MCU se stab. 7805-nefunguje programování pomocí ICD-2 (ICSP)

Dobrý den, mám následující problém:

Jednoduché zařízení, jehož schéma je v příloze, je napájeno napětím +5V pro PIC a +12V pro ovládání elektromagnetu, spínaného přes MOS-FET. +5V “vyrábí” klasický stabilizátor typu 7805.

PIC16F883 programuji pomocí Microchip MPLAB ICD2 (puk) přes rozhraní ICD-2 (ICSP).
Na vstup 7805 přivádím +12V z laboratorního zdroje (max 3A). Proudové omezení mám vypnuto.

Pokud mám vše zapojeno tak, jak má být, tedy podle schématu, MPLAB při pokusu o naprogramování vždy zahlásí chybu ICD0200 (operation aborted) a ICD0275 (programming failed).
Na pinu MCLR PIC16F883 je v tu chvíli trvale úroveň L a nepracuje oscilátor (mám pro kontrolu naprogramován jeho výstup na RB6).

Pokud však odpojím stabilizátor 7805 (odpojím jeho výstup přeškrábnutím spoje na DPS) a +5V z laboratorního zdroje připojím přímo na DPS (těsně za ten škrábanec u stabilizátoru), vše funguje jak má (na MCLR je v klidu úroveň H a při programování tam jsou programovací impulsy a na RB6 mám výstup hodin). Pochopitelně v tu chvíli funguje i programování obvodu. V tuto chvíli tedy není do desky přivedeno napětí +12V pro MOS-FET.

Zkoušel jsem osciloskopem kvalitu napájení +5V i +12V (osciloskop HP54645A - 100MHz). Rušení dosahuje úrovně max. 10mV (a nezhorší se při zapojení stabilizátoru!).

Zkoušel jsem vyměnit stabilizátor, několikrát jsem vyměnil mikrořadič, vyměnil jsem i “puk” ICD-2. Několikrát jsem kontroloval samotnou DPS. Na několika místech, kde byly trošku delší přívody napájecího napětí, jsem je blokoval keramickými kondenzátory 100nF. Problém však stále přetrvává.

Už se s tím trápím několik dnů a nápady došly. Poradí někdo, prosím?

Díky za každou radu!

Vlasťa

:arrow_right: administrator: přesunuto z “Microchip”

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Problém s programováním PIC16F883”

velmi vtipny inverzny obrazok… na ktorom je vsetko vidno. nejako tam nevidim diodu ma MCLR pine pre oddelenie prog napetia… a ochranu diodu na elktromagnete

Omlouvám se za obrázek, nevšiml jsem si …
Připojuji nový.
Diodu na MCLR pinu jsem tam nikdy nedával a vždy to fungovalo. Ani v originál dokumentaci Microchipu jsem si nevšiml ničeho takového.
Ochranná dioda u cívky je přímo uvnitř MOS-FET tranzistoru (IRF540).
Vl.

tak ju tam daj do serie s tym R48 katodou na pin 1 uP … napetie caa13V sa tym padom nebude dostavať do zbytku zapojenia …a poreferuj ci pomohlo. :wink:

Dioda uvnitř tranzistoru ho v tomto případě neochrání. Po prvním(několika málo) sepnutí je mrtev.

Atlan:
Dioda k pinu MCLR doplněna - bez výsledku.

Rád bych znovu upozornil na to, že pokud připojím z externího laboratorího zdroje napětí +5V přímo za výstup stabilizátoru - tedy přímo na napájecí sběrnici DPS, tak vše funguje perfektně!

Při použití 7805 mi přestanou fungovat hodiny PICky (!!!) a na MCLR mám trvale úroveň L!

Jediná změna proti fungujícímu stavu je tedy ta, že nenapájím DPS přímo 5V, nýbrž 12V přes stabilizátor!

Naprosto to nechápu, takovýchto zařízení s PIC16F883, se stejným stabilizátorem a napájením 12V jsem za poslední dva roky postavil okolo 30 kusů a všechny fungovaly! Jiná je samozřejmě DPS, ale že by to mělo zrovna takový vliv … ?

Ještě doplním - na stole mám univerzální desku, na které je pouze stabilizátor 7805, PIC16F883 a pár konektorů, které vyvádějí ven porty. Používám ji na různé “pokusničení”.
Zapojená je prakticky stejně, jako ten můj nefunkční kus, pouze tam není “natvrdo” ten přepínač na vstupech a MOSFET.
Když to přepojím na tuto desku, vše funguje, jak má.

Tu diodu k MOS-FETU doplním, ale zatím to neřeším, ani tam tu cívku teď nemám.

Vl.

Podobně mně jednou vypekla DPS, vypadala v pořádku, ale v jednom místě byla špatně vyleptaná, nebylo to ani vidět, ale stačilo to na to aby tudy prolezlo napětí

TAk skus vymeniť stabilizator skontrolovať DPS ci je dobre navrhnuty…a merať.

