Frekvenční rozsah GSM/GPRS/EDGE/CDMA/3G/UMTS/HSDPA antény

Ahoj,
od O2 mám USB modem pro internet Huawei E1750. Ačkoliv tento modem oficiálně nemá konektor pro připojení externí antény, tak doopravdy jeden má, ale je nutné z něj sejmout plastový kryt. Má konektor jménem MMCX, což je trochu problém, protože klasika je CRC9.

Rozhodl jsem se, že si udělám pokud možno co nejlevněji anténu. Rozhodl jsem se, že nebudu kupovat stojánek přímo s MMCX konektorem, který je velmi drahý, ale pouze propojím modem s anténou, kterou postavím na kus kartónu (k propojení mám MMCX-SMA RG316 pigtail).

Na eBay jsem velmi levně zakoupil GSM anténu pro 900 / 1800 MHz. Její obrázek je v příloze.

Tohle téma zakládám proto, že mě udivuje rozsah antény. Úplně stejná anténa se prodávám pod označením:
]SMA male straight 10CM GSM GPRS 900/1800 MHz Antenna/:m]
]SMA male straight 10CM GSM GPRS 433MHz Antenna/:m]
]SMA male straight 10CM GSM GPRS 315MHz Antenna/:m]

Jinak řečeno, anténu je možné použít pro 315 a 433 MHz (to je myslím bezlicenční pásmo a CDMA) a 900 a 1800 MHz (GSM). Je možné, že se jedná o opravdu tu samou anténu nebo jen antény stejně vypadají a vevnitř mají např. jiným materiál (prostě jsou jinak udělané)? O anténách toho moc nevím a tohle by mne opravdu zajímalo.

Důvod proč se ptám je také ten, zda bude anténa dobře fungovat i na sítě třetí generace (3G – UMTS), která jede na 2100 MHz?

Díky
Alois Kučera

:arrow_right: administrator: přesunuto z “Ostatní”
gsm-antenna-315mhz--433mhz-900mhz-1800mhz.jpg

Tyhle naténky se prodávají pro všelijaký frekvence proto, že i každej kus drátu funguje jako anténa. Výrobce ti tam napíše různý frekvence, protože to na nich zkrátka “nějak bude fungovat”. Co by člověk za tu cenu chtěl že :slight_smile:.
Pro konkrétní frekvenci by měla mít anténa spočítané konkrétní rozměry, ale ikdyž se budou lišit, tak tím signál poleze. Jen né s maximálním ziskem.

Nejsem anténář, ale tohle bych asi nazval monopólem (kterýžto je čtvrtvlný). Pokud má ten ocásek např. 10cm, bude mít maximum zisku někde u 1/(4*0.1/3e8) = 750MHz. Bude však fungovat i na jiných frekvencích. Úplně stejnou anténu bys tam jistě koupil i pro wifi (2.5GHz).

Výborně, díky moc za odpověď. Přesně něco takového jsem potřeboval vědět.

Alois Kučera

P.S. Ano, 10 cm :wink:

To ze to je rovnako zapuzdrene neznamena ze je rovnake aj v nutri. ina vec je ked je na krabicke napisane toto vsetko pre jednu antenu. Inak nieje to najlepsie riesenie.

Rozebral jsem podobnou (s kloubem) anténu pro wifi. Ten kousek drátu uvnitř měl taky skoro 10cm. U těhle “antén” se s rozměry těžko někdo zabejvá.

pre wifi to vychadza na nejakych 12,5 cm

12.5cm pro 2.5GHz?

Vlna má délku c/f = 3e8/2.5e9 = 12cm
Půlvlný dipól (což toto není) by tedy měl anténu 6cm a monopól (čtvrtvlný) má mít 3cm. Nebo jsem se někde sek?

ee ja som sa sekol :blush:

Na Wi-Fi by stejně nešla. Aloisem uvedená anténa má klasický (nereverzní) SMA konektor, jaký je možné najít např. vysílačkách, starých mobilech, bezdrátových adaptérech, atd. Na Wi-Fi se používá RP-SMA / RSMA (reverse polarity SMA) konektor, která má opačný vnitřní pin právě kvůli tomu, aby nešlo klasickou anténu připojit na Wi-Fi a naopak.

Tak jsem rozložil ještě wifi anténku od ovislinka a co nevidim… Dokoce dipól správných rozměrů :slight_smile:
Na jednu stranu tenkej drátek, druhej pól je silnější trubička přiletovaná uprostřed na stínění kablíku. Konektor je opravdu opačný.
wifi ant.jpg

Obrázek vydá za tisíc slov. Děkuji.

Alois Kučera

Ahoj,
koupil jsem redukci MMCX - SMA, rozebral modem a konektor je úplně jiný.
Máš tam opravdu MMCX?
Mě tam tedy ten pigtail nejde :frowning: