Revize 10 let staré elektroinstalace - ano či ne? Jak na to?

Dobrý den,
našla by se zde prosím dobrá duše a poradila mi, zda dělat či nedělat revizi u elektroinstalace, u které je to možné (není pod zdí)?

Před deseti nebo patnácti lety nám na chalupě dělaly kompletně nové elektrické rozvody. Ta stará elektroinstalace byla tahaná ještě starými hliníkovými vodiči, které jako izolaci měli tenkou gumu a černý hadr, prostě hnus :wink:. Ta nová je samozřejmě již moderní v mědi. Vše vede na povrchu na dřevě. Jako krabice jsou použity vodotěsné krabice (níže na obrázku jsou modernější IP67, ale v chalupě jsou ještě nějaké starší, myslím IP56) a zásuvky a spínače mají také nějaké vyšší krytí. Vše je podloženo azbestovými destičkami (už to samozřejmě není azbest, ale nějaká náhrada). Kabely jsou tam klasické černé a kulaté 2,5 mm2 a jsou táhnuty v plastových lištách.

Známí mi poradil, že když už je to nějaká chvilka, co jsou ty rozvody hotové, tak by se prý u elektroinstalace měla otevřít každá krabice, zásuvka, spínač, světlo, atd. a dotáhnout šroub. U něho v práci (už je to dávno, ještě za těžkého komunizmu) se prý jednou za rok na pár dní zavřela hala a naběhli elektrikáři, kteří jenom dotahovali šrouby. Prý by se to mělo dělat i dnes a to i na dnešní mědi.

Moje otázka zní, je to nutné? Moc se mi do toho nechce a říkám si, jak se to asi dělá, pokud je vedení táhnuté ve zdi a rovnou si odpovídám, že nijak. Co myslíte?

Děkuji Vám.
Jiří Klepl
zasuvka-na-povrch.jpg
krabice-acidurka.jpg

To se dělalo u hliníkových rozvodů, dnes už se to na slaboproudých rozvodech nedělá. Pokuď ti to tenkrát udělali poctivě, tak bych se tím asi moc netrápil.

S tímhle bys asi dostal kvalifikovanější odpověď na elektrika.cz. Tam se fóra učastní revizní technici a další povolané osoby :wink:.

v poradku

v poradku ale za predpokladu ze je to 3x2.5 J (cerna/hneda,modra,zlutozelena)
tohle by proslo, zalezi kam je to vse pripojeny, tzn. rozvadec,jisteni, privod do rozvadece,
a jestly delat revizi nebo ne ? pokud by si ji chtel nechat pojistit (chatu) je mozny ze by byla potreba revize, popripade mit jistotu ze pouzivani el.spotrebicu v teto soustave bude bespecne , nebo pri pozaru ci urazu el.proudem mit doklad ze soustava je v poradku …

jinak toto je spis na osobni obhlidnuti nez popisovani zde na foru,takle si tu muzem klabosit a pro tebe nepodstatna vec kterou opomenes zde rict nemusi vyhovet revizi

Ahoj,
moc děkuji za komentáře.

Věřím, že celý systém je udělaný v pořádku. Z mnoho referencí vím, že elektrikář, co to dělal, je čestný s šikovný. Jak je to udělané, jsem popisoval jenom proto, abyste měli základní představu, o co se jedná. Bavil jsem se s pár lidmi a prý by se to dnes udělalo úplně stejně snad jen se změnou, že by se dalo více proudových chráničů. Mám tam jenom jeden pro koupelnu, protože chrániče byly tehdy sakra drahé.

Líbí se mi toto fórum a věděl jsem, že zde dostanu jednoduchou odpověď od inteligentních lidí. Zeptat se přímo revizáka je jako zeptat se lékaře, jak si mýt ruce. Člověk dostane deseti minutový výklad a doporučení používat desinfekční mýdlo (-> zbytečnost).

To jsem si myslel a v to jsem doufal, díky.

