Jak na zapamatování logické hodnoty?

Ahoj, mám TTL logiku. Dejme tomu, že linka je pořád v nule, potřebuji detekovat, že se na této lince objeví jednička - ale ta tam může být jen chvilku. Potřeboval bych, aby když tam jednička projde, detektor cca dvě vteřiny tu jedničku podržel (tedy na výstupu má být jedna, i když už na vstupu je zase nula). A naopak (je tam 1, může přijít nula). Jde to nějak rozumně bez mcu zařídit? Díky.

Třeba 555kou.

a neexistuje na to nějaký loický obvod pro více vstupů a výstupů? budu to potřebovat cca pro 20 vstupů a nechci to řešit 20x jedním obvodem. Díky.

Předpokládám podle zadání, že to má fungovat tak, že když je na vstupu konstantní hodnota a přijde změna, tato změna je na výstupu podržena 2s a dále se pokračuje hodnotou na vstupu ať je jakákoli až do další změny.

Možná by exitsoval vícenásobný mko (ikdyž jsem ho zatím neviděl), ale rozhodně by už neuměl pamatování obou stavů.

Pokud chces jeden pin, tak ti staci ta 555. Pokud ovsem potrebujes obslouzit 20 pinu, obavam se ze bez uC to nepujde. Dokonce potrebujes uz nejake lepsi uC tiny13 to taky neutahne :slight_smile:
A pokud pouzijez 556 tak jich bude jenom 10.

ahoj, přesně tak

ještě dodám, že tam mohou vzniknout teoreticky zákmity, to by pak asi bylo lepší řešit to mcu, že?

Záleží to jen a jen na tobě pro co se rozhodneš, já bych šel do mcu, jednoduché obvodové řešení, více možností, dodatečná úprava…

Alebo tie vstupy ošetriť vhodnými RC členmi aby k zákmitom nedochádzalo.

Netreba vždy hľadať cestu MCU, ale na druhej strane práve na takýchto jednoduchých aplikáciách sa k nim môže časom vyvinúť láska :slight_smile:

Tam kde sa dá použiť nejaká pomalá logika, či nedajbože 555-ka je napríklad taká ATtiny13/25-ka plná pôvabu a elegancie :slight_smile:

asi p;jdu do mcu, jen si říkám 20 vstupů je 20 výstupů, to je 40 pinů, ale výkon nepotřebuji skoro žádný a logika je jednoduchá. Jenže 40 pinů v DIP nabízí jen ty nejpokročilejší MCU a to se mi zdá zase škoda:) Škoda, že není nějaký TTL obvod v DIP 40, který by toto dělal:-)

Ty výstupy budou zatížený, nebo jen logika? Za určitých okolností by se to nechalo spláchnout jen s 20ti piny. Další možnost je použít na výstup posuvné registry s klopáky na výstupu.

pujde jen o logiku, zátěž tam neplánuji.

V tom pripade sa mi zda daleko efektivnejsie i z hladiska navrhu plosneho spoja pouzit 1x ATtiny 3x74HC165 a 3x 74HC595. Od mcu k IO idu iba styri dratiky.

Alebo mozno este elegantnejsie bude pouzit 2xPCA9555 co je 16xIO na I2C a potom z tej ATtiny Ti este tri piny ostanu volne.

Tie rozsirujuce IO svaby si umiestnis co najvyhodnejsie k rozhraniam a medzinimi natahas iba par dratikov. Respektive si mozes spravit stavebnicu v ktorej bude prepajat cez 6 pinovy konektor (2xGND, 2x5V, SDA, SCL) rozny pocet modulov a na kazdom bude napriklad jedna PCA9555.

aleb onieco take :smiley: sxlist.com/images/www/hobby_elec/e_cpld.htm

ahoj, ted to budu resit pro jeden vstup, mohu požádat o nějaké nasměrování, jak s tou 555tkou? Koukal jsem, že bych ho zapojil jako MKO, ale tam spouštěcí impuls musí být kratší než výstupní a to bohužel nemohu vždy předpokládat. Díky.

nemusi byt kratsi, moze byt aj dlhsi, ale MKO navysupe generuje konstantny impulz. V Tvojom zadani si nic nepisal, ze linka moze byt v log. 1 dlhsie ako 2s. Riesit to mozes dvojvstupovym hradlom OR (vystup z MKO, stav linky). To sa samozrejme da zrealizovat aj dvoma diodami so spojenymi katodami. ae prave pre castu zmenu poziadaviek v priebehu vyvoja a vyskumu Ti vrele odporucam prave ten MCU. Pises, ze v 40pin puzdre du len tie navyspelejsie mcu. To nie je pravda. Taka Atmega16 je v podstate atmega8, len ma 32 IO.

ad nové zadání - jj, situace je teď jiná, jen jsem na to navázal (jde o zcela jinou situaci). Našel jsem řešení ve stylu kondenzátoru mezi vstupní “okruh” a pin 2 u NE555, ale ještě jsem to nezkoušel.

Atlan, dík za ten odkaz předtím, ani nevíš že jsi mi zrovna pomohl :slight_smile: