Ovládání vypínače světla pomocí MCU

Ahoj, prosím o kontrolu “myšlenky”. Chci si udělat ovládání vypínače na světlo, použiji pro to Attiny85-20. Z mcu budu ovládat relátko, které mi bude spínat zátěž (světlo, fázi). Použiji ochrannou diodu pro spínání relátkem. Na další pin mcu přivedu tlačítko a při sepnutí tohoto tlačítka sepnu relátko. Současně na jednom výstupním pinu MCU budu číst stav, zda je zapnuto či ne. Případně k tomu přidělám vzdálené ovládání (programový usart, pak by tlačítko sloužilo spíš jako přepínací).

Přerušovat přes relátko budu fázi, obvod bude od MCU relátkem zcela odstíněn, tj. nulák i ochranný vodič do obvodu nezasáhnou.

Zapomněl jsem na něco nebo na to jdu blbě? Díky.

Zatial to je OK :slight_smile:

Až na drobnosti. Možná je to myšleno dobře, ale stylizováno naprosto nesprávně.

Pokud je tím myšlena dioda pro ochranu prvku spínajícího cívku relé, tak ano. Jinak nevím, o co jde.

Procesor přeci ví, jesli má relé zrovna sepnuté či nikoli (sám ho ovládá). Proč další pin?

ano, přesně tak…

chyba na mé straně v nedostatečném popisu - to čtení myslím kvůli nadřízenému systému.

To neni tak docela pravda a proto se vetsinou k relatkum nebo stykaci davaji pomocne kontakty, aby procesor vedel, jestli je relatko opravdu sepnute. Muze klidne vyhoret, procesor si mysli ze ho spina, ale neni to pravda, takze to pozna podle zpetne hlasky

no a jak se ty pomocne kontakty realizuji? to uz musi byt to rele na to uzpusobeno nebo ne?

chyba na mé straně v nedostatečném popisu - to čtení myslím kvůli nadřízenému systému.

No ved predsa ten maly MCU vie co spravil, tak vie co ma nahlasit “hore”.

Ja som to povodne pochopil tak, ze chces snimat cez optoclen, ci je pred rele napatie a to tam moze byt nezavisle od stavu rele.

ne, větou “Současně na jednom výstupním pinu MCU budu číst stav, zda je zapnuto či ne.” jsem opravdu myslel to, že MCU bude indikovat, zda se svítí nebo ne někomu výš.

Aha, tak som to pochopil.

pises “na jednom vystupnim pinu budu cist stav”

No to ho ale mozes citat priamo z pinu ovladajuceho rele. Ci?

muzu, ale ja jsem už dopředu uvažoval o nějakém protokolu (viz zmiňovaný usart - sériový přenos) či nějaký jednoduchý vlastní (třeba krátké 0, dlouhé 1 - svítí a naopak, jako odolnost vůči rušení.

To záleží na požadované bezpečnosti a/nebo spolehlivosti. Z tohoto hlediska by ovšem byla důležitější detekce napětí před i za relátkem nebo měření proudu. Zničení silových kontaktů je totiž minimálně stejně pravděpodobné jako zničení cívky.

Obyčejné relé s více spínacími nebo jinými kontakty.

Ohledně předání informace výše: buď můžeš použít zmíněné vícekontaktní relé, optočlen připojený na řídicí pin relé nebo nějakou tu komunikaci. Ovšem v případě prvních dvou se nějakým rušením nemusíš moc zabývat - spínání žárovky obvykle nevyžaduje rychlou odezvu a tak můžeš signál hodně tvrdě filtrovat (reakční doba 1s nemůže být problém). Nejdřív to protlač RC článkem a ochrannými obvody. Jakési šumy ignoruj a teprve stabilní hodnota po dobu 1s nechť je pro tebe požadovaná informace.

jak jednoduché! musím se ještě hodně, hodně učit. díky všem.