Jak z 0-5V udelat 0-10V

Ahoj, mam takovy problem. Pomoci Atmel AVR chci ovladat servo, ktere ma mit na vstupu signal 0 - 10V. 0 - 5V bych ziskal z AVR pomoci PWM a RC clanku, jakym zpusobem ale mohu toto napeti zdvojnasobit? Diky vsem za relevantni rady. :slight_smile:

en.wikipedia.org/wiki/Operationa … _amplifier

Proc hned odpoved v anglictine? :slight_smile:
cs.wikipedia.org/wiki/Zapojen%C3 … va%C4%8Dem
Najdi neinvertujici zesilovac a dej oba odpory stejny.

Jinak tohle jsou zakladni znalosti elektroniky, ktery bys mel znat, driv nez se pustis bastlit cokoliv.

Čtení technické literatury v angličtině je ještě základnější znalost elektroniky než operák :slight_smile:.
Stačit na to bude třeba obyčejný LM358.

Ahoj, diky za rychle odpovedi. Situace je takova, ze mam k dispozici pouze +5V, tedy samotny operacni zesilovac mi v tomto pripade asi nepomuze, protoze by mi i pri maximalnim zesileni nezesilil napeti na vice nez 5V, pokud jeho funkci chapu spravne…

Pochopil. Buď budeš muset dovyrobit 12V spínaným zdrojem nebo nábojovou pumpou. První možnost bude potřebovat dalšího švába (nebo naprogramovat spínanej zdroj do procesoru) a nějakou tu cívku. Na druhou možnost ti stačí, jesli můžeš na volný pin procesoru dostat obdélník, nějaké diody a kondiky (zapojení najdeš pod “násobič napětí”).

Pokud to mel byt vtip, tak ok, jinak je to blbost :stuck_out_tongue: Kdyz jsme se nase generace ucili elektroniku, tak byla anglictina zakazanej imperialistickej jazyk a naucili jsme se toho mozna vic nez dnesni studenti :stuck_out_tongue: Zrovna o operakach je ceske literatury dostatek.

Nikoli, vtip to být neměl. Že se dájí sehnat materiály o obecné elektrotechnice to ano, ale ani zdaleka o všech částech (například high speed design?). U moderních IO ani omylem(pro šťouraly -pic16F, 8051 nebo šváby z produkce tesly nejsou moderní součástky). Mimochodem - pokud byla angličtina zakázaná, měliste zase ruštinu :slight_smile:.
Že toho dnešní studenti až na výjimky moc neumějí bude způsobeno něčím jiným :wink:.

Bavime se tu ale o zakladech a konkretne pouziti operacnich zesilovacu ze. Snad se shodnem, ze informace, ktere potreboval pisatel tohoto topicu, najde v cestine v dostatecne mire :slight_smile:
Anglictina pokud vim nebyla zakazana, ale “nevhodna” a neucila se, neb nebylo z ceho. Jinak v rustine se nedalo sehnat naprosto nic.

Ahojky.
Muzete tedy popsat detailneji jake hodnoty kondenzatoru a amplitudy musi pouzit aby zvysil napeti 5V na 10V? Nejak jsem nenasel, kolik Hz mam generovat a jake diody a kondenzatory mam pouzit…
Diky moc

Ta frekvence neni nijak kriticka. Koukni na zapojeni s 555 elektron.chytrak.cz/?page=zdvojovac ale timhle obycejnym zdvojovacem nedostanes plny dvojnasobek napajeni. Na to bys musel pouzit vicenasobny nasobic napeti. Zadej to do gugla a on urcite neco najde.
Nebo menic s 555
pandatron.cz/?309&menic_s_555

Pokud to chces na napajeni operaku, kde bude vystup 0-10V, tak ti na to obyc operak nestaci, ten nevytahne vystup az k napajeci hladine. To umej ral to rail operaky. Obyc operak bude potrebovat vic nez 10V napajeni a asi i zaporny.

Záporný napětí potřeba nebude, stačí výstup zatížit odporem a ten už to stáhne (LM358 s prací kolem nuly problém nemá).
Na frekvenci opravdu nezáleží, nastřela tam pro začátek třeba 1kHz a uvidí se. Jelikož je potřeba jan malý proud, stačí i slabé diody (on pin procesoru stejně moc proudu nedá), třeba 1N4148.
Kondidy třeba 10u. Se uvidí jak to pojede.
Zapojení nebude zdvojovač, nýbrž ztrojovač. Mínus ztráty na diodách, takže to snad dá 12V.

edit: při zmíněných součástkách a frekvenci 10kHz to naprázdno dá 12.5V a při zátěži 1mA to sleze asi na 11V (10mA → 8V). Můžeš tedy kdyžtak zkusit větší kondiky, přidat stupěň, vyměnit diody za schottky(1N5818) nebo se na to vybodnout a dodělat tam spínanej zdroj.
Mimochodem - těch 5V pro procesor se někde musí vzít. Nejsou vytvořeny nějakou 78x05 z vyššího napětí?

Kuto: už když bude chtít použít onen OZ, musí se podívat do datasheetu na zapojení, v tomhle případě klidový odběr a další věci. Nehledě na to, že pracuje s procesorem. Všechno je v AJ. Při návrhu vlastního zařízení se rozhodně nelze spoléhat, že už to někdo česky navrhnul, popsal a dal na net (a že to najde). Něco se česky najít dá, ale to je zcela nedostatečné. Tedy alespoň pokud si bude chtít vyrobit něco jinýho než blikátko. Tvůj názor ti vyvracet nehodlám, ale mne o nedůležitosti Aj v elektrotechnice nikdo nepřesvědčí do té doby, než se všichni výrobci přesunou do číny a USA zmizí z mapy světa. A ani pak nebude čeština stačit.
nasobic.gif

Ty jsi hroznej okecavac :laughing: Co sem pletes procesory, USA a Cinu? Me zas nepresvedcis o tom, ze je nutny cloveku, ktery potrebuje zjistit teorii kolem operaku, predkladat anglickej text.
Par desitek let uz se v tomhle oboru pohybuju, takze mi nemusis vysvetlovat dulezitost anglictiny :wink: Ale je plno oblasti, ktere jsou dostatecne popsany i v cestine. A zde slo o popis zakladnich zapojeni operaku.

A co takhle nejdříve převést log. signál z PWM na úroveň MOS s úrovní 10V a pak jej filtrovat RC. Žádný OZ k tomu nepotřebuješ.

To kuto: Souhlasím s tebou až na tu angličtinu. Ta se vyučovala na středních a vysokých školách. Problém byl sehnat technickou literaturu v angličtině. To snad jedině někde na akademii věd přes známé.

Dnes vychází spoustu kvalitní literutury v češtině a to nejen v elektrotechnickém oboru, stačí si jen dobře vybrat. Problém je v tom, že většina mladých raději hledají řešení na internetu na pochybných servrech jako je pandatron, místo koupi kvalitní knihy, ze které se doví jádro problému. Z internetu nebo Amatérského rádia nikoliv. Pouze servery renomovaných firem nabízejí slušný výklad problematiky, ale to je v angličtině a týka se to pouze nabízených obvodů, neboť to dělají pro jejich snazší prodejnost.