Zdvojnásobení rozsahu panelového analogového ampérmetru

Ahoj,
potřebuji dvakrát zvětšit měřící rozsah (z 3A na 6A) analogového panelového ampérmetru. Mám to v plánu udělat tak, že změřím jeho odpor a pak k němu připojím rezistor o stejném odporu, díky čemuž bude mít jeho bočník poloviční odpor a celý měřák tedy bude mít dvojnásobný rozsah. Je to prosím tak správně?

Děkuji.
Daniel Kahánek

Asi jo, ale najít odpor s požadovanou přesností bude problém

Správně je to teoreticky. Prakticky narazíš na problém s měřením onoho odporu. Běžné voltmetry jsou totiž schopné obvykle měřit s přesností maximálně na jednotky ohmů. Odpor ampérmetru bývá menší.

Tipnul bych, že jednodušší bude k ampérmetru dát paralelné naslepo třeba 0R1 a pustit přes to proud známé velikosti. Z toho proudu a výchylky ampérmetru (nebo z napětí na známém paralelním odporu a známého celkového proudu) pak potřebná data spočítáš.

Len chcem podotknut, ze prud znamej velkosti zmerias prave tym Ampermerom. T.j. kontinualne merias prud, paralelny odpor solichas dovtedy, dokedy na sa displayi neobjavi polovicna hodnota. Ak mas povodny rozsah 3A, potom si najdi zdroj prudu v okoli 2,7-2,9A.

Aha, nedošlo mi, že tam bude tak mrňavý odpor. Je to samozřejmě logické.

Panelový ampérmetr zapojím do série s dalším ampérmetrem do zkratu na regulovatelný zdroj a pomocí proudového omezovače tam nastavím přesně 3 A a budu zkoušet bočníky tak dlouho, dokud se „nevypíše“ 1,5 A.

Ještě mně napadlo tam jako bočník dát 10 ohm (menší se nedělá) 10-ti otáčkový trimr 64 Y 10R. Trimr je ale jen na 0,5 W a navíc mám obavu, zda se mu v čase nebude měnit odpor (stárnutí, změna teploty, atd.).

Velice děkuji,
Daniel Kahánek
64y-trimr.jpg

Nebo si nastav proud a změř napětí na A-metru. Měřit mOhmy je problém, ale mV jsou vpohodě. Pak si spočítej ten odpor ampérmetru.

Chudák zdroj, mohl bys dát do série alespoň nějakou žárovku když už nemáš jinou zátěž.