle 1. Ve tvym případě je dvojka nad 1 a trojka vpravo od 1.
Pro jistotu můžeš dát odpor i mezi MISO a port.
Na mý desce je to jako na obrázku. Záslepka z nějakýho starýho šrotu tam funguje správně.
COM cone.gif

Tak po dlouhém rozmýšlení jsem dospěl k názoru, že než hledat chybu v programátoru, v zapojení či programu, bude pro mě nejjednodušší si pořídit doporučený programátor z GM a omezit tak okruh možných problémů.

  1. Tak jsem si pořídil programátor zGME. Můžu s ním napájet ATmega48, když v datasheetu je, že chodí od 1,8V do 5,5V a na napájecím pinu od programátoru je asi 4,2V? Programovat bych ho chtěl zatím samostatně, až někdy později v zapojený v dalších obvodech. To bych už samozřejmě využil externí napájení,

  2. K tomuto programátoru je v návodu napsáno, že se má použít při použití sériového portu zvolit programátor STK500. Pokud tuto volbu použiji, tak potřebuji soubor STK500.exe, jenž na HDD nemám. Proto jsem zvolil nikoliv STK500, jak tam doporučují, ale STK500 native driver. Bude mě to chodit? Nerad bych něco poškodil. Další varianta je použití avrdude a používat usb napřímo, ale nechce se mě používat programy dva, když to měl zvládnout jeden.

Ahoj.
To ze je tam 4,2 V je trosku podezrele, ale treba je to v poradku…
Napajet to muzes pokud tvuj board neodebira vice nez 500 mA.
To znamena za na naprogramovani cipu a blikani nejakych 10 LED v pohode…
Ale na pohaneni serva uz to neni…
Ale neni nic jednodussiho, nez vzit jakyholiv adapter ze zarizeni (stary modem, tiskarna, nabijecka apod) >7V a pripojit ho na 7805 a mas 5 V do 1 A.
nebudes se bat, ze odpalis programator, nebo USB port.

Co jsem tak pochopil tak to funguje takto.
Nejdriv zapojis programator do USB nainsatlujes ovladace…
Pote nainstalujes BASICOM
pote nainstalujes AVR Tools (Ja bych to asi udelal tak ze nainstaluji avr studio , v ovladaci panelech se objevi nejenom to studio ale i Jungo driver a AVR Tools a potom bych ten Jungo driver a AVR studio odinstaloval. Mozna je dostupny ten AVR Tools nekde na netu, nevim, nechce se mi to hledat…
No a potom uz mas k dispozici ten soubor STK500.exe a postupujes dale podle navodu…

Rozhodne bych se nebal experimentovani, vim, ze zacatky jsou vzdycky trosku bojacne ( a kdyz se dotknu toho pinu rukou tak to bouchne?), ale je to v pohode… Vsak uvidis za mesic… Neboj se experimentovat, pokud neudelas vyslovenou botu, tak se nic nestane… I ta Atmega vydrzi docela hodne…

  1. Zatím hodlám nahrávat program do Atmelu dřevním způsobem - vyndám Atmel ze zapojení a připojím ho k programátoru, naprogramuju a vrátím. Toho, že by nepřežil Atmel si hlavu nedělám (i když to nepotěší), ale spíš z toho, že bych odpálil něco na počítači. Tam by mohla být škoda klidně 100x dražší. Takže dokud v tom nezískám jistotu, tak to budu dělat takto. Na propojení programátoru a nepájivýho pole jsem si vyrobil redukci a dokud nebudu mít naprostou jistotu, že tam není nějaká chyba, tak to k PC nepřipojím.

  2. Opoměl jsem zde uvést, že jsem měl nainstalovaný Bascom a AVR studio už předtím, než jsem se vůbec rozhodl pro tento programátor. Ale STK500.exe na disku nikde není. V adresáří AVR Studia 5 je sice podadewsář STK500, ale obsahuje pouze soubory upgrade.exe, stk500.xml, stk500.ebn a podadesář XML kde jsou v xml souborech informace o čipech.

  3. Ohledně zdroje není problém, jen se bojím představy, že zapojím zdroj do něčeho, do čeho “sahá” i PC. Zdroj jsem si pořídil podle rady z jiného fóra tento a nelituju toho. Původně jsem byl přesvědčený, že zdroje co umí to co zvládá tento zdroj musí stát alespoň 10 000Kč a to jsem nebyl ochoten investovat.