Cínovačka-pájecí lázeň,nádoba,vana,soldering pot -zkušenosti

Ahoj,
nedávno jsem objevil existenci tohoto produktu. Pro neznalé jako já se jedná o malou nádobku ve které je neustále nahříván cín, resp. pájka a celé zařízení slouží k rychlému cínování předmětů, které se jednoduše ponoří do rozžhaveného cínu, resp. pájky.

Poměrně často pocínovávám různé kabely a vodiče, resp. jejich odizolované dráty nebo licny (lanka). Říkám si, že by mi to mohla tato hračka značně zjednodušit. Máte prosím s cínovačkou někdo vlastní zkušenost? Zajímá mě hlavně, zda to funguje, zda to má význam.

V česku je to pěkně drahá sranda, ale v zahraničí se dá koupit velmi levně, viz. např: s.dealextreme.com/search/soldering+pot

Díky, Barťas

Ahoj.
Ja osobne bych to nepouzil z techto duvodu…
Po byte se mi potuluje male dite, takze potencialni riziko opareni cinem je vysoke.
Stejny duvod plati i vzhledem k me osobe, predpokladam, ze pri namaceni dratku by se mi urcite stalo, ze rukou strejchnu o nazhavenou misku, leknu se a oparim se jeste jednou.
Pokud nedelam s nepajivym polem, stejne mam mikropajecku nazhavenou a ocinovat dratek je behem sekundy hotovo.

Souhlasím, také mě hned prvně napadlo, že je to nejenom cínovací nástroj, ale že to může být použito i jako mučicí nástroj :smiley:. Na druhé straně páječku přece také nenecháváš zapnutou, když se ti po domě potuluje dítko. Opatrnost to chce rozhodně extrémní, ale kvůli bezpečnostním důvodům se rozhodovat nebudu.

Páječkou se dá cínovat rychle, ale pokud potřebuješ rychle pocínovat padesát datových vodičů, kterým navíc vadí dlouhé působení tepla (vyjíždí jím izolace), tak tento nástroj může být dar z nebes.

Teď mě ještě napadlo, že to má americkou zástrčku. Dát tam českou resp. francouzskou není problém, ale co 110 V? Říkám si, že by to díky teplotní regulaci mohlo fungovat korektně, prostě to bude nahřívat impulzy s nižší periodou, protože 230 V tomu dá dvojitý příkon (velmi zjednodušeně).

Děkuji.
Bartoloměj

No, to by mne také zajímalo. Myslíte, že to může fungovat na 230 V?

Daniel

Záleží jesli přežije elektronika. Osobně křišťálovou kouli nemám abych se do toho na dálku podíval, tudíž nemohu víc říct.

Jenom mně šlo o to, jestli je to teoreticky možné, že to bude fungovat…

Na tom odkazu co jsi sem dal jsou všechny na 220V.

Ahoj,
já vím Petře, díky za upozornění, ale chtěl jsem to koupit na eBay, kde je to levnější než na DealExtreme a zda to bude fungovat na 230 V, když je tam US zástrčka, mě stejně jako Danka, zajímá hlavně teoreticky.

Děkuji.
Bartoloměj

Přečti si, co jsem napsal výše. Víc ti k tomu NIKDO, kdo to neměl rozebraný neřekne. Jak asi můžem vědět, dovolený napětí kondenzátorů, triaku nebo jinýho spínače, popř. jejich maximální proud.

Jesli je regulace zpětnovazební a jsou součástky dostatečně dimenzované, tak to pojede. Když nebude platit to první, nebude souhlasit teplotní stupnice, když to druhý, tak to chcípne.
Výrobce to mohl navrhnout tak, aby pro jiný trh stačilo jen vyměnit kabel, ale to my nemůžem tušit.

Přesně toto jsem chtěl slyšet, myslím si to samé, takže jsi mi to potvrdil. Asi to risknu, za tu cenu to stojí. Děkuji piityy.

Děkuji.
Bartoloměj

v tom odkazu je to napsané 220V/50Hz

Když koukám na ten odkaz, taky by mě zajímalo, kde vyčetl 110V…

Mam pocit ze nevidel evropskou zastrcku a pouzil uvahu
neevropska zastrcka=110V

Jak už jsem psal, mám to v plánu koupit na eBay, kde je to levnější, než na DealExtreme (odkaz na DX byl jen pro představu) a na eBay je u některých přímo uvedeno 110 V.