Jiří Klepl

Bezpecnost nie je otazka viery ale poznania. Od toho su nariadene pravidelne revizie elektroinstalacii minimalne raz za cas, revizie predlzovaciek, elektrickeho naradia, … Ak to niekto berie ako buzeraciu a vytahovanie penazi z vrecka je to jeho vec. Kazdemu prajem aby sa mu nic neprijemne nestalo.

Ak by tu elektroinstalaciu pred tymi 10-timi rokmi robil aj Panbozko, kde je zarucene, ze sa niekde nieco vnutri nevyheglalo, alebo nenastala degradacia kvality materialu vplyvom starnutia? Pri urceni najdlhsich casov pre elektrorevizie sa nerozlisuje z coho je vedenie robene Al/Cu.

Priklanam sa k Piityymu nazoru, tam naozaj dostanes kvalifikovanu odpoved. Ak nepouzivas dezinfekcne mydlo, este stale je v serii s nim zapojena Tvoja imunita. Ak zacne niekomu horiet drevenna chatka rad si potom povie ze si mal precitat “desatminutovy vyklad” aby bol aspon trochu zorientovany v problematike. Jasne, ze zriedka kto vyhori a tak isto zriedka kto dostane zltacku od zle umytych ruk. Vsetko zavisi od toho aka je miera rizika. Ci ma niekto drevenicu a ci sa niekto pohybuje v prostredi kde zltacka realne hrozi. Nic nie je 100%, ide hlavne o zmiernovanie rizika. Ziaden bleskozvod nikoho na 100% neochrani pred uderom blesku.

Hlavne si zisti, ako casto su revizie v objektoch ako popisujes povinne predpisane. Poistovna Ta na to neupozorni, aby mohla proti Tebe v pripade udalosti nieco vytiahnut a tym sa zbavit povinnosti platit alebo sumu aspon kratit. Povinnost revizii nemusi byt uvedena v poistnej zmluve, lebo vyplyva z vseobecne platnych nariadeni. Ohanat sa potom tym, ze si dostal radu ze nemusis nic v tomto smere robit na zaujimavom fore od inteligentych ludi Ti asi moc nepomoze :slight_smile:

Drzim palce a daj vediet.

Ahoj,
děkuji Martine. Ten problém s pojišťovnou mě vůbec nedošel. Asi to nakonec pořeším více, než že bych se na to vyprd. Jedině mě mrzí, že pokud budu chtít být v pohodě vůči pojišťovně, tak bude muset revizi provést profesionál a nebudu to moci udělat já, protože potvrzení si sám sobě nevystavím, a proto to nebude zadarmo.

Ještě jednou díky.

Jiří Klepl

No ale on za to nesie aj zaruku. Ak to nedajboze vyhori a bude zato moct cast ktoru mal skontrolovat a oznacil za dobru, je to na nom.
Revizak nie je zodpovedny za skody z nedostatkov na ktore upozornoval.

Inak ak si vies kvalifikovane spravit sam reviziu, tak si ju sprav. Tu ide o papier az v druhom rade. V prvom rade je nevyhoriet.
Len na zaklade otazky som nadobudol dojem, ze nie si v obore doma. Pod reviziou sa samozrejme nerozumie iba dotiahnutie srobikov. Prave to so samotnou reviziou nesuvisi. To suvisi s az zistenymi zavadami a ich odsranovanim. Na reviziu samozrejme treba prislusne pristrojove vybavenie.
Nema zmysel dotahovat srobiky ak je namerany prislusny parameter v norme.

Ja som reagoval na nazor, ci vobec robit reviziu. Tak v drevennej chatke po 10-tich rokoch urcite ano.

Na tvém místě bych si radši tou revizí prošel. Přeci jenom má 10 let a už je to risk. Ale také se můžeš předpřipravit (jako na test do školy :smiley:). Budeš to pak mít jednoduší :slight_smile: Pokud nevíš jak se připravit, tak se zkus podívat na netu (např.: svkol.cz/revize-elektroinsta … -pripravit), je to sice jen stručně, ale alespoň budeš mít něco ready :wink: Tak ať se podaří :slight_smile: