Jak detekovat/zesilit signal

Preji hezky den.
Mam zarizeni ktere vytvari signal 5V. Techto 5V je pouzito uvnitr systemu k vnitrni funkci. Udelal jsem “odbocku” do AtMega8, ale odber je pravdepodobne tak velky ze Atmega8 nedokaze detekovat tento signal a zaroven zarizeni ho prestane detekovat taktez.
Jak to vyresit?

To záleží jak jsi tu “odbočku” udělal. Je to nějaký obvod, nebo je jen signál napíchnutej a přivedenej na vstup procesoru? Procesor z obvodu skoro nic nebere, pokud je pin jako vstup a bez pull-upu. Leda že by byl vadila kapacita nebo svod kabelu.
Na posílení bude stačit jakýkoli správně zapojený logcký obvod, nejlépe mos (např. 74HC00).

jedna se o cinske elektricke pianko, ktere chci zapojit tak, ze pri stlaceni prislusne klavesy dojde nejen k zahrani tonu, ale i vyhodnoceni uC jakou klavesu clovek stlacil.
Momentalne nyni bojuji take s tim, ze nedokazu dekodovat jakou klavesu clovek stlacil.
Od klaves, vede jen 6 dratu a pritom tonu je 8, zjistil jsem ze 1 a 2 pin slouzi jako vyber mezi spodnimi 4-mi tony a hornimi 4-mi tony a zbyvajici 4 piny slouzi k vyberu prislusneho tonu. Takze kdyz spojim 1 a 3 je to C 1 a 4 D atd a potom 2 a 3 je ton G 2 a 4 A atd.
Nechci moc zasahovat do konstrukce pianka, takze mam vyvedeno 6 dratu ale nevim, jak to vyhodnotit uC ani jak to detekovat.
Odpor kdyz je tlacitko stlacene je cca 500 ohm.
Dekuji za pomoc…

Bude tam multiplex jako u maticový klávesnice. Ach ta čína :slight_smile:. Jelikož šetřej na každym odporu, tipnul bych to tak, že na dvojici budou pullupy a na čtveřici bude rotovat nula. Podle toho na kterém pinu ze čtveřice a dvojice se vyskytne nula ve stejný okamžik poznáš stisknutou klávesu.

Stejně tak to ale můžou být pull-upy na čtveřici a rotace na dvojici, nebo pull-downy a rotace. Máš co zkoušet :slight_smile:.

S procesorem připojeným přímo by neměl být problém. Máš vytaženou zem nebo Vcc (to přímo u klávesnice asi nebude - není to tam potřeba)?
Pokud by byl potřeba cmos na posílení, tak v 74HC04 je 6xinvertor (stačí 1 šváb).

Diky moc za help. Asi se na to vykaslu, vykucham original DPS a dam tam svoji. Ton holt budu generovat pomoci PWM na existujici speaker.
Ja jsem to prohlizel a zadne pull-down/up rezistory tam nejsou videt, je tam nejaky uC ale zakaply cernou kapkou, takze co je to za smejda se clovek nedozvi. Ale krome nej je tam akorat jede pF kondenzator…

uC může mít odpory integrované (stejně jako avrka).
Pro detekci by mělo stačit jen zjistit, na kterém z dvojice a čtveřice jsou zároveň nuly (nebo jedničky podle způsobu multiplexu).

A jak to mam teda pripojit? Vzit ty kabely co mam napajene a zkouset, vzhledem k 0 nebo vzhledem k 4.5 V (Je to na 3 baterie)? Jak to vyhodnotit? Pripojit si to k uC, nebo nejakym jinym zpusobem?
Dekuji

Ještě si vytáhni GND a spoj ji se zemí procesoru. Pak budeš jen testovat piny 1 a 2 jesli má některej “0”. Když jo a má ji i pin ze čtveřice, tak je daný tón aktivní.
Každopádně po připojení smazaného procesoru ke hračce musí tato zůstat funkční (procesor má všechny piny jako vstupní).