Přístrojové krabice-zkušenosti s vrtáním do plastu (PS, ABS)

Ahoj,
všichni jistě znáte klasické plastové (PS polystyren, PE polyethylen, ABS, ABS UL94-VO) přístrojové krabičky a krabice a určitě máte zkušenost s jejich vrtáním. Většina konektorů a spínačů vyžaduje vyvrtat kruhový otvor o průměru obvykle 5 až 8 mm.

Do nedávna jsem krabičky vrtal klasickými vrtáky do kovu (HSS-R DIN 338) a to tak, že jsem kvůli přesnému umístění otvoru začal vrtat mikrovrtačkou vrtákem o průměru 1 mm a pak jsem postupně nasazoval větší vrtáky a zvyšoval průměr až například ke zmíněným 8 mm.

K narozeninám jsem nedávno dostal sadu vrtáků do dřeva, které mají tzv. vystředěnou špičkou a které jsou vhodné i do plastu. Máte prosím zkušenost s čím člověk dosáhne lepšího výsledku? Vrtat vrtákem do kovu a postupně zvyšovat průměr nebo předvrtat malý otvor pro středící špičku vrtáku do dřeva a pak už jen vrtákem do dřeva vyvrtat celý požadovaný otvor?

A pokud moc neotravuji, tak ještě druhá a třetí otázka. Jaký prosím použít průměr vrtáku do kovu pro vyvrtání malého otvoru pro vystředěnou špici vrtáku do dřeva? Co otáčky? Předpokládám, že nízké, aby se plast nezačal tavit.

Děkuji a přeji pěkný den,
Rudolf Borek
sada-vrtaku-do-dreva-a-plastu.jpg

CNC ?   :laughing:  :laughing: 

cau, delam to tak nak jako ty , predvrtat mensim …, pro ty vrtaky do dreva se spickou bych rek ze netreba predvrtavat , proto tam ta spicka asi je, otacky mam spis vissi nez nizsi, pri mekcim materialu a malych otackach to dela spis paseku nez uzitek … , A stejne ve finale to tam o kousicek nepasuje takze nutno dopilovat :unamused:

Při malých otáčkách se má vrták na konci díry snahu zakousnout a vytvořit opravdu nepěknou díru :slight_smile:. Tedy v lepším případě. Taky se může materiál vytrnout z upnutí a způsobit další nepříjemnosti.