Odrušení desky s NE555, rušení od modelářských motorů a traf

Zdravím,
Pro kamaráda “Mašinku” jsem navrhnul jednoduchou reléovou destičku.
Rélé se zapíná a vypína tlačítkem na panelu, případně jazýčkovým dotekem.
Výstupy jsou na optočleny semaforových destiček osazených malým PICem a na LED panelu.
Nejprve spínání relé nebylo spolehlivé, ale po oddělení napájení 555 diodou, vše zdárně funguje.
Problém nastal při přiblížení destičky do vzdálenosti menší, než cca 300mm od kolejiště a průjezdu vláčku.
Relé samo nepravidelně spíná a vypíná i když má deska připojené pouze napájení a všechny ostatní vstupy a výstupy nezapojeny.
Destička i trakce jsou napájeny zcela nezávislými zdroji.
Hezký příklad bezdrátového přenosu energie, ale deska tak poněkud neplní původní účel.
Nemá někdo nápad, jak zapojení upravit tak, aby bylo odolné vůdči tomuto rušení?
Díky předem

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Rušení 555”

no to bude as itroška problem… skus C1 vymeniť za 100n, zablokovať napajanie 555 100n, dufam že privody nemaju 20cm pre tlačitka. ZA D3 by som tiez dal nejaky elektrolit napr 100uF v zavislosti kolko koštuje rele.

C1 nelze zvyšovat libovolně. Je nutné spočítat, jesli zvětšený C1 po spojení s rezervou s nabitým/vybitým C4 překročí 2/3 Vdd nebo klesne pod 1/3 Vdd (energie paralelní kombinace je shodná jako součet energií samostatných kondiků). Případně by se podle toho musel C4 také zvýšit. Dle požadavků na minimální dobu mezi rozepnutím a sepnutím kontaktu pak případně doladit časovou konstantu R3*C4.
Pokud nezáleží na spotřebě, přitvrdil bych dělič R1-R2. Zvýšením C2 se taky nic nepokazí.

Zatím ještě jednou díky.
O víkendu úpravy vyzkouším a sdělím, jak jsem dopadl.
Ke své hrůze jsem se ještě v knihovně dočetl v knize o 555 od Jana Hájka:l:
“Bohužel se chovají výrobky různých firem v bistabilní funkci různým způsobem…”

Pro zajímavost jsem zkoušel, zda rušení také ovlivní semaforovou destičku s PICem.
Zjistil jsem, že je vůdči tomuto rušení imunní.

To je tak ked použivaš neštandartne funkcie :smiley:

To je jasny signal, ze mas pouzivat miesto 555 maly procesor, napriklad PIC12Fxxx. Staci k tomu pridat maly stabilizator napr. 78L05 a je to vybavene. :slight_smile:

Máš pravdu, Martine, ale

K 555 vedla cesta ze dvou důvodů:
a) cena - destiček bude dle předběžného návrhu na kolejišti nejméně 16.
Když se ukázalo jako nespolehlivé řešení s tyristorem, byla jako nejbližší náhrada vybrána 555.
Cena 555 cca 4Kč, cena PICu cca 30Kč. Rozdíl jde do stovek
b) co nejjednodušší řešení
I když je při návrhu destičky počítáno s co největší “blbovzdorností”, nelze zaručit, že při desítkách metrů drátů a konektorů nedojde k poškození PICu (proto např. nutné optočleny na vstupech).
A pak muže mítí “Mašinka”, nemaje programátor, problém.
Pokud budu k dispozici, tak né, ale …
Proto také byla např. semaforová destička navržena jako universální na tři typy semaforů volených propojkami a PIC dle toho pozná, který typ je připojen

Jelikož se ale ani výše navrhovanými úpravami nepodařilo zcela zajistit odolnost destičky vůdči rušení,
skončí to praděpodobně u PICu a rozhodovací analýza se zúží jen na dvě možnosti,
zdali sloučit destičku relé a destičku semaforu a použít velký PIC,
nebo na destičku relé použít můj oblíbený PIC 12F675.

Je až s podivem, jak může mít tak zdánlivé jednoduchá funkce - zapínání a vypínání relé jedním tlačítkem, bez využití kontaktů relé -, nejednoduché řešení.

