Proudova zatizitelnost vystupu CM555

Dobry den.
Udelal jsem si doma takove bateriove svititko na umyvani rukou s obvodem NE555. Spinam s nim diody na primo. Zatizitelnost vystupu NE555 ja 200mA. Zarizeni pracuje cely den, nelibi se mi ovsem, ze odebira neustale 3-5 mA ve standby. CHtel bych ho tedy nahradit CM555 ale v datasheetu jsem nenasel, zda lze tento obvod zatizit stejnym zpusobem.
Mate nekdo zkusenosti?
Diky moc.

Od tvýho švába jsem ani nenašel ds. Ovšem TLC555 má u výstupu toto: “CMOS output is capable of sinking over 100 mA and sourcing over 10 mA”.

Aha. Oni si to v gme pojmenovali asi jak chteli, pri otevreni datasheetu se objevi v nadpisu TS555. Nicmene u tohoto je napsano akorat High current output capability, tak co si ma clovek pod tim predstavit.
Nicmene TCL555 tam nemaji.

Dej tam tranzistor a nemusíš to dál řešit :wink:
Jesli jsou diody proti zemi a 555 proud dodává, bude to třeba BC546. Pokud obvod proud saje (diody připojeny k Vcc), použij BC556. Nepotřebuješ ani bázovej odpor.

Diky
Tvoje oblibene tranzistory :slight_smile:

555 v provedení CMOS se zabývá kniha Jana Kaválka “555C Příručka pro kostruktéry”
Zde se uvádí max výstupní proud 100 mA
Ale také:
“Byla by nádhera, kdyby max. výstupní proud obvodu byl v obou úrovních při libovolném Ucc stále 100 mA.
Bohužel by nám však vzrostl i celkový klidový proud IO, nemluvě ani o přechodu výstupu z jedné úrovně do druhé.
Pokud budeme chtít připojovat větší zátěže, použijeme jako budiče tranzistoru.”

Mám rozbitý skener, pokud bys potřeboval a spokojil se s horší kvalitou, mohu Ti zde uvedené zátěžovací charakteristiky ofotit.

Rozhodne tranzistor a ak Ti bude vadit prud do bazy, pouzi napr. IRF7341 alebo nieco podobne :slight_smile:

Jesli mu nebude vadit ztráta 1V na tranzistoru (změnší o ni odpor před diodama), nemusí mu bejt líto ani bázovýho proudu, i ten totiž diodama projde (u emitorovýho sledovače).