Elektronické zapojení pro přerušení okruhu indikační LED

Ahoj,
řeším právě problém, který by se dal nejjednodušeji vyřešit pomocí malých signálních relé, ale ty se nemohou z důvodů jejich přílišné velikosti použít.

Potřebuji vymyslet zapojení, které by mi přerušilo a zpátky zapojilo libovolnou indikační LED na panelu, která je ovládána z přístroje, do něhož není možné zasahovat. LEDky jsou napájeny z 5V logiky a mají samozřejmě v sérii rezistory. Mohou fungovat tak, že jsou spínané +5V nebo GND a mé zapojení musí být univerzální, tzn. musí fungovat pro LEDky spínané VCC i GND. Dále by spínač měl mít přijatelný odpor, aby se nesnížil jas LEDek. Spínače budou řízeny z mikrokontroléru.

Přikládám schéma, jakým způsobem např. pomocí MCU spínám buzzer (pípák). Je to minimalistické zapojení, kde šetřím množství součástek. Mnozí z Vás mi teď asi vytknou absenci rezistoru mezi portem a N-MOSFET tranzistorem. Z mých zkušeností ale vyplívá, že tam nemusí být. Tento způsob spínání LEDek N-MOSFETem ale nemohu použít nebo si alespoň myslím, že by to nefungovalo univerzálně.

Napadá Vás prosím jak to udělat jinak a hlavně s co nejméně součástkami?

Díky. Lubomír

Odpor u mosfetu být nemusí(není to bipolární tr.), je jen prvkem pro zvýšení spolehlivosti.
Zapojení můžeš mít úplně stejné. Pouze pokud budou ledky spínané ke GND, nepůjde tvůj tranzistor na GND, ale na pin onoho spínače.

Ahoj,
moc děkuji za odpověď.

To je právě problém. Já v podstatě potřebuji zkonstruovat jakýsi elektronický spínač / kontakt relé. Jinak řečeno moje konstrukce musí mít dva výstupní piny, které zapojím na libovolně přerušené vedení nějaké LED. Konstrukce tedy musí být tak univerzální, aby ten kdo jí připojuje, nemusel vědět, zda je k LED připojována zem nebo VCC. Ten kdo bude konstrukci připojovat bude znát pouze polaritu, tzn. bude vědět, kde je katoda a kde je anoda LEDky na panelu.

Díky. Lubomír

Teď mě napadlo, dát tam dva tranzistory a LED mezi ně…

A co použít takové relé, je menší než ten PIC.

Kde je problém? Tvůj FET se připojí vždy mezi GND a diodu nebo mezi spínač původního obvodu (spínající zem) a diodu. Fungovat to bude stále. Je zcela jedno, jesli je spínač původního obvodu u GND nebo u Vcc.

Děkuji. To jsem chtěl udělat původně, než jsem si uvědomil, že by jich tam muselo být více (deset nebo dokonce dvacet) a to je pak tranzistor podstatně menší. Nemluvě o ceně.

Máš pravdu. Jsem hlupák - problém byl mezi stolem a židlí. Na kontaktním poli jsem totiž měl na testovacím tranzistoru neustále připojenou zem na Source a díky tomu mi zapojení, kde byl spínač mezi LED a zemi, neustále svítilo.

Myslíš si prosím, že toto zapojení, tzn. přerušení vedení LED pomocí N-MOSFET, je v mém případě vhodné řešení? Mě osobně se to jeví jako nejjednodušší a nejlepší. Pouze jeden tranzistor, odpor řádově v ohmech a to nejhorší, co se může při zapojení stát, je přehozená polarita (záměna Drain a Source), díky čemuž nebude vypínání fungovat a LED bude pořád svítit.

Jinak v zapojení jsem použil BS108, ale teď jsem se díval na nabídku GM a mám v plánu používat BS170, což je nejlevnější unipolární tranzistor s N kanálem v TO92 a přitom má lepší Rds (5 Ohm oproti 8 Ohm u BS108). Je to prosím dobrá volba?

Moc děkuji piityy!

Lubomír

S výběrem konkrétníh typu ti nepomůžu. Osobně na nízkoproudové záležitosti FETy nepoužívám. Obzvlášť ne, když jsou přímo vystaveny působení ESD a jiným přepětím, což je tvůj případ. Jsou na to velmi citlivé. G má maximální napětí typicky 20V. To se na něj stačí blbě podívat a má to za sebou. Bipolární tranzistory jsou z tohoto pohledu mnohem blbuvzdornější.

Já mám s nimi super zkušenosti. Zatím mi snad nikdy žádný zapájený MOSFET neodešel. Zkusím a uvidím :wink:.

Mnohokrát děkuji piityy, velice si mi pomohl. Pokud by ti to nevadilo, tak bych měl ještě pár teoretických dotazů ohledně FETů, ale založil jsem pro ně nové téma.

Lubomír