Atlan:
Kopíruji text mého původního příspěvku:

Zkoušel jsem vyměnit stabilizátor, několikrát jsem vyměnil mikrořadič, vyměnil jsem i “puk” ICD-2. Několikrát jsem kontroloval samotnou DPS. Na několika místech, kde byly trošku delší přívody napájecího napětí, jsem je blokoval keramickými kondenzátory 100nF …

Znovu připomínám, že pokud vyřadím 7805 a napájím to přímo z ext. zdroje, je vše OK!!! Jedná se pouze o jeden spoj navíc a ten jsem kontroloval několikrát, jak vizuálně, tak i propísknutím testerem.

Měřil jsem zvlnění, vf rušení a to na původním stabilizátoru i při připojení pouze ext. zdroje - vše kvalitním osciloskopem. Nic tam není - zvlnění je pod úrovní 10mV, vf kmitání žádné!

Fak jsem zvědav, jestli na to někdy přijdu, čím tohle je! :frowning:

Vl.

Cau,sice uz si psal ze vsechno meril a skontroloval ale poprosim jeste jednou o premereni …

1 mas dobre zapojenej stabilizator ? (in/out), - primo na nozicce stabilizatoru ?
2 pred stabilizatorm mas 12V ? za 5V ?
3 na vsech napajecich pinech (VSS,VDD) primo na procesoru mas 5V?
4 mas na MCLR +V ? "na MCLR mám trvale úroveň L! " hodnota R48 ? R6-R12 a R45-R48 jsou na +5V ?
5 odber zarizeni pri napajeni ze stabilizatoru a napajeni ze zdroje za stabilizatorem ?

Udělej jednoduchý pokus. Napájej to z lab. zdroje za stab. 5V tak, jak ti to fungovalo. 7805 nech odříznutý a převeď na vstup 12V. Dle schematu je máš rozvedený ještě do dalších částí, které ti to mohou ovlivnit. Viz konektory K3, K4 a K7.
Když ti to hapruje, co je připojeno na konektory K3 až K7?
Podívej se do editoru schema na který pin je vázán label CIVKA. Je to RB5 nebo RB4?

Technik:
Ahoj, dobrý nápad, ale i ten se bohužel minul účinkem.
K Tvému dotazu:

  • Z uvedených konektorů je zapojen jediný: K5 (ICD2 - propojení s MPLAB). K3, K4, K6 a K7 nejsou zapojeny.
  • label CIVKA je připojen na pin RB5.

Zkusil jsem ještě DPS umýt izopropylalkoholem, protože jsem ji měl po osazení natřenou kalafunovým lakem nevalné kvality, ale ani to nepomohlo.

Vl.

Kdysi jsem měl podobný problém, ale u ATMELů, takže nevím zda ti to pomůže.

U mého případu byl problém s pomalým náběhem napětí na resetu.
Prostě pokud procesor nedostal dostatečně rychlý náběh napětí,
tak se dostal do takového zvláštního stavu,
kdy sice hlavní program běžel, ale časovače nikoliv.
A to byl pouze ten lepší případ. :smiley:

Vyřešil jsem to tenkrát tím, že jsem na resetu místo odporu dal MCP120-315 a od té doby mám klid.

V takovém případě stačí zapnout BOD.

pokial to nemieniš hodiť do koša mna by zajimalo kde je pes zakopaný …

To jsem samozřejmě také zkoušel, ale kupodivu nepomáhalo ani to.

P.S. Měl jsem to napájené také skrz 7805.

Už jsem na to zřejmě přišel!! :slight_smile:

Protože bylo jasné, že problém způsobuje těch 12V (které sice v okamžiku oživování nebyly k ničemu připojeny, ale byly tam), zkoušel jsem postupně odpojovat části DPS, kde toto napětí vede. Chyba se přestala projevovat v okamžiku, kdy jsem přeškrábnul cestu ke konektoru K4. Tam jsou kromě oněch 12V ještě připojeny porty RB3 a RB4 (ale naprogramované jako výstup!).
Když jsem tento konektor odpájel, zjistil jsem, že pod ním (mezi tělískem konektoru a DPS) je nějaká hnědá loužička.
Vzápětí jse si vzpomněl, že jsem při osazování DPS měl trošku problém s pájením konektorů, tak jsem použil pájecí kapalinu F-1. Sice jsem podle doporučení v návodu po zapájení desku umyl v lihu, ale pod konektor se zřejmě nedostal a tam zbytek této kapaliny zůstal.

Po novém důkladném opláchnutí celé DPS v lihu, následně ve vodě a osušení, vše funguje, jak má (alespoň prozatím :slight_smile:.

Už jsem se s tímto “efektem” setkal dříve, když jsem stavěl kombo na kytaru s elektronkovým zesilovačem. Do zdroje jsem dal starou bakelitovou svorkovnici a protože na ni šlo špatně pájet, použil jsem tuto pájecí kapalinu. Po zapnutí zdroje (450V) svorkovnice jen zasyčela a bylo po ní.

Takže teď mne to vytrestalo podruhé a určitě naposled!!

Zkusil jsem kápnout kapku této kapaliny na stůl a změřil jsem multimetrem její odpor ve vzdálenosti hrotů asi 2mm. Naměřil jsem přibližně 3Mohmy.

Vl.

počkaj kym sa kaplina odpari a ostane nejaka vrstvicka…