Díky všem, kteří jste se snažili mi pomoci.

Malý dodatek:
“Mašinka” si dnes udělal malou radost a z burzy si přinesl tovární destičku pro imitaci táborového ohně na kolejišti.
Uprostřed destičky vévodí malý PIC.
A tak bude mít kolejiště zaPICováno

PIC10F200-I/P v množství >10ks stojí 12Kč. Tady bych problém neviděl(tedy pokud píšeš v asm).
Optočleny potřebovat nebudeš, na to stačí dostatečně velký sériový odpor, ochranné diody (které navíc mívají procesory integrované) a malá kapacita.

U toho původního schématu by dostatečné zvýšení kondenzátorů mělo fungovat, jenže zase kvůli jazýčkovému kontaktu to moc nejde. Nesnese totiž větší proudy, který vzniknou při paralelizaci kondenzátorů.

Dík za radu, bral jsem cenu PICů z GM, zde
PIC10F200-I/P
Cena od 10ks s DPH 22,90 Kč
Tvá cena je asi z TME
Cena netto [CZK]: od 10ks 11.336 + DPH + poštovné
Přiznám se, že jelikož u TME není udávána konečná cena při potvrzení objednávky, nemám TME v oblibě.

Ten seriový odpor mne nenapadl, semaforové destičky jsem jistil dvojitým optočlenem PC827 (GES 10.50Kč), příp. LTV826 (GM 13.40Kč)

Problém původní destičky je také v tom, že vodiče trakce, zapojené na kontakty relé, přenáší rušení do těsné blízkosti 555.

Nezkoušel jsi použít na onen přepínací signál stíněný nebo kroucený vodič?

Cena byla z farnellu, ale o to tolik nejde, zkrátka se dají sehnat levně :slight_smile:.

Kroucený vodič jsem zkoušel, ale nepomohlo to.
Relé přepíná i když na konektor tlačítek není nic připojeno.

Co třeba tohle (a upravit to na bistabilní)?
dhservis.cz/dalsi_1/mko.htm

Nebo např. použít nějaký CMOS obvod z řady 40xx (a nebo přidat stabilizátor a udělat to třeba z TTL 7472 nebo 7474 (z toho posledního jmenovaného lze 2x))?

Nema zmysel robit opatrenia ak nevies odkial sa to rusenie dostava. Najprv si zisti to a potom sa sustred na tu cestu a tam problem odstran.

Odstan z dosky vsetky kabliky okrem napajacich a zariadenie vyskusaj. Ak blbne, problem mas v napajani.Podla mojich skusenosti je 80% problemov takehoto druhu v napajani.

Ak to fungovat bude, postupne pridavaj funkcne vodice az dokedy to blbnut nezacne. Maj na mysli, ze na probleme sa moze zucastnovat aj uz pripojeny vodic ak pripojenim dalsieho vytvoris nejaku slucku ktora posobi ako antena (samozrejme ramova). Tam pomoze tieto vodice bud oddelit impedancnymi clenmi a/alebo znizit plochu takejto slucky skrutenim problematickych vodicov. Tym sa “prijem” znace zhorsi, lebo do obvodu sa dostane daleko menej vyzarovanej energie ako predtym.

Ak si nevies rady, blahodarne posobi vlozit do serie s napajanim a signalmi indukcnosti. tie vytvaraju pre rusive impulzy znacny odpor (presnejsie impedanciu, ale bohuzial vacsina ludi to ani nerozlisuje :frowning: )

Ak na vstupe z tych tlacitok kludne moze byt nejaky vyssi odpor 100R-10k, teraz sa mi nechce studovat schema, zko su tlacitka naviazane na ostatne casti, respektive tam vzdy mozes dat nejaky oddelovac) a za odporom o zem kondenzator a tym priebeh signalov z tlacitka spomalit. Podla mna bude lautr jedno, ci obvod na tlacitko zareaguje “hned” alebo az sa 20ms.

Skratka ak je niekde problem, vec treba rozdelit na viac samostatnych “casti” a tie skumat osobitne, inak sa len zamoces.