Připojení plochého kabelu na samořezný konektor / patici

Ahoj,
Potřeboval jsem si vyrobit pomůcku, kterou bych mohl na malou vzdálenost vyvést patici pro integrovaný obvod. Díval jsem se do katalogu GM Electronic a nalezl jsem tam tzv. samořezné patice KK10025C a plochý vodič FBK10H. Patice mají pravděpodobně stejný systém pro připojení plochého (páskového) kabelu, jako mají např. známé prořezávací dvouřadé konektory, se kterými se člověk setká u ATAPI/IDE pevných disků nebo FDD disketových mechanik v počítači.

S použitím těchto konektorů nebo patic jsem nikdy neměl zkušenost, ale předpokládal jsem, že stačí vodič správně nasadit na patici a přitlačit kryt a kontakty se již postarají o zbytek, prořežou izolaci a přitisknou se k vodiči. Zkusil jsem to na patici a kabelu (jejich obrázky jsou níže), ale nefunguje mi to. Jednotlivé vodiče pásku kabelu jsou přitlačeny mezi kontakty, ale žádný z vodičů nemá kontakt s pinem patice. Může mi prosím někdo říci, udělal jsem někde chybu? Je to připojení plochého kabelu na prořezávací kontakt nutný nějaký speciální nástroj, jako např. je na krimpování UTP konektorů?

Děkuji,
Tomáš Vrabec
samorezna-patice.jpg
plochy-paskovy-vodic.jpg

no mělo by to být přesně tak, jak píšeš. a prořízly to ty nože? speciálního nástroje netřeba. nemáš jen špatně odhadnutou řadu, když měříš piny s žílami?

Když jsem zpátky vyndal tu zacvakávací krytku, tak všechny vodiče byly zajety mezi svoje nože. Na první pohled to vypadalo v pořádku. Evidentně ale není izolace úplně prořezána, protože tam není kontakt. Snažil jsem se nože více secvaknout pomocí pinzety a mrňavých kleští. U jedněch se to povedlo a druhé jsem ulomil - tudy cesta nevede. Co se týče mého postupu, tak mě jedině napadá, zda jsem neměl koupit šedý kabel místo barevného. Třeba zda nemá šedý kabel tenčí izolaci nebo tak něco, protože na všech hotových kabelech s dvojřadými konektory, jsou k vidění šedé páskové vodiče a ne ten barevný…

Myslíš to tak, zda je stejně pinů jako žil kabelu? Každý pin, má svoji žílu, to je v pohodě.

ne, myslím to tak, zda měříš vodivost správný pin-správný vodič. nemáš-li enormně špatný vodič - ve smyslu nevhodný průřezem, musí to fungovat.

Měřím to dobře, na to jsem dal bacha. Jestli je vodič připojen k pinu jsem navíc měřil tak, že jsem se měřícím hrotem dotkl přímo mědi vodiče na zastřižením konci vodiče a zda je hrot připojen jsem testnul na druhém konci.

Koupím další patice a zkusím to znovu. Díky.

no a dal sis fakt bacha, že pin 1 je pin 1? vím, že je to někdy nepřehledné. ale že by se nepropojil ani jeden pin je fakt prakticky nemožné. jak meříš dobré propojení?

Narazil jsem na podobný problém, který spočíval v tom, že první vodič kabelu nebyl připojen na pin1 konektoru, ale na druhou stranu (pin20 pro DIL20).

přesně něco takového myslím

Došlo mi to, jak to bylo myšleno, ale v tom problém není. Krom toho, že jsem měřil piny i bez připojené krytky a tedy jsem přesně viděl, kam co vede, tak jsem s připojenou krykou měřil každý pin s každým, takže na problém PIN1 -> PIN10 bych přišel.

Moc díky za zájem o toto téma.
Tomáš Vrabec

tak ačím to tedy měříš? je v pořádku ten kabel? tohle je totiž fakt divný.

Měřím pískadlem v multimetru. Samotný kabel jsem také testoval, nabodl jsem měď na konci kabelu v místře přestřižení…

mne se to nějak nezdá:( tak pak dej vědět u dalšího pokusu.

Není třeba možné, že by se ty kontakty při prořezávání vysunuly ven? Podle DS mají vyčnívat z patice 3,9 mm a kdyby se posunuly vlivem prořezávání, mohly by vyčnívat i 5 mm. Tím by se vysvětlilo, proč se izolace nedostatečně prořízne.

možné je vše, ale pokud jsi vše dělal dle logiky věci, tak by k ničemu takovému dojít nemělo… a říkáš, že okolo vodičů je to zařízlé ok., jen že nebyla prořízlá izolace, tak to chápu já.

I na tyto konektory existují krimplovací kleště. Bohužel cena je na amatérský použití vysoká. My jsme nedávno do firmy kupovali nový a byly asi za 3500 Kč holý. A to jsme brali skoro ty nejlevnější. K tomu jsou potřeba ještě redukce. Ty se pohybují v cenách lehce pod 1000Kč na každý druh konektoru. Takže pokud těch konkrétních konektorů nebudeš dělat desítky, tak se to nevyplatí kupovat.

Když jsem “krimploval” podobný konektor doma, tak jsem si ho opatrně upnul do svěráku a jeho přitažením zlehka nabod plochý kabel na kontakty. Přitom jsem neustále kontroloval, zda kabel neujíždí do strany - to potom se kontakty často netrefí do měděného jádra. Když hrozilo, že začnu lisovat samořezné vývody, tak jsem přestal. Toto jsem dělal bez spony, jen vhodně podložený konektor, tak aby šel upnout a nic se přitom nepoškoilo. Já měl výhodu v tom, že na druhé straně žádné nožičky nebyly. Pak jsem vzal hodinářský šroubovák a na každý drátek jsem před a za příslušným kontaktem zatlačil, aby prolez až úplně dolů. Sice je to dosti amatérské, ale fungovalo to. Sice jsem tohle používal na trochu jiný konektory, ale nevidím důvod, proč by to nemohlo tady fungovat stejně.

no nevím, jsou to samořezné konektory a já to vždy dělám tak, že vezmu konektor, přiložím přesně k němu plochý vodič, přitlačím krytku a docvaknu. nikdy jsem se přitom nepotkal s uvedeným jevem, už jsem takto udělal desítky konektorů.

Já jsem dělal spíš tak 10-20 konektorů a taký jsem to zkoušel jen zacvaknout se sponou, ale prakticky každý byl vadný, proto jsem to pak začal dělat tím způsobem, co jsem popsal. Ale asi to bude rukama. :laughing:

no já sjem obecně velmi, velmi nešikovný:)

Děkuji za radu Techniku, díval jsem se a v tomto ten problém není.

Kolbaba71: Díky moc za podrobný návod.

Tento problém jsem vyřešil jednoduše - konektor (patici) jsem dal do kontaktního pole.

Z mého laického pohledu by to takto mělo fungvat právě proto, že jsou to samořezné / samoprořezávací konektory, ale praxe (moje a Kolbavova) ukazuje opak.

A byly prosím vadné úplně (všechny kontakty) nebo jen některé kontakty?

Kolbaba71, radekpaos: jaké prosím používáte kabely? Šedý jako je u pevného disku nebo barevný jehož fotka je na začátku tématu?

Moc děkuji,
Tomáš Vrabec

já používám šedé i barevné a různorodé konektory různých výrobců a různých počtů nožek. a nikdy žádný problém nenastal.